bancuri, glume, imagini, video, fun, bancuri online, bancuri tari, imagini haioase, videoclipuri haioase, distractie online Pe HaiSaRadem.ro vei gasi bancuri, glume, imagini, video, fun, bancuri online, bancuri tari, imagini haioase, videoclipuri haioase, distractie online. Nu ne crede pe cuvant, intra pe HaiSaRadem.ro ca sa te convingi.

Pagina de start a forumului Angelteam
Angelteam
Putem sluji fãrã iubire, dar nu putem iubi fãrã slujire
Raspunde la subiect
Caracteristicile Bisericii lui Dumnezeu
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
Haideti sa vedem ce are Biserica lui Dumnezeu si celelalte nu au.

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
nigno
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 16/Aug/2005
Mesaje: 78
Raspunde cu citat (quote)
- "La Lege si la marturie!" Caci daca nu vor vorbi asa, nu vor mai rasari zorile pentru poporul acesta. (Isaia 8:20)
- ca sa infatiseze inaintea Lui aceasta Biserica, slavitã, fara pata fara sbarcitura sau altceva de felul acesta, ci sfanta si fara prihana. (Efeseni 5:27)
- caci Dumnezeu nu este un Dumnezeu al neoranduielii, ci al pacii, ca în toate Bisericile sfintilor. (1Corinteni 14:33)
- De aceea ne laudam cu voi in Bisericile lui Dumnezeu, pentru statornicia si credinta voastra in toate prigonirile si necazurile, pe cari le suferiti.
Aceasta este o dovada lamurita despre dreapta judecata a lui Dumnezeu, intrucat veti fi gasiti vrednici de Imparatia lui Dumnezeu, pentru care si suferiti.
(2Tesaloniceni 1:4,5)
- Aici este rabdarea sfintilor, cari pazesc poruncile lui Dumnezeu si credinta lui Isus. (Apocalipsa 14:12)

- Daca iubeste cineva cearta de vorbe, noi n'avem un astfel de obicei si nici Bisericile lui Dumnezeu. (1Corinteni 11:16)

_________________
Resurse crestine on-line pe www.caleasprecasa.uv.ro ! Visit and... vote it! ;)
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatViziteaza site-ul autoruluiCodul Yahoo MessengerCodul MSN Messenger
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
1 Timothy 3:15 Dar dacă voi zăbovi, să ştii cum trebuie să te porţi în casa lui Dumnezeu, care este Biserica Dumnezeului celui viu, stîlpul şi temelia adevărului.

De asemenea, Biserica lui Dumnezeu este stalpul si temelia ADEVĂRULUI.

John 10:16 Mai am şi alte oi, cari nu sînt din staulul acesta; şi pe acelea trebuie să le aduc. Ele vor asculta de glasul Meu, şi va fi o turmă şi un Păstor.

Colossians 1:24 Mă bucur acum în suferinţele mele pentru voi; şi în trupul meu, împlinesc ce lipseşte suferinţelor lui Hristos, pentru trupul Lui, care este Biserica.

Romans 12:4 Căci, dupăcum într'un trup avem mai multe mădulare, şi mădularele n'au toate aceeaş slujbă,
Romans 12:5 tot aşa, şi noi, cari sîntem mulţi, alcătuim un singur trup în Hristos; dar, fiecare în parte, sîntem mădulare unii altora.

1 Corinthians 12:27 Voi sînteţi trupul lui Hristos, şi fiecare, în parte, mădularele lui.
1 Corinthians 12:28 Şi Dumnezeu a rînduit în Biserică, întîi, apostoli; al doilea, prooroci; al treilea, învăţători; apoi, pe ceice au darul minunilor; apoi pe cei ce au darul tămăduirilor, ajutorărilor, cîrmuirilor, şi vorbirii în felurite limbi.



Din aceste versete mai intelegem ca Biserica Lui Dumnezeu este o Biserică ORGANIZATĂ, formând astfel un întreg, sau ca sa folosesc comparaţia lui Pavel - un TRUP bine inchegat, fiecare in parte fiind madulare unii altora, ajutându-se şi întărindu-se unii pe altii. Sau ca să folosesc comparaţia lui Isus: Biserica Sa este un "Staul", în care El îşi aduce oile Sale care rătăcesc prin alte "staule" - El le aduce, şi împreună cu celelalte formează "o turmă şi un Păstor".

