bancuri, glume, imagini, video, fun, bancuri online, bancuri tari, imagini haioase, videoclipuri haioase, distractie online Pe HaiSaRadem.ro vei gasi bancuri, glume, imagini, video, fun, bancuri online, bancuri tari, imagini haioase, videoclipuri haioase, distractie online. Nu ne crede pe cuvant, intra pe HaiSaRadem.ro ca sa te convingi.

Pagina de start a forumului Angelteam
Angelteam
Putem sluji fãrã iubire, dar nu putem iubi fãrã slujire
Raspunde la subiect
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
tu nu intelegi nimic,aici e problema ,exact aceeasi problema pe care au avut-o si fariseii si invatatorii legii,ei vroiau ca Dumnezeu(ISUS),sa faca ce zic ei ,deci Cel care a dat toate legile ,era tras la raspundere ca face vindecari in ziua sabatului,nici Dumnezeu si nici fii lui ,in speta ,ucenicii nu trebuiau sa tina si nici nu tineau sabatul,si nici post.

Totusi raspundem la o intrebare ,caci la cele 23,nu poti,cati Domni avem ?

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
ady a scris:
tu nu intelegi nimic,aici e problema ,exact aceeasi problema pe care au avut-o si fariseii si invatatorii legii,ei vroiau ca Dumnezeu(ISUS),sa faca ce zic ei ,deci Cel care a dat toate legile ,era tras la raspundere ca face vindecari in ziua sabatului,


ady draga, tu vrei sa spui ca Isus nu a tinut Sabatul??

Citat:
Totusi raspundem la o intrebare ,caci la cele 23,nu poti,cati Domni avem ?


De unde au aparut 23 de intrebari la care nu pot sa raspund?? Si mai ales, de unde stii tu ca nu pot sa raspund?

Avem un Singur Domn conform bibliei:

1 Corinthians 8:6 totuş pentru noi nu este decît un singur Dumnezeu: Tatăl, dela care vin toate lucrurile şi pentru care trăim şi noi, şi un singur Domn: Isus Hristos, prin care sînt toate lucrurile şi prin El şi noi.

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
voi de ce nu va botezati cum sau botezat apostolii??(fapte 2;38 8;16 10;48 19;5 romani 6;3)

Ei ne-au aratat practic in ce Nume TREBUIE SA NE BOTEZAM!!!

Faptele apostolilor, 4

12 În nimeni altul nu este mântuire: cãci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor, în care trebuie sã fim mântuiþi." [Faptele apostolilor 4 ]


Coloseni, 3

17 ªi orice faceþi, cu [b]cuvântul sau cu fapta
, sã faceþi totul [b]în Numele Domnului Isus, [/b]ºi mulþumiþi, prin El, lui Dumnezeu Tatãl. [Coloseni 3 ][/b]





Faptele apostolilor, 2

38 "Pocãiþi-vã", le-a zis Petru, "ºi fiecare din voi sã fie botezat în Numele lui Isus Hristos, spre iertarea pãcatelor voastre; apoi veþi primi darul Sfântului Duh. [Faptele apostolilor 2 ]

Inseamna ca petru nu avea Duhul Sfant ,caci el nu a botezat in formula trinitara?
SAU TERTULIAN ,nu avea habar de Dumnezeu,cand a inventat un botez trinitar in titluri,cine avea Duhul SFANT ,dintre cei doi ,si cine a botezat biblic?CARE A FOST PRIMUL BOTEZ BIBLIC,la RUSALII sau in anul 325 d.h?

Astazi CUVANTUL LUI DUMNEZEU RASUNA ;

Luca, 11

52 Vai de voi, învãþãtori ai Legii! Pentru cã voi aþi pus mâna pe cheia cunoºtinþei: nici voi n-aþi intrat, iar pe cei ce voiau sã intre, i-aþi împiedicat sã intre." [Luca 11 ]


Marcu, 7

13 ªi aºa, aþi desfiinþat Cuvântul lui Dumnezeu, prin datina voastrã. ªi faceþi multe alte lucruri de felul acesta!" [Marcu 7 ]

