BluePink BluePink
XHost
Gazduire site-uri web nelimitata ca spatiu si trafic lunar la doar 15 eur / an. Inregistrare domenii .ro .com .net .org .info .biz .com.ro .org.ro la preturi preferentiale. Pentru oferta detaliata accesati site-ul BluePink

Pagina de start a forumului Angelteam
Angelteam
Putem sluji fãrã iubire, dar nu putem iubi fãrã slujire
Raspunde la subiect
Ce e pacat si ce nu e pacat a face in ziua Sabatului
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
Asta cred ca a fost o problema mare aproape in toate timpurile pt ca oamenii au inteles diferit ce avem voie si ce nu avem voie sa facem in ziua Sabatului. De exempu, pe vremea lui Isus, fariseii pusesera tot felul de "greutati" asupra poporului si facusera astfel din Sabat un adevarat chin, in loc sa fie o desfatare (Isa. 58:13). Ce bine ca Isus a clarificat lucrurile. Dar in timpul nostru? Isus nu s-a intalnit cu problema calatoriei cu masina sau trenul etc in Sabat. Sa luam acest prim exemplu. In ce conditii credeti ca am avea voie sa calatorim in Sabat?

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
elder raspunsul meu este acelasi;

Galateni 3;

10. Cãci toþi cei ce se bizuiesc pe faptele Legii, sunt sub blestem; pentru cã este scris: „Blestemat este oricine nu stãruie în toate lucrurile scrise în cartea Legii, ca sã le facã.”
11. ªi cã nimeni nu este socotit neprihãnit înaintea lui Dumnezeu, prin Lege, este învederat, cãci „cel neprihãnit prin credinþã va trãi.”
12. ÃŽnsã Legea nu se întemeiazã pe credinþã; ci ea zice: „Cine va face aceste lucruri, va trãi prin ele” .
13. Hristos ne-a rãscumpãrat din blestemul Legii, fãcându-Se blestem pentru noi, - fiindcã este scris: „Blestemat e oricine este atârnat pe lemn” -
14. pentru ca binecuvântarea vestitã lui Avraam sã vinã peste Neamuri, în Hristos Isus, aºa ca, prin credinþã, noi sã primim Duhul fãgãduit.

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
ady, daca intreb "am voie sa fur?" imi vei raspunde la fel, adica sunt sub blestem daca ma stapanesc sa nu fur? Sau sunt sub blestem daca constiinta nu ma lasa sa ucid, sau sa mint, sa ma inchin la chipuri cioplite etc? Oare constiinta asta nu o am de la Duhul lui Dumnezeu? Acum la fel este intrebarea: sunt sub blestem daca tin Sabatul? Pai pana la urma Hristos il tine, prin mine - deci e clar ca eu nu voi calca nici porunca a IV-a asa cum nu le calc nici pe celelalte. Defapt nu eu ci Hristos prin mine. Si pentru ca Hristos este in mine, eu nu ma bizuiesc pe faptele Legii, ci ma bizuiesc pe Hristos.

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
corect,elder vezi ca e simplu,nu e mare filozofie,.........dar trebuie ca ,cu adevarat HRISTOS ,sa locuiasca in inimile noastre,altfel ne inselam pe noi ,dar si pe ceilalti.

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
Ma bucur. Acum reiau intrebarea din prima postare: in ce conditii/imprejurari am voie sa calatoresc in Sabat? Intrebarea o pun cu scopul de a-mi educa constiinta, avand o cunostinta mai buna.

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
aici e problema ca voi incercati sa va educati constiinta,voi trebuie sa-l cunoasteti pe Dumnezeu ,cu adevarat ,si El va va educa.

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
frate ady, fratii trebuie sa se invete unii pe altii, sa se indrepte unii pe altii, sa existe intre ei o comuniune sfanta si o armonie asa cum exista intre organele aceluia-si trup (cred ca nu e cazul sa-ti dau versete). Dar ceea ce spui tu, adica ceva de genul 'fiecare pentru el', nu e o atitudine biblica si cu atat mai putin crestineasca. Daca eu aflu un adevar in urma studiului facut, il spun si altora in loc sa le zic "cunoasteti si voi pe Dumnezeu si El va va invata". Pai Dumnezeu poate ca te foloseste pe tine pentru a se apropia de altii dar daca tu refuzi sa discuti si le trantesti cate-o vorba de pustnic asa cum e asta: 'cunoaste-l singur pe Dumnezeu si El te va educa', inseamna ca refuzi lucrarea pe care poate ca ti-a incredintat-o Dumnezeu. Iar daca nu ai suport biblic pentru invatatura ta si incerci sa te ascunzi dupa afirmatii de genul "invatatura asta mi-a descoperit-o Hristos in mod personal pt ca El locuieste in inima mea", si totusi nu ai suport biblic pentru ea, inseamna ca nu Hristos e cel care locuieste in inima ta. Daca ar fi fost Hristos in inima ta El nu m-ar fi lasat sa caut singur dupa adevar, nu crezi?
De remarcat e ca Isus nu a spus "Mergeti si sfatuiti pe oameni sa caute adevarul" ci "Mergeti in toata lumea si propovaduiti (vestiti, invatati) Evanghelia (adevarul)".