Toate acestea ne spun ca Dumnezeu are o Biserică în această lume, deţinătoare a adevarului prezent, organizata chiar prin Duhul Sau, formand astfel 'un trup', în care fiecare membru are funcţia lui, ajutând si contribuind la 'creşterea' spirituala a Bisericii.
Asteptam cu credinţă vremea secerisului, cand toata 'neghina' va fi scoasă afara din mijlocul 'grâului' cel atât de preţios în ochii Domnului şi când toate oile sincere din celelalte 'staule' sunt aduse în 'Staulul Blândului Păstor'.

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
Citat:
ELDER A SCRIS ªi Dumnezeu a rînduit în Bisericã, întîi, apostoli; al doilea, prooroci; al treilea, învãþãtori; apoi, pe ceice au darul minunilor; apoi pe cei ce au darul tãmãduirilor, ajutorãrilor, cîrmuirilor, ºi vorbirii în felurite limbi.



CORECT Dumnezeu a randuit ,dar cum prin seminare ,prin scoli teologice sau prin Duhul SFANT ,CARE este INSUSI DUMNEZEU,....sau Petru inainte de predica de rusalii ,a zis .......fratilor nu stiu ce sa va spun ,stati putin sa-l intreb pe marele Gamaliel, sa -mi de o diploma de teolog,si apoi voi predica despre Dumnezeu>

De aceea PETRU a stiut care este Numele TATALUI ,FIULUI SI A DUHULUI SFANT! SI ACESTA ESTE UN SINGUR NUME DAT OAMENILOR SA FIE MANTUITI ,BOTEZATI,BINECUVANTATI ,VINDECATI ;ISUS HRISTOS DIN NAZARET,IAHSUAH in ebraica.

a facut vreun apostol scoala teologica ,si apoi s-au pus intre ei predicatori si prooroci,invatatori?

Galateni, 1

11 Fraþilor, vã mãrturisesc cã Evanghelia propovãduitã de mine, nu este de obârºie omeneascã; 12 pentru cã, n-am primit-o, nici n-am învãþat-o de la vreun om, ci prin descoperirea lui Isus Hristos. [Galateni 1 ]

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
Nu stiu ce ai tu cu seminarele si scolile teologice. Acestea sunt foarte bune pentru ca astfel poti actiona in spiritul celor din Berea. In seminare sau scoli teologice poti invata lucruri foarte importante atat din istoria Bisericii, inca de la infiintare, cat si chestiuni de teologie si credinta, lucruri pe care nu le-ai putea afla daca te-ai urca pe un munte şi ai astepta sa-ţi cadă de undeva învăţătura. Că vorba aia, 'Dumnezeu îţi dă, dar nu-ţi bagă în traistă'. Chiar si Pavel a invatat de la un 'teolog':

Acts 22:3 ,,Eu sînt Iudeu, născut în Tarsul Ciliciei; dar am fost crescut în cetatea aceasta, am învăţat la picioarele lui Gamaliel să cunosc cu deamăruntul Legea părinţilor noştri, şi am fost tot atît de plin de rîvnă pentru Dumnezeu, cum sînteţi şi voi toţi azi.

Si chiar si Pavel a "predat" teologie într-o şcoală:

Acts 19:9 Dar, fiindcă unii rămîneau împietriţi şi necredincioşi, şi vorbeau de rău Calea Domnului înaintea norodului, Pavel a plecat dela ei, a despărţit pe ucenici de ei, şi a învăţat în fiecare zi pe norod în şcoala unuia numit Tiran.


ady a scris:
a facut vreun apostol scoala teologica ,si apoi s-au pus intre ei predicatori si prooroci,invatatori?


Pai apostolii au umblat 3 ani de zile cu cel mai mare ÃŽnvăţător pe care L-a avut lumea vreodata. Idea
Dar scoli teologice au fost dintotdeauna şi nu văd nimic rău în a exista şi de-acum încolo. Că oricum spălare de creier nu face nimeni, iar creştinul trebuie să aibă întotdeauna un 'duh' de cercetare:

1 Thessalonians 5:21 Ci cercetaţi toate lucrurile, şi păstraţi ce este bun.

Citat:
Galateni, 1

11 Fraþilor, vã mãrturisesc cã Evanghelia propovãduitã de mine, nu este de obârºie omeneascã; 12 pentru cã, n-am primit-o, nici n-am învãþat-o de la vreun om, ci prin descoperirea lui Isus Hristos. [Galateni 1 ]


Din versetul asta tot ce ai inteles tu este ca Isus Hristos descoperă tuturor adevarul. ÃŽn cazul acesta, de ce a trebuit Pavel sa propovăduiască aceasta descoperire şi altora? Poţi să răspunzi la întrebarea asta?

