BluePink BluePink
XHost
Servere virtuale de la 20 eur / luna. Servere dedicate de la 100 eur / luna - servicii de administrare si monitorizare incluse. Colocare servere si echipamente de la 75 eur / luna. Pentru detalii accesati site-ul BluePink.

Pagina de start a forumului Angelteam
Angelteam
Putem sluji fãrã iubire, dar nu putem iubi fãrã slujire
Raspunde la subiect
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
Citat:
Si daca locuieste in El toata plinatatea Dumnezeirii inseamna ca Fiul e o singura Persoana cu Tatal? Te rog sa-mi raspunzi si la intrebarea asta ca sa ma lamuresc si eu.
Citat:


elder ti-am mai zis de 100 de ori tatal este duh nu o persoana ,fiul era o persoana dar tatal nu ,deoarece Dumnezeu s-a personificat doar in Fiul ,caci ;2 Corinteni, 5

19 cã adicã, Dumnezeu era în Hristos, împãcând lumea cu Sine, neþinându-le în socotealã pãcatele lor, ºi ne-a încredinþat nouã propovãduirea acestei împãcãri. [2 Corinteni 5 ]

nu o persoana era in Hristos ci Duhul lui Dumnezeu ,care este insusi Dumnezeu ,nu o alta persoana,e simplu ca lumina zilei!!!

Fiul poarta Numele Tatalui ,care este duh ,si se numeste Isus Hristos din Nazaret!!!

Ioan, 17

26 Eu le-am fãcut cunoscut Numele Tãu, ºi li-L voi mai face cunoscut, pentru ca dragostea cu care M-ai iubit Tu, sã fie în ei, ºi Eu sã fiu în ei." [Ioan 17 ]

De aceea trebuie botezul sa se faca intr-un singur Nume dat oamenilor sub cer in care trebuie mantuiti oamenii;

Coloseni, 3

17 ªi orice faceþi, cu cuvântul sau cu fapta, sã faceþi totul în Numele Domnului Isus, ºi mulþumiþi, prin El, lui Dumnezeu Tatãl. [Coloseni 3 ]


Exista un singur NUME in care trebuie sa fim,,BOTEZATI , mantuiti ,vindecati,binecuvantati;NUMELE ISUS HRISTOS!!!

DACA AR EXISTA TREI PERSOANE ,atunci ar trebuii sa fim botezati in trei nume diferite ,spun nume ,nu titluri,si atunci pun intrebarea ,zic eu pertinenta,care este numele duhului sfant?

Ioan, 17

6 Am fãcut cunoscut Numele Tãu oamenilor, pe care Mi i-ai dat din lume. Ai Tãi erau, ºi Tu Mi i-ai dat; ºi ei au pãzit Cuvântul Tãu. [Ioan 17 ]


sa fi atent ,elder caci Domnul Isus nu se roaga decat doar ptr. cei care cred In Numele Lui ,ptr.ceilalti nu !!!

Ioan, 17

8 Cãci le-am dat cuvintele, pe care Mi le-ai dat Tu. Ei le-au primit, ºi au cunoscut cu adevãrat cã de la Tine am ieºit, ºi au crezut cã Tu M-ai trimis. 9 Pentru ei Mã rog. Nu Mã rog pentru lume, ci pentru aceia, pe care Mi i-ai dat Tu; pentru cã sunt ai Tãi:

Luca, 10

22 Toate lucrurile Mi-au fost date în mâini de Tatãl Meu; ºi nimeni nu ºtie cine este Fiul, afarã de Tatãl, nici cine este Tatãl, afarã de Fiul ºi acela cãruia vrea Fiul sã i-L descopere." 23 Apoi S-a întors spre ucenici, ºi le-a spus de o parte: "Ferice de ochii care vãd lucrurile, pe care le vedeþi voi! [Luca 10 ]

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
Ioan, 1

12 Dar tuturor celor ce L-au primit, adicã celor ce cred în Numele Lui, le-a dat dreptul sã se facã copii ai lui Dumnezeu; 13 nãscuþi nu din sânge, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu. [Ioan 1 ]

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
elder a scris:
Si daca locuieste in El toata plinatatea Dumnezeirii inseamna ca Fiul e o singura Persoana cu Tatal? Te rog sa-mi raspunzi si la intrebarea asta ca sa ma lamuresc si eu.