Deci ramane intrebarea: 'in ce conditii/imprejurari am voie sa calatoresc in Sabat?'

Te rog sa-mi ierti atitudinea dar nu sunt in cea mai buna forma in seara asta. Am 'vorbit in felul lumii' - vorba aceluia-si Pavel.

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
frate elder,pai ,eu tocmai asta fac ,va propovaduiesc adevarul,problema nu e la mine ,ci cei care nu i-au seama la mesajul acesta de sfarsit de timp,Dumnzeu doreste ca toti copii sinceri ai lui Dumnezeu ,sa iasa din confuzia existenta,si sa se intoarca la crestinismul primar,apostolic,la practicile apostolice ,la botezul biblic,la toate invataturile apostolice,care pe parcursul secolelor,au fost rastalmacite ,si au creat aceasta confuzie sau babilon religios,cititi toate topicele care sunt postate ,dar nu cu superficialitate ci in duh de rugaciune,si fara prejudecati,si veti afla mai multe.

Semnul acestei instituþii mondiale de unde pleacã prigonirea, este reprezentat prin capul ei ca autoritatea cea mai înaltã în învãþãturã. Deci, dacã cineva îndrãzneºte sã se ridice împotriva dogmei preasfinte a bisericii romane, ºi anume împotriva trinitãþii, înseamnã cã a jignit-o de moarte ºi este în ochii ei un eretic, un copil al morþii. Vezi citatul din timpul nostru pentru viitor: "Deoarece Conciliul Vatican II a amintit în decretul despre ecumenism (Nr. 20) numai despre astfel de creºtini care cred în trinitatea lui Dumnezeu, trebuie verificat în ce mãsurã mai sunt creºtine comunitãþile individuale care au respins credinþa trinitarã." (Ediþia Herder, Lexiconul sectelor …, pag. 115). Pentru un dialog nu existã loc aici. Cu aceasta a fost datã decizia finalã.

Ca ºi la înfiinþare, aºa va fi ºi acum la unificarea confesiunilor catolice ºi protestante, ºi anume dogma trinitarã va deveni absolut obligatorie pentru creºtini. Prin aceasta unitatea protestantã va deveni tare ºi va obliga toate grupãrile evanghelice la acceptarea semnului, în timp ce statul îi va veni bisericii în ajutor: "ºi a fãcut ca toþi: mici ºi mari, bogaþi ºi sãraci, slobozi ºi robi, sã primeascã un semn pe mâna dreaptã sau pe frunte, ºi nimeni sã nu poatã cumpãra sau vinde, fãrã sã aibã semnul acesta …" (vers. 16-17).

Faptul cã mai existã comunitãþi protestante care refuzã sã intre în marea unificare, va deranja foarte mult Conciliul Mondial al Bisericilor. Aceºtia vor fi acei care cred într-un singur Dumnezeu adevãrat ºi veºnic, care s-a descoperit în Isus Hristos spre salvarea ºi mântuirea noastrã. Ei îl vor respinge pe Anticrist, pentru cã Îl recunosc ca singurul Cap numai pe Hristos.

Aceastã dogmã caracterizeazã formaþiunea cu cunoºtinþã falsã despre Dumnezeu ºi Hristos. De aceea instituþia aceasta a prigonit mai mult ca oricare altã organizaþie pe credincioºii de altã convingere ºi gândire, vãrsând ºiroaie de sânge în trecut. Tot aºa se va întâmpla atunci din nou cu acei care nu vor accepta semnul bisericii-mamã ºi vor fi prigoniþi. Pe de altã parte, cine crede dogma trinitarã ºi este botezat trinitar, poartã prin aceasta automat semnul. Aºa dupã cum se ºtie, biserica romanã pretinde a fi singura autoritate mântuitoare, cã în ea singurã se aflã scãpare, pentru cã numai prin ea ºi sacramentele ei se poate primi salvarea. Demnitarii din biserici exercitã practici religioase în faþa oamenilor de la naºtere pânã la moarte — cu rezultatul cã membrii lor vor ajunge în focul iadului cu toate sacramentele dãtãtoare de mântuire. Este aceasta mântuire? Sfânta Scripturã spune altceva (Fap. 4, 10-12).