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
Citat:
elder a zis Acts 22:3 ,,Eu sînt Iudeu, nãscut în Tarsul Ciliciei; dar am fost crescut în cetatea aceasta, am învãþat la picioarele lui Gamaliel sã cunosc cu deamãruntul Legea pãrinþilor noºtri, ºi am fost tot atît de plin de rîvnã pentru Dumnezeu, cum sînteþi ºi voi toþi azi.

Si chiar si Pavel a "predat" teologie într-o ºcoalã:



si atunci de ce a prigonit pe crestinii adevarati ,daca a invatat o teologie ,vezi ca scoti din context ,caci citeste ce spune chiar Pavel despre ce a invatat la teologie ,ca e un gunoi ,si El nu l -a cunoscut pe Dumnezeu ,caci era Domnul Isus ,si el nu l-a putut recunoaste prin explicatiile lui Gamaliel,ci doar prin revelatie,si asa lucreaza Dumnezeu intotdeauna cu ALESII LUI !!!
Cu teologia lui prigonea biserica lui Dumnezeu.
Filipeni, 3

5 eu, care sunt tãiat împrejur a opta zi, din neamul lui Israel, din seminþia lui Beniamin, Evreu din Evrei; în ce priveºte Legea, Fariseu;

6 în ce priveºte râvna, prigonitor al Bisericii; cu privire la neprihãnirea, pe care o dã Legea, fãrã prihanã. 7 Dar lucrurile, care pentru mine erau câºtiguri, le-am socotit ca o pierdere, din pricina lui Hristos.

8 Ba încã, ºi acum privesc toate aceste lucruri ca o pierdere, faþã de preþul nespus de mare al cunoaºterii lui Hristos Isus, Domnul meu. Pentru El am pierdut toate ºi le socotesc ca un gunoi, ca sã câºtig pe Hristos,

9 ºi sã fiu gãsit în El, nu având o neprihãnire a mea, pe care mi-o dã Legea, ci aceea care se capãtã prin credinþa în Hristos, neprihãnirea, pe care o dã Dumnezeu, prin credinþã. [Filipeni 3 ]

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
ady a scris:
si atunci de ce a prigonit pe crestinii adevarati ,daca a invatat o teologie ,vezi ca scoti din context


Pentru ca a fost "plin de ravna" si asa credea el ca trebuie facut. Deci nu a progonit pentru ca a invatat de la Gamaliel, ci a prigonit din pricina "ravnei" lui pe care o avea. Dar sub supravegherea si indrumarea lui Gamaliel, Pavel a invatat "Legea parintilor", si acest lucru a fost o binecuvantare pentru el pentru ca l-a facut destoinic sa faca lucrare pentru Hristos.

Si inca nu ai raspuns la toate argumentele aduse, si in special, se pare ca nu ai putut raspunde la intrebarea pusa de mine. Nici nu credeam ca poti.

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
7 Dar lucrurile, care pentru mine erau câºtiguri, le-am socotit ca o pierdere, din pricina lui Hristos.

8 Ba încã, ºi acum privesc toate aceste lucruri ca o pierdere, faþã de preþul nespus de mare al cunoaºterii lui Hristos Isus, Domnul meu. Pentru El am pierdut toate ºi le socotesc ca un gunoi, ca sã câºtig pe Hristos,

se pare ca citesti doar un sfert din ce scriu ,asta e ignoranta.Tot ce a invatat de la gamaliel le-a considerat un gunoi ,caci cu teologia lui nu l-a cunoscut pe Dumnezeu in persoana lui Isus ,tocmai de aceea prigonea adevarati inchinatori.

Despre aceasta citim în Fapte 9:5: „Cine eºti Tu, Doamne?” A rãspuns el. Domnul a zis: „Eu sunt Isus, pe care-L prigoneºti”. Aceastã întâmplare nu a fost importantã numai prin faptul cã Pavel a devenit credincios, ci ºi prin faptul cã Domnul, care era în lumina aceea, era Isus Hristos.