Pusesem intrebarea asta pentru ca sa vad care din variantele de raspuns o crezi corecta.
Deci daca ai fi raspuns "DA", ar insemna ca si noi, oamenii putem forma o singura Persoana cu Dumnezeu (adica si noi sa avem natura divina) pentru ca si in noi tr. sa locuiasca toata plinatatea Dumnezeirii:

John 1:16 Şi noi toti am primit din plinătatea Lui, şi har după har;

Ephesians 3:19 şi să cunoaşteti dragostea lui Hristos, care întrece orice cunoştintă, ca să ajungeti plini de toată plinătatea lui Dumnezeu.


Deci plinatatea lui Dumnezeu care locuieste in cineva il face pe acesta literalmente o singura persoana cu Dumnezeu??

Iar daca ai fi raspuns "NU", atunci de ce ai mai scris versetul? Smile

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
Citat:
Ioan, 17

6 Am fãcut cunoscut Numele Tãu oamenilor, pe care Mi i-ai dat din lume. Ai Tãi erau, ºi Tu Mi i-ai dat; ºi ei au pãzit Cuvântul Tãu. [Ioan 17 ]


Aici nu se refera efectiv la nume, ci la Dumnezeu Insusi. Isus le-a facut cunoscut oamenilor pe Dumnezeu. Oamenii sufereau pentru ca nu-L cunosteau pe Dumnezeu, nu numele Sau Idea Deci versetul tr sa-l intelegem "spiritual" nu firesc.

ady a scris:
nu o persoana era in Hristos ci Duhul lui Dumnezeu ,care este insusi Dumnezeu ,nu o alta persoana,e simplu ca lumina zilei!!!


Si in noi trebuie sa locuiasca Duhul lui Dumnezeu, dar asta nu inseamna ca suntem forme de descoperire ale lui Dumnezeu, adica o singura persoana cu Dumnezeu Idea

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
Luca, 10

22 Toate lucrurile Mi-au fost date în mâini de Tatãl Meu; ºi nimeni nu ºtie cine este Fiul, afarã de Tatãl, nici cine este Tatãl, afarã de Fiul ºi acela cãruia vrea Fiul sã i-L descopere." 23 Apoi S-a întors spre ucenici, ºi le-a spus de o parte: "Ferice de ochii care vãd lucrurile, pe care le vedeþi voi! [Luca 10 ]

Tu cate persoane (Fiinţe) vezi aici? Eu vad doua.
Este Isus si e Tatal Sau Idea Mai clar de-atat nu poate fi. Eu si tatal meu suntem doua fiinţe separate, distincte. Este logic sa fie asa, pentru ca relatia de tata-fiu este imposibil a se raporta la o singura persoana (fiinta).

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
Citat:
Tu cate persoane (Fiinþe) vezi aici? Eu vad doua.
Este Isus si e Tatal Sau Idea Mai clar de-atat nu poate fi. Eu si tatal meu suntem doua fiinþe separate, distincte. Este logic sa fie asa, pentru ca relatia de tata-fiu este imposibil a se raporta la o singura persoana (fiinta)


=))

elder ptr. tine Dumnezeu este fiinta?

vezi de aceea nu ti-se descopera Dumnezeu ,caci l-ai readus la o fiinta,stii ca orice fiinta a creat-o Dumnezeu ,si pe El cine l-a creat daca e o biata fiinta Laughing ,ti-am mai zis te faci de ras ,nu vorbi daca nu stii ce vorbesti,El este ;Cel ce exista prin sine insusi ,Cel Vesnic,care nu este ca si creaturile sau nici macar ca un inger sau un om,ci este Duh ,si umple toate lucrurile.De aceea Domnul Isus ,a zis "Cine MA vazut pe Mine l-A vazut pe TATAL" ,caci nimeni nu-L poate vedea pe Dumnezeu !!!!