In aceasta generatie s-a auzit un mesaj din cer;

Apocalipsa 18;
4. Apoi am auzit din cer un alt glas, care zicea: [b]„Ieºiþi din mijlocul ei, poporul Meu,
ca sã nu fiþi pãrtaºi la pãcatele ei, ºi sã nu fiþi loviþi cu urgiile ei!
5. Pentru cã pãcatele ei s-au îngrãmãdit, ºi au ajuns pânã în cer; ºi Dumnezeu ªi-a adus aminte de nelegiuirile ei.

Dumnezeu nu poate vorbii unor oameni ,care apara o dogma romana,si se complac in invataturi omenesti,care nu au nici un suport biblic(ma refer la botezul trinitar),Dumnezeu nu poate valida o biserica,care nu este in totalitate conform invataturilor apostolice si profetice,(efes 2;20) ,trebuie sa ne intoarcem la inceput ,la rusalii ,si sa vedem cum ucenicii au implinit voia lui Dumnezeu.Eu am aratat in amanuntime,pe celelalte topice devierea care s-a facut de la credinta data sfintilor odata ptr. totdeauna (Iuda 3).

Intrebarea se pune este cineva dispus ,sa renunte la parerile omenesti,si sa se intoarca la Adevarul lui Dumnezeu??[/b]

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
elder a scris:
Deci ramane intrebarea: 'in ce conditii/imprejurari am voie sa calatoresc in Sabat?'


ady a scris:
voi trebuie sa-l cunoasteti pe Dumnezeu ,cu adevarat ,si El va va educa.


Eu asteptam un raspun concret la intrebarea mea. Poate ca Dumnezeru te-a ales pe tine 'sa ma educe' in aceasta privinta dar tu ai refuzat aceasta.
Eu stiu in ce imprejurari am voie sa calatoresc pentru ca am o constiinta care-mi spune asta. Probabil ca Isus mi-a dat aceasta constiinta pt ca altfel as avea doar inclinatii spre pacat. Dar vroiam acest raspuns pentru altii care nu au aceasta lumina si sunt in pericol sa considere ca pacat lucruri absolut nevinovate, si am intalnit astfel de persoane cu idei 'fariseiste'. Pentru astfel de persoane vroiam sa dezbatem pe aceasta tema si sper ca in cele din urma sa gasesc o persoana 'binevoitoare', ca sa nu monopolizez eu topicul.

A nu stiu cata oara repet intrebarea: 'in ce conditii/imprejurari am voie sa calatoresc in Sabat?'

Frate ady, daca nu ai de spus nimic pe aceasta tema te rog sa nu mai postezi pe topicul acesta. Sunt topicuri special create pentru botez si Dumnezeire daca vrei sa vorbesti despre acestea. Multumesc.

Cu stima si respect,

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
29. Vorbesc aici nu de cugetul vostru, ci de cugetul altuia. Cãci de ce sã fie judecatã slobozenia mea de cugetul altuia?
30. Dacã mãnânc, aducând mulþumiri, de ce sã fiu vorbit de rãu pentru un lucru, pentru care mulþumesc?
31. Deci, fie cã mâncaþi, fie cã beþi, fie cã faceþi altceva: sã faceþi totul pentru slava lui Dumnezeu.

23. Toate lucrurile sunt îngãduite, dar nu toate sunt de folos. Toate lucrurile sunt îngãduite, dar nu toate zidesc.[/b]

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
nigno
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 16/Aug/2005
Mesaje: 78
Raspunde cu citat (quote)
Frate ady_maris, consider necesar sa-ti sugerez ca atunci cand postezi versete, sa precizezi si modul in care le intelegi tu. Este de laudat faptul ca aduci ca dovezi foarte multe texte biblice, dar este stiut faptul ca nu toti privesc din acelasi unghi, iar a posta niste versete fara a aduce vreo explicatie in privinta lor poate sa nu fie prea relevant pentru unii vizitatori ai acestui forum (pentru ca, la urma urmei, si pentru ei se fac discutiile astea, nu doar pentru cei care se implica activ).

Multumesc!