ªi cuvântul Domnului din Ioan 3:13 nu-l poate explica nimeni; aici scrie: „Nimeni nu s-a suit în cer, afarã de Cel ce s-a pogorât din cer,[b] adicã Fiul omului, care este în cer”.
Cum putea Isus sã spunã, pe când era încã cu picioarele pe pãmânt ºi nu era încã rãstignit, cã El s-ar fi urcat în cer? Cum putea sã spunã despre El însuºi cã este în cer, în timp ce vorbea cu Nicodim? Cine poate explica aceste lucruri?
[/b]

Cum spune Mântuitorul în Apocalipsa 1:8, El este chiar Cel Atotputernic. Numai cui îi este dat sã înþeleagã ce este mãrturia lui Isus, va afla ce este exprimat referitor la pecetluirea cu Duhul Sfânt. Pavel merge în epistola sa aºa se departe, încât scrie în 2 Corinteni 5:16 cã nu doreºte sã cunoascã mai departe pe Domnul Isus dupã trup, ci numai în Duh: „Chiar dacã am cunoscut pe Hristos în felul lumii, totuºi acum nu-L mai cunoaºtem în felul acesta”.


[/b]

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
ady a scris:
Tot ce a invatat de la gamaliel le-a considerat un gunoi


Arata-mi si mie unde scrie asta.

Daca tot o sustii asa tare pe-a ta, de ce nu raspunzi si la intrebarile pe care ti le pun? Nu-ti poti apara 'adevarul'? Inseamna ca adevarul tau nu e tocmai adevar... Nu poti sa ma contrazici altfel decat prin a raspunde la intrebarile mele iar daca dai un raspuns bun, atunci m-ai convins. Poti sa incepi cu ultima intrebare pe care am scris-o cu rosu, ca sa se vada bine.

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
8 Ba încã, ºi acum privesc toate aceste lucruri ca o pierdere, faþã de preþul nespus de mare al cunoaºterii lui Hristos Isus, Domnul meu. Pentru El am pierdut toate ºi le socotesc ca un gunoi, ca sã câºtig pe Hristos,

Ioan, 3

3 Drept rãspuns, Isus i-a zis: "Adevãrat, adevãrat îþi spun cã, dacã un om nu se naºte din nou, nu poate vedea Împãrãþia lui Dumnezeu." 4 Nicodim I-a zis: "Cum se poate naºte un om bãtrân? Poate el sã intre a doua oarã în pântecele maicii sale, ºi sã se nascã?" 5 Isus i-a rãspuns: "Adevãrat, adevãrat îþi spun, cã, dacã nu se naºte cineva din apã ºi din Duh, nu poate sã intre în Împãrãþia lui Dumnezeu. [Ioan 3 ]


daca aceasta experienta supranaturala nu are loc in viata ta elder,nu are rost sa vb. de biblie ,caci nu o intelegi ,decat literal ,nu si spiritual.

ti-am dat 100 de versete ,nu ca sa-mi argumentez pozitia mea ,ci sa arat Adevarul Scriptural,nu o dogma pagana ,provenita dupa 325 de ani ,inventata de oameni care nu l-au cunoscut cu adevarat pe Cel Adeavarat,si Viata vesnica!!!

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
Poti sa-mi dai si o mie de versete, daca nu au legatura cu subiectul. Imi era si mie foarte usor sa dau versete doar de dragul de-a da, dar fara sa spun nimic prin aceste versete. De exemplu tu sustii ca lucrurile invatate de la Gamaliel, Pavel le-a socotit o pierdere. Dar versetele date de tine nu sunt deloc relevante in acest sens. Sau sustii ca Dumnezeu nici macar nu e o persoana, ci trei forme de descoperire, iar versetele pe care le dai tu nu spun deloc asta, ci sunt doar interpretari de=ale tale.

Sunt sigur ca nasterea din nou este indispensabila pentru mantuire - puteam sa-ti dau si eu aceste versete doar de dragul de-a scrie multe versete, dar eram sigur ca cunosti si tu foarte bine aceste versete si n-avea rost sa ma ocup cu astfel de copilarii.

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
Si iar ai ocolit intrebarea cu rosu....