Deci elder,tu sau altcineva cand te uiti la cineva ,vezi 2 fiinte?Cand ucenicii s-au uitat la Domnul vedeau 2 fiinte?

tu unde vezi a 2 fiinta din Isus Hristos?Dca Dumnezeu este un Duh invizibil ,tu totusi i-l vezi ??Interesant deci Scriptura spune ca nimeni nu-l poate vedea pe Tatal dar tu totusi i-l vezi ca o fiinta,......mi se pare ca totusi o fiinta se poate vedea nu elder sau poate ca ma insel ,si tu vezi si duhurile invizibile?

Voi i-L REDUCETI PE DUMNEZEU dupa capacitatea voastra de intelegere,si-L faceti o persoana sau fiinta,este grav,chiar f. grav.




Dumnezeul invizibil ,s-a decoperit ca Domn ,vizibil in calitatea de Fiu al omului ,nu intr-o alta persoana.

Coloseni, 1

15 El este chipul Dumnezeului celui nevãzut, cel întâi nãscut din toatã zidirea.

ti-am mai zis o persoana trebuie sa fie vizibila ,ca sa o denumesti persoana,nu o lumina ,sau un duh.

Coloseni, 2

9 Cãci în El locuieºte trupeºte toatã plinãtatea Dumnezeirii. [Coloseni 2 ]

scrie cumva ,ca locuieste doar o parte din Dumnezeire?

unde vezi tu scris ,o fiinta e tatal si una fiul .

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
Citat:
=))
elder ptr. tine Dumnezeu este fiinta?

vezi de aceea nu ti-se descopera Dumnezeu ,caci l-ai readus la o fiinta,stii ca orice fiinta a creat-o Dumnezeu ,si pe El cine l-a creat daca e o biata fiinta Laughing ,ti-am mai zis te faci de ras ,nu vorbi daca nu stii ce vorbesti,El este ;Cel ce exista prin sine insusi ,Cel Vesnic,care nu este ca si creaturile sau nici macar ca un inger sau un om,ci este Duh ,si umple toate lucrurile.De aceea Domnul Isus ,a zis "Cine MA vazut pe Mine l-A vazut pe TATAL" ,caci nimeni nu-L poate vedea pe Dumnezeu !!!!


Ce te-a apucat stimabile?! Binenteles ca pentru mine Dumnezeu este o Fiinta si nu doar un Duh asa cum este pentru tine. Dar am impresia ca tu nu stii bine ce inseamna cuvantul "fiinta", ca altfel nu-mi explic atitudinea ta. Eu ma fac de ras sau tu ca nu cunosti bine limba romana si nu stii sensurile cuvantului "fiinta"?

FIÍNŢĂ, fiinţe, s.f. 1. Tot ceea ce are viaţă (şi se mişcă); vieţuitoare, vietate. ♦ Spec. Om; persoană. 2. Existenţă; viaţă. ◊ În fiinţă = a) (loc. adj.) existent; b) (loc. adv.) în realitate, aievea. ◊ Expr. A da fiinţă = a) a da viaţă, a naşte; b) a realiza, a făuri, a concretiza. – Fi + suf. -inţă.
Sursa: DEX '98

FIÍNŢĂ s. 1. v. existenţă. 2. v. animal. 3. v. om. 4. v. viaţă
Sursa: Sinonime

Fiinţă ≠ nefiinţă
Sursa: Antonime

FIÍNŢ//Ă ~e f. 1) Ceea ce are viaţă; vietate; vieţuitoare. 2) Existenţă reală; viaţă. ◊ A da ~ a) a da viaţă, a da naştere; b) a realiza, a făuri. [G.-D. fiinţei; Sil. fi-in-] /<lat. fientia
Sursa: NODEX

Deci are Dumnezeu viata? Inseamna ca e o Fiinta, stimabilul meu cetăţean ROMÂN!!
Daca Dumnezeu nu e o Fiinta atunci automat inseamna ca e o "nefiinta" sau e "in nefiinta", conform dictionarului de antonime. Ori cum ar putea cineva sa spuna ca "Cel vesnic", "Cel ce are viata prin sine Însuşi" este in "nefiinţă",sau "o nefiinţă" dacât daca este ateu sau dacă nu ştie ce spune.