_________________
Resurse crestine on-line pe www.caleasprecasa.uv.ro ! Visit and... vote it! ;)
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatViziteaza site-ul autoruluiCodul Yahoo MessengerCodul MSN Messenger
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
frate nigno,consider pertinenta,cererea ta ,......dar nu ti se pare ineficienta,deoarece ,tocmai din cauza acesta s-a ajuns la atatea denominatiuni (secte),religioase,ptr. ca fiecare a dat o interpretare proprie,anumitor versete,de aceea este necesar ,ca fiecare sa primeasca ,darul Duhului Sfant,caci atunci toti am intelege la fel ,ce ne invata Scriptura.Pavel a scris aceste versete prin Duhul Sfant ,el nu a mai dat o alta explicatie ulterioara,ci noi trebuie sa intelegem tot prin acelasi Duh Sfant,fara o explicatie filozofica.

2PETRU 1;

20. Fiindcã mai întâi de toate, sã ºtiþi cã nici o prorocie din Scripturã nu se tâlcuieºte singurã.
21. Cãci nici o prorocie n-a fost adusã prin voia omului; ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, mânaþi de Duhul Sfânt.[b]

1TIMOTEI 1;

6. Unii, fiindcã s-au depãrtat de aceste lucruri, au rãtãcit ºi s-au apucat de flecãrii.
7. Ei vor sã fie învãþãtori ai Legii, ºi nu ºtiu nici mãcar ce spun, nici ce urmãresc.[/b]


Cuvântul, ca ºi literã, poate sã fie interpretat cu ajutorul minþii. Din cea mai mare descoperire, poþi face o cunoºtinþã mintalã, cu care te poþi ºi certa. Dar Dumnezeu nu doreºte acest lucru, ci El doreºte ca Cuvântul Lui întreg, cu toate fãgãduinþele care sunt cuprinse în Cuvântul Sãu, sã fie împlinite prin noi, astfel ca noi sã fim scrisoarea scrisã a lui Hristos - nu doar scrisoare scrisã bisericii din Corint, din Efes sau din Filipi, ci, dacã fraþii ºi surorile din biserici separate au trãit ceea ce au scris apostolii, prin care au primit acces prin Hristos, atunci ei sunt dovada lui Dumnezeu cã Dumnezeu ºi-a împlinit Cuvântul Sãu aici pe acest pãmânt în mijlocul celor ce sunt ai Lui. La fel cum în Hristos, Mântuitorul nostru, s-au împlinit toate cuvintele care s-au referit la El, tot aºa trebuie sã se împlineascã cu noi ºi în noi fiecare cuvânt, prin îndurarea Lui.

Pavel, care a lucrat dupã porunca lui Dumnezeu ºi care i-a învãþat pe credincioºi, ne-a scris: "În El - în Isus Hristos - toate fãgãduinþele lui Dumnezeu sunt "da" ºi "Amin", pe care-l spunem noi spre slava lui Dumnezeu", - deci, prin noi, nu fãrã noi, ci prin noi. Dumnezeu nu poate sã lucreze pe lângã noi. EL trebuie sã-ºi împlineascã voia Lui cu noi pe acest pãmânt. Dar noi dãm cinste Domnului nostru, Lui, care a zis: "Acesta este sângele legãmântului celui nou." Toate fãgãduinþele Lui sunt "da" ºi "Amin"; EL le ºi împlineºte.