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
Frate ady, ti-am inteles ideea pe care o ai cu privire la botez, si-mi voi spune si parerea mea pe topicul despre botez, atunci cand voi fi pregatit. Dar trebuie sa intelegi ca acest forum nu este destinat discutiilor despre botez si Dumnezeire in exclusivitate. Pentru acestea sunt topicuri special amenajate, iar acesta pe care ne aflam este despre lucrurile (ne)permise in Sabat. Iti pusesem o intrebare in postarea anterioara la care te-as ruga sa raspunzi (daca vrei):

elder a scris:
ady a scris:
tu nu intelegi nimic,aici e problema ,exact aceeasi problema pe care au avut-o si fariseii si invatatorii legii,ei vroiau ca Dumnezeu(ISUS),sa faca ce zic ei ,deci Cel care a dat toate legile ,era tras la raspundere ca face vindecari in ziua sabatului,

ady draga, tu vrei sa spui ca Isus nu a tinut Sabatul??

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
frate elder,intrebarea este naiva.......farisei tocmai il condamnau ca nu respecta sabatul,nu eu zic ,ci ei spuneau.....si asa era,ptr. ca ei nu aveau descoperirea caci EL era DUMNEZEU, este absurd sa-i ceri la Dumnezeu sa faca ceva,ce tu crezi ca faci,desi nu-l faci corect,dar te dai drept sfant,exact ca si fariseii.



MATEI 15;
1. Atunci niºte Farisei ºi niºte cãrturari din Ierusalim au venit la Isus, ºi I-au zis:
2. „Pentru ce calcã ucenicii Tãi datina bãtrânilor? Cãci nu-ºi spalã mâinile când mãnâncã.”
3. Drept rãspuns, El le-a zis: „Dar voi de ce cãlcaþi porunca lui Dumnezeu în folosul datinii voastre?
4. Cãci Dumnezeu a zis: ,Cinsteºte pe tatãl tãu ºi pe mama ta; ºi: ,Cine va grãi de rãu pe tatãl sãu sau pe mama sa, sã fie pedepsit negreºit cu moartea.
5. Dar voi ziceþi: ,Cine va zice tatãlui sãu sau mamei sale: ,Ori cu ce te-aº putea ajuta, l-am închinat lui Dumnezeu ,
6. nu mai este þinut sã cinsteascã pe tatãl sãu sau pe mama sa. ªi aþi desfiinþat astfel cuvântul lui Dumnezeu în folosul datinii voastre.
7. Fãþarnicilor, bine a prorocit Isaia despre voi, când a zis:
8. ,Norodul acesta se apropie de Mine cu gura ºi mã cinsteºte cu buzele, dar inima lui este departe de Mine.
9. Degeaba Mã cinstesc ei, învãþând ca învãþãturi niºte porunci omeneºti.”

10. Isus a chemat mulþimea la Sine, ºi a zis: „Ascultaþi, ºi înþelegeþi:
11. Nu ce intrã în gurã spurcã pe om; ci ce iese din gurã, aceea spurcã pe om.”
12. Atunci ucenicii Lui s-au apropiat, ºi I-au zis: „ªtii cã Fariseii au gãsit pricinã de poticnire în cuvintele, pe care le-au auzit?”

14. [b] Lãsaþi-i: sunt niºte cãlãuze oarbe; ºi când un orb cãlãuzeºte pe un alt orb, vor cãdea amândoi în groapã.”


CINE-I POATE FACE PROGRAM LA DUMNEZU??? O dogma ,o invatatura ,o parere,o cerinta omeneasca?[/b]




LUCA 13;
14. Dar fruntaºul sinagogii, mâniat cã Isus sãvârºise vindecarea aceasta în ziua Sabatului, a luat cuvântul, ºi a zis norodului: „Sunt ºase zile în care trebuie sã lucreze omul; veniþi dar în aceste zile sã vã vindecaþi, ºi nu în ziua Sabatului!”
15. „Fãþarnicilor” , i-a rãspuns Domnul; „oare în ziua Sabatului nu-ºi dezleagã fiecare din voi boul sau mãgarul de la iesle, ºi-l duce de-l adapã?