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
elder imi pierd timpul ,si timpul este pretios in IMPARATIA LUI DUMNEZEU ,vad ca o ti intr-una pe a ta ,si nu intelegi nimic din ce am postat,nu pot decat sa-ti mai dau decat versete biblice ,asta tot ce mai pot sa fac ptr. tine :

Efeseni, 1

17 ªi mã rog ca Dumnezeul Domnului nostru Isus Hristos, Tatãl slavei, sã vã dea un duh de înþelepciune ºi de descoperire, în cunoaºterea Lui,

18 ºi sã vã lumineze ochii inimii, ca sã pricepeþi care este nãdejdea chemãrii Lui, care este bogãþia slavei moºtenirii Lui în sfinþi,

19 ºi care este faþã de noi, credincioºii, nemãrginita mãrime a puterii Sale, dupã lucrarea puterii tãriei Lui, [Efeseni 1 ]

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
Ok, lasam intrebarile despre Gamaliel si despre propovaduirea evangheliei si altora. Inteleg ca e foarte greu de raspuns la o intrebare la care nu ai... raspuns Razz

Citat:
Efeseni, 1

17 ªi mã rog ca Dumnezeul Domnului nostru Isus Hristos, Tatãl slavei, sã vã dea un duh de înþelepciune ºi de descoperire, în cunoaºterea Lui,

18 ºi sã vã lumineze ochii inimii, ca sã pricepeþi care este nãdejdea chemãrii Lui, care este bogãþia slavei moºtenirii Lui în sfinþi,


AMIN!

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
eu ti-am mai zis de la inceput ca eu nu am raspuns ,ci Scriptura ne raspunde la toate intrebarile noastre biblice!!!

Nu oamenii ,ci Dumnezeu prin Duhul Sfant ne da descoperirea,revelatia vine pe verticala nu pe orizontala,de la oameni.

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
Experienta cu Dumnezeu vine pe verticala, dar invataturile pot fi transmise si pe orizontala (vezi cum a transmis Pavel, Petru, Ioan etc. invatatura "pe orizontala"). Idea

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
ei au transmis pe orizontala litera doar ,Duhul SFANT vine de sus pe verticala,de sus in jos,litera omoara ,doar Duhul da viata!!

Faptele apostolilor, 2

2 Deodatã a venit din cer un sunet ca vâjâitul unui vânt puternic, ºi a umplut toatã casa unde ºedeau ei.

3 Niºte limbi ca de foc au fost vãzute împãrþindu-se printre ei, ºi s-au aºezat câte una pe fiecare din ei.

4 ªi toþi s-au umplut de Duh Sfânt, ºi au început sã vorbeascã în alte limbi, dupã cum le da Duhul sã vorbeascã. [Faptele apostolilor 2 ]!

fara aceasta experienta nu intelegi nimic din litera.

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
ady a scris:
ei au transmis pe orizontala litera doar ,Duhul SFANT vine de sus pe verticala,de sus in jos,litera omoara ,doar Duhul da viata!!


Pai sigur ca Duhul Sfant vine de Sus, ca doar nu era de la Pavel sau de la Petru. Dar noi nu vorbeam de Duhul Sfant, ci de invatatura (sau litera, cum ai spus tu).
Deci sa inteleg ca Pavel, Ioan, Petru etc au transmis LITARA, iar aceasta litera omoara??? Pai atunci de ce au transmis ceva ce omoara, cand ei trebuia sa transmita ceva ce da viata?? Si mai ales: daca au transmis ei ceva ce omoara, atunci lucrarea cui faceau apostolii? Ca a lui Isus sigur n-o faceau in cazul acesta! Erau ei niste apostli ai lui Satan sau ai lui Isus?? Vezi ca te ratacesti rau de prea multa "revelatie".

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
Proverbele, 10

8 Cine are o inimã înþeleaptã primeºte învãþãturile, dar cine are o gurã nesocotitã se prãpãdeºte singur. - [Proverbele 10 ]

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
De fiecare data cand esti in incurcatura dai versete despre intelepciune? Deci cum e cu 'litera' pe care o propovaduiau ucenicii? Omora sau dădea viaţă?

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
Caracteristicile Bisericii lui Dumnezeu
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Ora este GMT + 2 ore  
Pagina 1 din 2  

  
  
 Raspunde la subiect