Eu recitesc încã o datã: "În adevãr, fãgãduinþele lui Dumnezeu, oricâte ar fi ele, toate în El sunt "da", de aceea ºi "Amin", pe care-l spunem noi, prin El, este spre slava lui Dumnezeu." Urmãtorul verset este, de asemenea, foarte important: " ªi Cel ce ne întãreºte împreunã cu voi, în Hristos, ºi care ne-a uns, este Dumnezeu."
În Vechiul Testament, împãraþii ºi preoþii erau unºi. Ei erau puºi în slujba lor în faþa lui Dumnezeu. În Noul Testament, noi suntem un popor de împãraþi ºi preoþi ºi noi trebuie sã fim unºi cu Duhul Sfânt, ca sã ne putem ocupa locul în cadrul Trupului lui Isus Hristos.
Voi cunoaºteþi cu toþii predica pe care a þinut-o fratele Branham cu privire la Mesia - Unsul. Acolo el spune: "EL, Domnul nostru, este Unsul, iar noi suntem unºii, pentru cã noi suntem unºi cu acelaºi Duh Sfânt ºi am primit aceeaºi putere a lui Dumnezeu, iar dacã acest lucru nu s-a întâmplat cu cineva, atunci sã se întâmple în curând.” Acest lucru îl putem citi ºi în alte versete biblice: "ªi dacã Duhul Celui ce a înviat pe Isus dintre cei morþi locuieºte în voi, Cel ce a înviat pe Hristos Isus dintre cei morþi va învia ºi trupurile voastre muritoare din pricina Duhului Sãu care locuieºte în voi." Mai departe noi am citit cã, dupã ce am primit Cuvântul adevãrului, El ne-a pecetluit cu Duhul Sfânt, fãgãduit pentru ziua eliberãrii trupurilor noastre."
Fratele Branham a mai reamintit aproape la sfârºit: "Unii vor avea pecetea lui Dumnezeu, iar ceilalþi vor avea icoana fiarei.” Unii sunt legitimaþi, unºi de Dumnezeu ºi zidiþi pe Hristos în Cuvântul adevãrului. Cum am citit în introducere în Efeseni 1, El nu ne-a chemat doar, ci ne-a rânduit dinainte sã fim înfiaþi prin Isus Hristos, dupã buna plãcere a voii Sale. Iar dupã ce am primit Cuvântul adevãrului, El ne-a pecetluit cu Duhul Sfânt, fãgãduit pentru ziua eliberãrii trupului nostru.
Dragii mei, permiteþi-mi sã vã mai fac o datã atenþi. Nu este de-ajuns ca noi sã discutãm doar într-un mod teoretic despre astfel de versete biblice, ci noi sã-I spunem Domnului prin credinþã: "Dumnezeule veºnic credincios, eu vreau ca Tu sã-Þi împlineºti Cuvântul fãgãduinþei, Cuvântul adevãrului pe care noi l-am primit ºi l-am crezut. Tu, Doamne, prin Duhul adevãrului, prin ungerea cu Duhul Sfânt sã pecetluieºti acest Cuvânt în mine, sã pui pecetea Ta ca semn cã Tu m-ai primit ºi cã eu am devenit proprietatea Ta veºnicã. Aici ne este spus cã El este Cel care ne-a pecetluit ºi ne-a pus în inimi arvuna Duhului.
Dragi fraþi ºi surori, vã rog frumos credeþi-mã: noi cu toþii avem nevoie de un botez adevãrat cu Duh ºi cu foc, o trãire adevãratã cu Dumnezeu care ne schimbã în adâncul inimilor noastre, ºi avem nevoie sã ne punem în slujba Duhului ºi sã ne zidim pe Isus Hristos, Domnul nostru, ca nimeni sã nu ne mai poatã miºca în stânga ºi în dreapta, ci noi, cu adevãrat, sã fim zidiþi ca o stâncã, conform Cuvântului Domnului nostru. Noi sã ne asemãnãm cu un om care ºi-a zidit casa pe stâncã, nu pe nisip. Dacã vine ploaia, dacã bate vântul ºi vine furtuna, pe noi sã nu ne deranjeze, pentru cã suntem zidiþi puternic, ca ºi o stâncã. Dorim cu toþii acest lucru? Avem în inimile noastre dorinþa pentru acest lucru, astfel ca Dumnezeu, aºa cum a trimis la început ploaia timpurie, sã dea ºi ploaia târzie, o revãrsare adevãratã a Duhului Sfânt, o lucrare a lui Dumnezeu din cer la care toþi sã avem parte, pentru ca Duhul lui Dumnezeu sã se poatã revãrsa peste tot poporul lui Dumnezeu ºi toate limbile sã fie strãbãtute de acest foc, astfel ca mãrturia noastrã sã aibã putere de strãpungere ºi ca Duhul sã poatã lucra, iar noi sã nu dãm doar niºte cuvinte ca mãrturii, ci Dumnezeu sã lucreze personal ºi sã-ºi dovedeascã Cuvântul pe care noi îl credem ºi îl vestim.
Noi ne gândim ºi la o altã expresie a fratelui Branham din predica "Restituirea". Acolo el spune: "Când Domnul a zidit Biserica, ea a fost în felul cutare ºi cutare." El spune toate detaliile care au fost în Biserica dintâi, apoi spune foarte simplu: "Dacã Dumnezeu dã din nou viaþã Bisericii Sale, atunci va fi ca la început. Ea va fi înarmatã cu aceeaºi putere, aceeaºi învãþãturã, acelaºi botez - totul va fi cum a fost la început." Aºa trebuie sã fie ºi la sfârºit. Credeþi cu toþii? Eu o cred din toatã inima, pentru cã El este acelaºi ºi îºi va duce la împlinire fãgãduinþa Lui.

Necredinþa este un rãu doar pentru cel care nu crede, dar credinþa îi va ajuta pe toþi cei care L-au crezut pe Dumnezeu. Eu cred cã ºi noi facem parte din rândul celor care cred.