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
Ady, nu stiu cum sa spun dar... tu care acuzi pe altii de hule si blasfemii, tu faci astfel de afirmatii:

ady a scris:
frate elder,intrebarea este naiva.......farisei tocmai il condamnau ca nu respecta sabatul,nu eu zic ,ci ei spuneau.....si asa era


Sa inteleg ca ce spuneau fariseii era litera de lege? Adica daca fariseii il acuzau pe Isus ca calca Sabatul, inseamna ca ntr-adevar asa era, Isus calca Sabatul?? Deci sa inteleg ca si in urmatoarea chestiune fariseii aveau dreptate:

Matthew 26:65 Atunci marele preot şi-a rupt hainele, şi a zis: ,,A hulit! Ce nevoie mai avem de martori? Iată că acum ati auzit hula Lui.

A avut si de aceasta data fariseii dreptate??

Frate ady, cred ca tu nu realizezi ce inseamna a-L face pe Isus calcator al Sabatului (si deci a Legii). Ar insemna ca Isus nu a fost mai bun decat noi si deci nu are cum sa ne mantuiasca pe noi El, care nici macar nu a fost in stare sa implineasca Legea (atentie), CONTRAR spuselor Lui:

Matthew 5:17 Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Proorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc.

Deci a implinit Isus, Mantuitorul nostru iubit Legea SAU au avut fariseii dreptate?? Te rog sa meditezi profund la aceasta intrebare iubite frate, si nu lăsa ideile preconcepute si 'traditia' sa-ti intunece mintea.

Domnul sa fie cu tine!

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
ELDER A ZIS Deci a implinit Isus, Mantuitorul nostru iubit Legea SAU au avut fariseii dreptate?? Te rog sa meditezi profund la aceasta intrebare iubite frate, si nu lãsa ideile preconcepute [b]si 'traditia' sa-ti intunece mintea.

Domnul sa fie cu tine!
Citat:


TRADITIA A APARUT DUPA CONCILIU DE LA NICEEA IN ANUL 325 D.H. atunci asa zisi crestini nu s-au mai botezat biblic ,in Numele Domnului Isus hristos ,ci au acceptat o dogma pagana,trinitara de tip egiptean ,tertulian fiind unul din preotii pagani care sustinea platonicismul,si era de acord ca in Cer sunt trei dumnezei.

Acum se pune intrebarea de ce teologii sustin acesta dogma pagana?

Pavel a atentionat ;
1Corint 11;

1. Cãlcaþi pe urmele mele, întrucât ºi eu calc pe urmele lui Hristos.
2. Vã laud cã în toate privinþele vã aduceþi aminte de mine, ºi cã þineþi învãþãturile întocmai cum vi le-am dat.

Sunteti sub blestem conform Scripturii;

Galateni, 1

8 Dar chiar dacã noi înºine sau un înger din cer ar veni sã vã propovãduiascã o Evanghelie, deosebitã de aceea pe care v-am propovãduit-o noi, sã fie anatema!
9 Cum am mai spus, o spun ºi acum: dacã vã propovãduieºte cineva o Evanghelie, deosebitã de aceea pe care aþi primit-o, sã fie anatema!
10 Caut eu oare, în clipa aceasta, sã capãt bunãvoinþa oamenilor, sau bunãvoinþa lui Dumnezeu? Sau caut sã plac oamenilor? Dacã aº mai cãuta sã plac oamenilor, n-aº fi robul lui Hristos. [Galateni 1 ]

Apocalipsa, 22

18 Mãrturisesc oricui aude cuvintele prorociei din cartea aceasta cã, dacã va adãuga cineva ceva la ele, Dumnezeu îi va adãuga urgiile scrise în cartea aceasta.

19 ªi dacã scoate cineva ceva din cuvintele cãrþii acestei proorocii, îi va scoate Dumnezeu partea lui de la pomul vieþii ºi din cetatea sfântã, scrise în cartea aceasta."

20 Cel ce adevereºte aceste lucruri, zice: "Da, Eu vin curând." Amin! Vino, Doamne Isuse! 21 Harul Domnului Isus Hristos sa fie cu voi cu toþi! Amin. [Apocalipsa 22 ]
[/b]

Astazi toti care sunt sub o inspiratie gresita ,sunt din cauza ca nu cer HAR SI MILA de la Dumnezeu sa le descopere Adevarul,si traiesc in pacat ,avand doar o forma de evlavie ,tagaduind Adevarul!!Formalism si religie ,sunt surori bune !!!

