BluePink BluePink
XHost
Gazduire site-uri web nelimitata ca spatiu si trafic lunar la doar 15 eur / an. Inregistrare domenii .ro .com .net .org .info .biz .com.ro .org.ro la preturi preferentiale. Pentru oferta detaliata accesati site-ul BluePink

Pagina de start a forumului Angelteam
Angelteam
Putem sluji fãrã iubire, dar nu putem iubi fãrã slujire
Raspunde la subiect
<EU SUNT>
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
Aratã mãreþia DOMNULUI Dumnezeu care se descoperã în conformitate cu necesitãþile planului Sãu de mântuire.

ÃŽn Exod cap. 3, proorocul a vrut sã ºtie cum se numeºte Dumnezeul pãrinþilor sãi, care i s-a descoperit ºi l-a trimis: „Moise a zis lui Dumnezeu: ,Iatã, când mã voi duce la copiii lui Israel, ºi le voi spune: ›Dumnezeul pãrinþilor voºtri m-a trimis la voi‹; ºi mã vor întreba: ›Care este Numele Lui?‹ ce le voi rãspunde?‘ Dumnezeu a zis lui Moise: ,EU sunt Cel ce sunt.‘ S¸i a adãugat: ,Vei rãspunde copiilor lui Israel astfel: ,Cel ce se numeºte ›EU sunt‹, m-a trimis la voi.‘ Dumnezeu a mai zis lui Moise: ,Aºa sã vorbeºti copiilor lui Israel: ›DOMNUL, Dumnezeul pãrinþilor voºtri, Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac ºi Dumnezeul lui Iacov, m-a trimis la voi. Acesta este Numele Meu pentru veºnicie, acesta este Numele Meu din neam în neam.‹‘“ (vers. 13-15). Cine a trimis pe slujitorul Sãu? Desigur, marele »EU SUNT«. EL este Dumnezeul pãrinþilor voºtri!

ÃŽn ciuda diferitelor Sale denumiri ºi descoperiri din Vechiul sau Noul Testament, El rãmâne mereu ACELAªI. ÃŽnaintea încheierii Legãmântului cu poporul Israel, Dumnezeu S¸i-a descoperit Numele Sãu de Legãmânt. Acest Nume ebraic IHWH le este ºi astãzi atât de sfânt iudeilor, încât ei nu-L pronunþã (Amos 6:10), ci îl redau prin Adonai. Totuºi acesta este Numele DOMNULUI Dumnezeu pentru Israel, în Vechiul Testament. „Dumnezeu a mai vorbit lui Moise, ºi i-a zis: ,Eu sunt DOMNUL. EU m-am arãtat lui Avraam, lui Isaac ºi lui Iacov, ca Dumnezeul Cel Atotputernic; dar n-am fost cunoscut de el sub Numele Meu ca »DOMNUL - Elohim Iahweh«.“ (Exod 6:2). AªA VORBEªTE DOMNUL: „ÃŽn orice loc în care ÃŽmi voi aduce aminte de Numele Meu, voi veni la tine, ºi te voi binecuvânta.“ (Exod 20:24b).

Acest »EU SUNT« al lui Dumnezeu este cuprins în fiecare dintre descoperirile Lui. Aceasta este o »mãrturie suveranã«, personalã, a lui Dumnezeu ºi în acelaºi timp, o fãgãduinþã adresatã omenirii: „EU sunt prezent pentru tine; EU te însoþesc neîncetat cu prezenþa Mea!“ ÃŽn »EU SUNT« este inclus chiar Numele lui Dumnezeu IHWH - Iahweh. EL este »Cel ce existã prin Sine însuºi, Cel Veºnic, Izvorul oricãrei vieþi, Originea ºi Susþinãtorul tuturor lucrurilor«. EL vorbeºte deseori proorocilor ºi poporului Sãu, în diferite legãturi, ca »EU SUNT«

. EL spune în mod maiestuos: „EU sunt, DOMNUL, Dumnezeul tãu, care te-am scos …“ (Deut. 5:6). „Aºa vorbeºte DOMNUL, ÃŽmpãratul lui Israel ºi Rãscumpãrãtorul lui, DOMNUL oºtririlor: ,EU sunt Cel dintâi ºi Cel de pe urmã, ºi afarã de Mine, nu este alt Dumnezeu.‘“ (Isa. 44:6). DOMNUL Dumnezeu este singurul »EU SUNT« ºi »EU VOI FI«, cãci ce va fi El, El este deja. Numai în El ºi prin El putem deveni ºi putem fi ceea ce El ne-a destinat sã fim. Ca sã nu se uite, El a spus încã o datã: „Ascultã-Mã, Iacove! S¸i tu, Israele, pe care te-am chemat! Eu, Eu sunt Cel dintâi, ºi tot Eu sunt ºi Cel din urmã.“ (Isa. 48:12).