În Romani 8:23 citim: "ªi nu numai ea - creaþiunea - dar ºi noi, care avem cele dintâi roade ale Duhului, suspinãm în noi ºi aºteptãm înfierea, adicã rãscumpãrarea trupului nostru." Arvuna, noi am primit-o deja, dacã Duhul Sfânt poate locui în noi. Una este înnoirea ºi naºterea din nou prin Duhul, iar cealaltã este umplerea aceluiaºi vas cu acelaºi Duh Sfânt. Dacã noi privim versetele biblice care fac parte din acest context, atunci suntem bucuroºi.

Dumnezeu nu doreºte ca unul sau altul sã ducã lipsã de untdelemn la revenirea Mirelui. EL doreºte ca lãmpile noastre sã fie pline, dar mai doreºte ca ºi vasele sã fie umplute cu untdelemnul Duhului Sfânt. Noi sã fim niºte oameni care îl aºteaptã pe Domnul lor, niºte oameni care nu doar aºteaptã, ci care sunt chemaþi afarã ºi pregãtiþi, ale cãror lãmpi sunt pregãtite ºi curãþite, niºte oameni care au ascultat chemarea ºi care o dau mai departe, spunând: "Mirele vine, sculaþi-vã ca sã-L întâlniþi!" Noi dorim sã facem parte din rândul celor care nu duc lipsã în acel moment când Domnul va reveni.

Chiar dacã noi nu înþelegem acest lucru întotdeauna, permiteþi-mi sã spun cã noi nu trãim niciodatã prea mult cu Dumnezeu, ci se poate întâmpla sã avem prea puþin din partea lui Dumnezeu. Dar acest lucru nu trebuie sã se întâmple. Noi am primit vestirea întregii Evanghelii cu toate fãgãduinþele. Fãgãduinþele acestea, noi nu doar le-am auzit, ci ele trebuie sã devinã o realitate în vieþile noastre. Vã rog frumos credeþi-mã: la revenirea Domnului, mulþi vor avea prea puþin.

Fratelui Branham, care a fost un bãrbat trimis de Dumnezeu, - noi credem acest lucru - i-a fost spus: "Precum Ioan Botezãtorul a fost trimis înaintea primei veniri a lui Isus Hristos, tot aºa eºti trimis tu cu un mesaj care va precede cea de-a doua venire a lui Isus Hristos." Dacã noi ºtim ºi credem acest lucru, atunci trebuie sã existe o restituire în cea dintâi stare a Bisericii.

Dumnezeu nu poate sã lucreze pe lângã noi, ci El trebuie sã-ºi împlineascã Cuvântul în toþi cei care cred Cuvântul. Iar dacã noi suntem copii ai fãgãduinþei ºi dacã am primit aceste fãgãduinþe în inimile noastre, atunci Dumnezeu pãzeºte asupra Cuvântului Sãu ca sã-l împlineascã în toþi acei care cred acest Cuvânt aºa cum este scris.

În aceastã legãturã, haideþi ca sã uitãm tot ceea ce am ºtiut sau am gândit noi în trecutul nostru! Sã uitãm, ºi sã spunem: "O, Doamne, învaþã-mã Tu! Eu doresc sã gândesc biblic, eu doresc sã cred biblic ºi aº dori sã cred ceea ce ai fãgãduit Tu." Noi venim din diferite direcþii de credinþã, iar câteodatã în capul nostru mai umblã câte o cunoºtinþã. Dar noi dorim sã fim învãþaþi de Dumnezeu, binecuvântaþi ºi unºi de El; dorim sã fim dedicaþi Lui. Noi dorim sã fim un popor adevãrat de împãraþi ºi preoþi, care îl cinstesc pe Dumnezeul nostru ºi care trãiesc tot ce a fãgãduit El.
Sã citim ºi acel verset din Efeseni 4:30: "Sã nu întristaþi pe Duhul Sfânt al lui Dumnezeu, prin care aþi fost pecetluiþi pentru ziua rãscumpãrãrii. Orice amãrãciune, orice iuþime, orice mânie, orice strigare, orice clevetire ºi orice fel de rãutate sã piarã din mijlocul vostru. Dimpotrivã, fiþi buni unii cu alþii, miloºi, ºi iertaþi-vã unul pe altul, cum v-a iertat ºi Dumnezeu pe voi în Hristos."
Ce Cuvânt minunat! Noi mulþumim Domnului, Dumnezeului nostru, pentru tot Cuvântul profetic, ºi noi Îi mulþumim, de-asemenea, pentru toatã învãþãtura clarã, pentru toate scrisorile apostolilor; noi Îi mulþumim pentru Vechiul ºi Noul Testament.
În Vechiul Testament, El a vorbit prin prorocul Ioel: "Dupã acele zile voi turna Duhul Meu peste orice fãpturã", iar de Rusalii, Petru se referã în predica lui, exact la acest Cuvânt din prorocul Ioel. El spune întregului popor: "Oamenii aceºtia nu sunt beþi, cum vã închipuiþi voi, cãci nu este decât al treilea ceas din zi. Ci aceasta este ce a fost spus prin prorocul Ioel." ªi toate fãgãduinþele lui Dumnezeu sunt "da" ºi "Amin", prin Isus Hristos, Domnul nostru.
Peste El, Cel dintâi nãscut, cerul s-a deschis; peste El s-a pogorât Duhul Sfânt, astfel ca toþii copiii lui Dumnezeu sã poatã fi botezaþi cu Duhul Sfânt. Ioan a zis: "Eu vã botez cu apã spre pocãinþã, dar Acela care vine dupã mine este mai mare decât mine; El vã va boteza cu Duh Sfânt ºi cu foc."