1 Ioan, 3

9 Oricine este nãscut din Dumnezeu, nu pãcãtuieºte, pentru cã sãmânþa Lui rãmâne în el; ºi nu poate pãcãtui, fiindcã este nãscut din Dumnezeu.

10 Prin aceasta se cunosc copiii lui Dumnezeu ºi copiii diavolului.


1 Ioan, 4

5 Ei sunt din lume; de aceea vorbesc ca din lume, ºi lumea îi ascultã.

6 Noi însã suntem din Dumnezeu; cine cunoaºte pe Dumnezeu, ne ascultã; cine nu este din Dumnezeu, nu ne ascultã. Prin aceasta cunoaºtem duhul adevãrului ºi duhul rãtãcirii. [1 Ioan 4 ]

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
ady a scris:
TRADITIA A APARUT DUPA CONCILIU DE LA NICEEA IN ANUL 325 D.H.


Exista destula traditie si inainte, ,mai ales pe vremea lui Isus. Si exista si azi. O traditie este si aceea care spune ca Isus a calcat Sabatul, si eu la asta m-am referit cand ti-am spus sa nu te iei dupa traditie. Biblia ne spune ca Isus n-a calcat Sabatul, ci i-a redat adevarata insemnatate, inlaturand tocmai aceasta traditie.

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
dellicu
Nou venit
Nou venit

Data inscrierii: 03/Apr/2006
Mesaje: 14
Raspunde cu citat (quote)
hmmm.....
dupa doua pagini de discutie si contrazicere ati ajuns la un punct de inceput sa il numesc asa si anume: Isus a calcat Sabatul?si sunt sigura ca va ganditi la faptul cand el vindeca sau cand le-a spus ucenilor sa manance din lanul de spice.
nu vreau sa incep cu texte biblice ci vreau sa fim practici pt k teoria o stim toti, o citim mereu si ati vazut unde va adus teoria.....
Cu privire la ce am mentionat mai sus cititi Matei 12, 1-14 si acolo sunt redate cele doua intamplari mentionate de mine. concluzia este ca, dupa cum vedeti si voi dak ati citit, versetul 12 u.p.:"... de aceea este ingaduit a face bine in zilele de Sabat." deci am descoperit un lucru pe care il putem face in Sabat si nu este pacat: a face bine.
referitor la prima intrebare pusa in prima pagina , de fapt intrebarea care trebuia sa inceapa discutia referitor la mersul cu automobile in Sabat, eu cel putin consider scopul pt care mergi cu automobilul in Sabat. Daca stai departe de Biserica si trebuie sa mergi cu autobuzul sunt sigura ca nu este pacat. ar mai fi si alte cazuri de cand e pacat sau cand nu e pacat sa mergi cu masina in Sabat dar cum am mentionat si mai sus depinde de scop.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
dellicu
Nou venit
Nou venit

Data inscrierii: 03/Apr/2006
Mesaje: 14
Raspunde cu citat (quote)
o alta intrebare care as vrea sa o fac privitor la ce este pacat sau nu in ziua Sabatului este folosirea internetului in Sabat......dak da de ce si dak nu argumentele Smile
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
dellicu a scris:
hmmm.....
dupa doua pagini de discutie si contrazicere ati ajuns la un punct de inceput sa il numesc asa si anume: Isus a calcat Sabatul?si sunt sigura ca va ganditi la faptul cand el vindeca sau cand le-a spus ucenilor sa manance din lanul de spice.


Concluzia ar fi ca Isus CATEGORIC NU a calcat Sabatul, pentru ca daca l-ar fi calcat, atunci afirmatia Lui ca a venit sa implineasca legea ar fi defapt o minciuna. Ceea ce a calcat Isus a fost traditia oarba a fariseilor. Wink

Sigur, in legatura cu calatoria in Sabat (cu masina, trenul sau orice alt mijloc de transport) trebuie sa avem grija sa nu fim noi insine niste farisei. Sunt unele urgente (pe langa mersul la adunare) care necesita calatoria in Sabat

dellicu a scris:
o alta intrebare care as vrea sa o fac privitor la ce este pacat sau nu in ziua Sabatului este folosirea internetului in Sabat......dak da de ce si dak nu argumentele


E la fel ca si cu mersul cu masina: depinde de scop Smile
Daca folosesti internetul pentru a afla retete culinare sau pentru a 'chatui' pe alte teme decat biblice, atunci cred ca folosirea internetului in acest caz este pacat Wink

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
dellicu.....eu scriu acum in sabat ,tu ce zici incalc sabatul sau nu,.......?