ÃŽn Noul Testament gãsim multitudinea a ceea ce este »Eu sunt« descoperitã în Fiul. Cele ºapte deosebite »EU SUNT …«, au atras atenþia multora. DOMNUL Isus a spus: »EU SUNT lumina lumii.« »EU SUNT Pãstorul cel bun.« »EU SUNT calea, adevãrul ºi viaþa.« »EU SUNT uºa.« »EU SUNT Pâinea vieþii.« »EU SUNT învierea ºi viaþa.« Acelaºi DOMN spune: „Adevãrat, adevãrat, vã spun cã, mai înainte ca sã se nascã Avraam, SUNT EU.“ (Ioan 8:58).

ÃŽn Apocalipsa gãsim propria Lui mãrturie: „,EU SUNT Alfa ºi Omega, ÃŽnceputul ºi Sfârºitul‘, zice DOMNUL Dumnezeu, Cel ce este, Cel ce era ºi Cel ce vine, Cel Atotputernic … EU SUNT Cel dintâi ºi Cel de pe urmã, Cel viu. Am fost mort, ºi iatã cã sunt viu în vecii vecilor. Eu þin cheile morþii ºi ale Locuinþei morþilor.“ (cap. 1, 8:17-18).

Recunoaºterea descoperirii lui Dumnezeu ca »EU SUNT«, în Rãs-cumpãrãtorul Isus Hristos, este necesarã pentru mântuirea noastrã. EL însuºi a accentuat acest lucru: „De aceea v-am spus cã veþi muri în pãcatele voastre; cãci, dacã nu credeþi cã Eu sunt, veþi muri în pãcatele voastre.“ (Ioan 8:24). Aici nu este vorba despre o învãþãturã sau o cunoºtinþã, ci despre viaþa veºnicã, ºi anume despre credinþa adevãratã în Mântuitorul descoperit, aducãtor de mântuire, care salveazã ºi mântuieºte. Numai în Fiul lui Dumnezeu ÃŽl avem pe Mântuitor ºi mântuirea.

»DOMNUL«, care era chipul lui Dumnezeu, „S-a dezbrãcat pe sine însuº ºi a luat chip de rob, fãcându-Se asemenea oamenilor.“ (Fil. 2:7). Pentru a mântui omenirea, EL S-a fãcut asemenea oamenilor: EL a fost nãscut ca Fiu, a fost înfãºurat în scutece ºi a fost aºezat într-o iesle. Mai omeneºte ºi mai fireºte nu era posibil! Astfel Cuvântul a devenit trup ºi a locuit printre noi. Aceasta s-a întâmplat din pricina noastrã, ca sã se împlineascã: „… Dumnezeu a osândit pãcatul în firea pãmânteascã, trimiþând din pricina pãcatului, pe însuº Fiul Sãu într-o fire asemãnãtoare cu a pãcatului“ (Rom. 8:3).

La naºterea Fiului ne este spus cine este El: „… astãzi în cetatea lui David, vi s-a nãscut un Mântuitor, care este Hristos, DOMNUL.“ (Luca 2:11).

Pavel, care era un vas ales ºi trãise o chemare ºi trimitere supranaturalã, având astfel o rãspundere deosebitã, scrie despre descoperirea tainei lui Dumnezeu în Hristos: „… pentru ca sã li se îmbãrbãteze inimile, sã fie uniþi în dragoste, ºi sã capete toate bogãþiile plinãtãþii de pricepere, ca sã cunoascã taina lui Dumnezeu Tatãl, adicã pe Hristos, în care sunt ascunse toate comorile înþelepciunii ºi ale ºtiinþei. … Cãci în El locuieºte trupeºte toatã plinãtatea dumnezeirii. Voi aveþi totul deplin în El, care este Capul oricãrei domnii ºi stãpâniri.“ (Col. 2:2+9-10). Proorocii ºi apostolii nu au speculat despre descoperirea lui Dumnezeu în Hristos, ci DOMNUL Dumnezeu s-a fãcut de cunoscut lor.

ÃŽn Vechiul Testament, DOMNUL Dumnezeu este Mântuitorul, Rãscumpãrãtorul, ÃŽmpãratul, Pãstorul, etc. ÃŽn Noul Testament toate aceste atribute au fost împlinite pentru mântuirea noastrã, în Fiul, care a devenit punctul central al planului de mântuire: „Nimeni nu vine la Tatãl decât prin Mine!“, ºi „Cine M-a vãzut pe Mine, a vãzut pe Tatãl!“ Cine nu vede pe Dumnezeu în Hristos, acela nu L-a recunoscut cu adevãrat. Dupã ce a vorbit aºa de mult despre Tatãl, Isus a spus: „›Dacã M-aþi fi cunoscut pe Mine, aþi fi recunoscut ºi pe Tatãl Meu. S¸i de-acum încolo ÃŽl veþi cunoaºte; ºi L-aþi ºi vãzut.‹ ›DOAMNE‹, i-a zis Filip, ›aratã-ne pe Tatãl, ºi ne este de ajuns.‹ Isus i-a zis: ›De atâta vreme sunt cu voi, ºi nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a vãzut pe Mine, a vãzut pe Tatãl. Cum zici tu dar: ,Aratã-ne pe Tatãl‘?‹“ (Ioan 14:7-9). Acesta este un rãspuns clar din gura DOMNULUI.