Eu o mai repet încã o datã ºi doresc sã subliniez acest lucru încã o datã: este posibil ca noi sã avem prea puþine trãiri cu Dumnezeu, dar nu se va întâmpla sã avem prea multe trãiri cu Dumnezeu. Din acest motiv, sã ne rugãm ºi sã credem în continuare.

Eu cunosc unele feluri de gânduri care îºi dau târcoale: dacã eu mã mai rog pentru un lucru oarecare, aceasta este ca ºi când eu nu aº crede ºi nu aº fi primit-o. Nu, noi trebuie sã punem la o parte acest gând. Cine cere conform Scripturii, acela nu cere în necredinþã, ci acela cere prin credinþã, astfel ca Cuvântul fãgãduinþei sã se împlineascã în el, în ea ºi în noi. În acest punct, noi dorim sã ne rânduim corect gândurile, pentru ca Dumnezeu sã poatã merge mai departe cu noi ºi sã ne binecuvânteze pe toþi, sã ne dãruiascã o nouã trãire de Rusalii, o revãrsare adevãratã a Duhului Sfânt, care este însoþitã de o lucrare supranaturalã a lui Dumnezeu. Atunci nu mai lucreazã oamenii, ci Dumnezeu însuºi lucreazã în oamenii respectivi, în oamenii plãcerii Sale; atunci El îºi exprimã plãcerea Lui faþã de tine ºi de mine, aºa cum a fãcut-o deja la început. Petru a zis: "Noi am auzit aceastã chemare din cer, ºi anume: "Acesta este Fiul Meu preaiubit în care Îmi gãsesc plãcerea." Cerul s-a deschis, Duhul s-a pogorât, glasul a fost auzit de toþi: "Acesta este Fiul Meu preaiubit în care Îmi gãsesc plãcerea."

Dumnezeu sã þinã deschis cerul ºi peste noi, pentru ca ºi noi, ca fii ºi fiice ai lui Dumnezeu, sã-L credem pe El, pentru ca Duhul sã poatã sã se pogoare în acelaºi mod ºi sã rãmânã peste noi, tot aºa cum este scris în Evanghelia lui Ioan ºi cum am citit-o înainte. Nu doar o înviorare trecãtoare, ci Duhul, aºa cum o spune Domnul nostru în Ioan 14 ºi 16: "Acela care rãmâne la voi în vecii vecilor, astfel ca voi sã fiþi tot timpul conduºi de Duhul lui Dumnezeu" ºi sã ne punem la dispoziþia Lui ca o mãrturie permanentã a Lui pe acest pãmânt, ca niºte copii adevãraþi ai lui Dumnezeu. Noi trãim pe acest pãmânt ca sã stãm la dispoziþia Lui. EL, care ne-a rãscumpãrat, care ne-a vorbit prin Cuvântul Sãu ºi a dat fãgãduinþele, El sã ne dãruiascã îndurarea Lui ºi El sã ne dãruiascã acea credinþã ca sã credem cã toate fãgãduinþele lui Dumnezeu sunt "da" ºi "Amin" în El. În El a fost fãcut legãmântul cel nou, în sângele Lui, pe crucea de pe Golgota, ºi toþi copiii noului legãmânt au parte de tot ce a fãgãduit Dumnezeu ºi au parte de tot ce face Dumnezeu. Lui, Dumnezeului Atotputernic, Îi aducem în aceastã zi mulþumirile noastre, fiindcã El este acelaºi ºi El va face acelaºi lucru acum la sfârºit, pe care l-a fãcut la început. Cinste Numelui Sãu!

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
1 Corinthians 14:40 Dar toate să se facă în chip cuviincios şi cu rînduială.