1 Corinteni, 10

23 Toate lucrurile sunt îngãduite, dar nu toate sunt de folos.

Toate lucrurile sunt îngãduite, dar nu toate zidesc.


24 Nimeni sã nu-ºi caute folosul lui, ci fiecare sã caute folosul altuia. [1 Corinteni 10 ]


dellicu ,un om nascut din nou ,intotdeauna va face ceva ptr. semenul sau ,nu va fi egoist,ci va traii ptr. ceilalti ca sa auda Adevarul ,Evanghelia Imparatiei lui Dumnezeu ,CA TOTI OAMENII SA FIE MANTUITI ,SI SA VINA LA CUNOSTINTA ADEVARULUI LUI DUMNEZEU !!!

Domnul Isus ,nu a incalacat nici o lege ,caci El era legea ,pe 2 picioare,El era SABATUL IN FORMA UMANA,ERA INSUSI DUMNEZEU PERSONIFICAT CA DOMN!!!

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
dellicu
Nou venit
Nou venit

Data inscrierii: 03/Apr/2006
Mesaje: 14
Raspunde cu citat (quote)
elder ma bucur ca te gandesti la scop....
si tu ady nu cred ca atunci cand ai scris mesajul lai facut in Sabat Razz dar am inteles la ce te referi. deci am inceput bine si anume cu scopul pe care il avem cand folosim netul. o mica intrebare pe care o am este. cand ati intrat sambata pe net v-ati putut abtine de a nu vb pe mess sau mirc. k inteleg atunci cand e faza de a intra si comenta la un subiect pe un forum dar de ex eu. eu una acum inainite de Sabat am intrat sa vad ce ati scris si pana cand nu se termina nu ma intereseaza ceea ce ati scris deci nu o sa intru pt k pur si simplu consider k lucrul asta o poti face si in timpul saptamanii si cel putin in cazul meu,(pt k sunt unii care au timp sa intre pe net numa sambata k in timpul sapatamii nu) eu pot sa intru mereu si sincer pt mine ca vine sambata si ca pot sa renunt la internet si sa nu mai intru ma face cea mai fericita si sunt multumita k pot sa stau fara sa intru. acum asta e cazul meu. miam spus parerea care desigur e subiectiva si dak gresesc puteti sa ma corectati. poate k o sa dureze putin pana cand o sa imi spun parera din nou pt k o sa fie Sabat si nu o sa intru......
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
cand intra Domnul Isus cu adevarat in viata cuiva ,atunci El devine Stapanul vietii ,si El decide ce este bine si ce nu este bine ,numai decizi tu ci EL ,eul (ego ) tau nu mai exista ci doar EL ,DACA NU ESTE ASA ,OMUL SE AMAGESTE SINGUR ,si crede ca el poate sa aiba o neprihanire proprie,ceea ce in fata lui Dumnezeu nu are valabilitate,ci doar ce lucreaza EL prin Cuvantul lui Dumnezeu!!!

Ioan, 17

17 Sfinþeºte-i prin adevãrul Tãu: Cuvântul Tãu este adevãrul. [Ioan 17 ]

1 Petru, 1

22 Deci, ca unii care, prin ascultarea de adevãr, v-aþi curãþit sufletele prin Duhul, ca sã aveþi o dragoste de fraþi neprefãcutã, iubiþi-vã cu cãldurã unii pe alþii, din toatã inima;

23 fiindcã aþi fost nãscuþi din nou nu dintr-o sãmânþã, care poate putrezi, ci dintr-una care nu poate putrezi, prin Cuvântul lui Dumnezeu, care este viu ºi care rãmâne în veac.

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
Ce e pacat si ce nu e pacat a face in ziua Sabatului
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Ora este GMT + 2 ore  
Pagina 2 din 2  

  
  
 Raspunde la subiect