ÃŽn Vechiul Testament, DOMNUL/IAHWEH a dat fãgãduinþa poporului Sãu: „Saltã de veselie, fiica Sionului! Strigã de bucurie, fiica Ierusalimului! Iatã cã ÃŽmpãratul tãu vine la tine; El este neprihãnit ºi biruitor, smerit ºi cãlare pe un mãgar, pe un mânz, pe mânzul unei mãgãriþe.“ (Zah. 9:9). ÃŽn Noul Testament, Isus este ÃŽmpãratul care a intrat în Ierusalim în duminica floriilor, cãlare pe mânzul unei mãgãriþe ºi însoþit de strigãte de bucurii. Oricine poate citi acest lucru în Matei cap. 21 ºi în textele paralele. »DOMNUL« însuºi a fost Mântuitorul ºi ÃŽmpãratul pentru Israel, dar la prima Lui venire în trup, ei nu L-au recunoscut pentru cã nu L-au vãzut prin prisma planului de mântuire ºi de aceea s-au aºteptat ca El sã reaºeze împãrãþia lui Israel. Chiar ºi ucenicii Lui L-au întrebat: „DOAMNE, în vremea aceasta ai de gând sã aºezi din nou ÃŽmpãrãþia lui Israel?“ (Fap. 1:6). Faptul cã era necesarã mai întâi rãscumpãrarea prin suferinþã ºi moarte (Isa. 53) ºi trebuia biruitã moartea (Osea 13:14), ei nu L-au înþeles de la început.

Din Vechiul Testament ÃŽl recunoaºtem pe DOMNUL prin »tetragrama« ebraicã IHWH, din care a rezultat numele Iahweh. ÃŽn Noul Testament, Numele DOMNULUI este într-adevãr Iahºua, aºa cum a fost anunþat prin îngerul Gavril, nume care înseamnã »Iahweh-Mântuitorul«. Pentru ca toatã lumea s-o vadã ºi sã ia cunoºtinþã de ea, »tetagrama«, din care a rezultat Numele Legãmântului vechi-testamentar poate fi gãsitã în limba ebraicã în titlul pus în cele trei limbi de atunci deasupra crucii pe care a fost rãstignit Isus Hristos. Vã rog sã comparaþi textul ebraic din Ioan 19:19:

»Iahºua Hanozri Vumelech Hajehudim« IHWH
»Isus din Nazaret, Regele iudeilor«

Literele de la începutul fiecãrui cuvânt, IHVH, formeazã exact »tetragrama« pe care DOMNUL Dumnezeu i-a descoperit-o lui Moise. Dumnezeul Vechiului Testament este ºi Dumnezeul Noului Testament! Este cum nu se poate de desãvârºit! Cine are urechi de auzit, sã audã ºi cine are ochi de vãzut, sã vadã! Binecuvântaþi sunt ochii ºi urechile care ÃŽl vãd ºi ÃŽl aud pe Dumnezeul descoperit!

ÃŽmpãrãþia lui Dumnezeu este o împãrãþie veºnicã, fãrã de moarte (Isa. 25:8; Apoc. 21:4 º.a.) ºi de aceea trebuie ca toþi cei ce se aflã în ea sã aibã viaþã veºnicã. Conform înºtiinþãrii, El a trebuit sã fie nãscut ca Fiu ºi sã devinã astfel om la prima Lui venire, pentru a putea suferi moartea. Aºezarea din nou a ÃŽmpãrãþiei Lui este foarte aproape: „S¸i DOMNUL va fi împãrat peste tot pãmântul.

ÃŽn ziua aceea, DOMNUL va fi singurul DOMN, ºi Numele Lui va fi singurul Nume.“ (Zah. 14:9). „S¸i în cer s-au auzit glasuri puternice, care ziceau: ,ÃŽmpãrãþia lumii a trecut în mâinile DOMNULUI nostru ºi ale Hristosului Sãu. S¸i El va împãrãþi în vecii vecilor.‘“ (Apoc. 11:15). Ce minunat! EL ni s-a descoperit ca DOMNUL în Unsul, ºi Iahweh al Vechiului Testament este Isus al Noului Testament - acelaºi ieri, azi ºi în veci.

MARE ATENTIE LA ACEST VERSET!!!!
IOAN3;
17. Dumnezeu, în adevãr, n-a trimis pe Fiul Sãu în lume ca sã judece lumea, ci ca lumea sã fie mântuitã prin El.
18. Oricine crede în El, nu este judecat; dar cine nu crede, a ºi fost judecat, pentru cã n-a crezut în Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu.


_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
<EU SUNT>
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Ora este GMT + 2 ore  
Pagina 1 din 1  

  
  
 Raspunde la subiect