Frate ady, pentru ca si acest forum sa respecte invatatura biblica cu privire la organizare, deci pentru ca toate sa se faca in chip cuviincios si cu randuiala, este nevoie ca postarile sa nu se faca in afara subiectului din titlul topicului, pt o navigare mai usoara a celui care viziteaza site-ul si totodata pentru o intelegere mai buna a subiectului dezbatut, conform cu titlul topicului.

Iar daca nu vrei sa explici versetele pe care le dai, este in defavoarea ta si poate chiar a adevarului. Adevarul trebuie propovaduit si explicat. Isus dupa ce spunea o pilda, o explica daca era cazul, este bine asadar sa invatam si noi de la El.

Multa pace!

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
Eu nu vb. in pilde ,elder ,eu vb. prin versete,Pavel nu a explicat ce a scris in epistole,ci el ,era convins ca cei ce vor citii aceste epistole sunt frati nascuti din nou ,care vor intelege prin duhul,ce vrea sa exprime epistolele.

2Petru 3;
15. Sã credeþi cã îndelunga rãbdare a Domnului nostru este mântuire, cum v-a scris ºi preaiubitul nostru frate Pavel, dupã înþelepciunea datã lui,
16. ca ºi în toate epistolele lui, când vorbeºte despre lucrurile acestea. În ele sunt unele lucruri grele de înþeles, pe care cei neºtiutori ºi nestatornici le rãstãlmãcesc ca ºi pe celelalte Scripturi, spre pierzarea lor.
17. Voi deci, preaiubiþilor, ºtiind mai dinainte aceste lucruri, pãziþi-vã ca nu cumva sã vã lãsaþi târâþi de rãtãcirea acestor nelegiuiþi, ºi sã vã pierdeþi tãria;[b][/b]

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
Si Isus a vorbit prin 'versete', pentru ca pildele Lui au fost grupate pe versete. In fine.. oricum daca vom respecta subiectul topicului as fi totusi multumit.

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
ady a scris:
Eu nu vb. in pilde ,elder ,eu vb. prin versete,Pavel nu a explicat ce a scris in epistole,ci el ,era convins ca cei ce vor citii aceste epistole sunt frati nascuti din nou ,care vor intelege prin duhul,ce vrea sa exprime epistolele.


Deci preferi sa-l ai pe Pavel ca exemplu?
Esti suta la suta sigur de ce ai spus in fraza subliniata de mine? Nu-ti raspund la asta cu versete, te las sa te mai gandesti. Daca esti nascut din nou nu va fi o problema pt tine sa stii daca e 100% adevarat, nu? Wink

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
1Corint 11;

1. Cãlcaþi pe urmele mele, întrucât ºi eu calc pe urmele lui Hristos.
2. Vã laud cã în toate privinþele vã aduceþi aminte de mine, ºi cã þineþi învãþãturile întocmai cum vi le-am dat.

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
ady a scris:
2. Vã laud cã în toate privinþele vã aduceþi aminte de mine, ºi cã þineþi învãþãturile întocmai cum vi le-am dat.


Pai vezi? Pavel le-a dat invataturile, iar ei le tineau exact asa. Idea

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
VOI LE TINETI ,ASA ,VA BOTEZATI CUM S-A BOTEZAT PAVEL ?

ROMANI 6;

3. Nu ºtiþi cã toþi câþi am fost botezaþi în Isus Hristos, am fost botezaþi în moartea Lui?

BOTEZATI CUM A BOTEZAT PETRU ;

FAPTE 2;

37. Dupã ce au auzit aceste cuvinte, ei au rãmas strãpunºi în inimã, ºi au zis lui Petru ºi celorlalþi apostoli: „Fraþilor, ce sã facem?”

38. „Pocãiþi-vã” , le-a zis Petru, „ºi fiecare din voi sã fie botezat în Numele lui Isus Hristos, spre iertarea pãcatelor voastre; apoi veþi primi darul Sfântului Duh.


BOTEZATI CUM A BOTEZAT FILIP;;

FAPTE 8;

16. Cãci nu Se pogorâse încã peste nici unul din ei, ci fuseserã numai botezaþi[b] în Numele Domnului Isus.


DACA NU FACETI LA FEL ,SUNTETI PE LANGA SCRIPTURI,SUNTETI DUB SEMNUL BOTEZULUI FARA NUME ,TRINITAR ROMAN ,AL ANTIHRISTULUI!!!![/b]

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
Sa inteleg ca tu tii Sabatul biblic, adica ziua a saptea, SINGURA sfintita de Dumnezeul cel Atotputernic?

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
Ce e pacat si ce nu e pacat a face in ziua Sabatului
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Ora este GMT + 2 ore  
Pagina 1 din 2  

  
  
 Raspunde la subiect