Atitudinea aceasta a ta stimabile, lasă să se înţeleagă ca tu nu-L cunoşti pe Dumnezeu şi n-ai învăţat de la El blândeţea şi smerenia... şi ce pierdere!: aceste calitati sunt indispensabile pentru mântuire!

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
Romani, 1

22 S-au fãlit cã sunt înþelepþi, ºi au înnebunit;

23 ºi au schimbat slava Dumnezeului nemuritor într-o icoanã care seamãnã cu omul muritor, pãsãri, dobitoace cu patru picioare ºi târâtoare.

24 De aceea, Dumnezeu i-a lãsat pradã necurãþiei, sã urmeze poftele inimilor lor; aºa cã îºi necinstesc singuri trupurile; 25 cãci au schimbat în minciunã adevãrul lui Dumnezeu, ºi au slujit ºi s-au închinat fãpturii în locul Fãcãtorului, care este binecuvântat în veci! Amin. [Romani 1 ]


Proverbele, 17

28 Chiar ºi un prost ar trece de înþelept dacã ar tãcea, ºi de priceput dacã ºi-ar þine gura. [Proverbele 17 ]

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
Citat:
Proverbele, 17

28 Chiar ºi un prost ar trece de înþelept dacã ar tãcea, ºi de priceput dacã ºi-ar þine gura. [Proverbele 17 ]


Bine zice Solomon! Dovada e si penultima ta postare cand te aruncai pe jos de râs de ceea ce am spus eu si defapt adevarul era ca tu nu stiai ca termenul "fiinţă" inseamna si "tot ceea ce are viata (si se misca)" sau "existenţă" etc. Deci Dumnezeu este o Fiinţă, pt ca are viata, şi încă viaţă prin Sine Însuşi Idea

Asadar e bine sa fim mai smeriti si mai blanzi in atitudini, pentru ca iata ca de multe ori nu avem dreptate, ci râdem degeaba (sau aventual de "(ne)cunostintele" noastre).

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
elder ,Domnul Isus este creat ,sau este creator,este nascut sau creat?

Romani, 1

22 S-au fãlit cã sunt înþelepþi, ºi au înnebunit;

23 ºi au schimbat slava Dumnezeului nemuritor într-o icoanã care seamãnã cu omul muritor, pãsãri, dobitoace cu patru picioare ºi târâtoare.

24 De aceea, Dumnezeu i-a lãsat pradã necurãþiei, sã urmeze poftele inimilor lor; aºa cã îºi necinstesc singuri trupurile; 25 cãci au schimbat în minciunã adevãrul lui Dumnezeu, ºi au slujit ºi s-au închinat fãpturii în locul Fãcãtorului, care este binecuvântat în veci! Amin. [Romani 1 ]

deci concluzia ta este ca Dumnezeu este o biata fiinta?

Laughing Laughing %-(

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
Iov, 36

25 Orice om le priveºte, fiecare muritor le vede de departe.

26 Iatã ce mare e Dumnezeu! Dar noi nu-L putem pricepe, numãrul anilor Lui nimeni nu l-a pãtruns. 27 Cãci El trage la El picãturile de apã, le preface în abur ºi dã ploaia,

28 pe care norii o strecoarã, ºi o picurã peste mulþimea oamenilor. 29 ªi cine poate pricepe ruperea norului, ºi bubuitul cortului Sãu? [Iov 36 ]

Romani, 11

33 O, adâncul bogãþiei, înþelepciunii ºi ºtiinþei lui Dumnezeu! Cât de nepãtrunse sunt judecãþile Lui, ºi cât de neînþelese sunt cãile Lui!

34 ªi în adevãr, "cine a cunoscut gândul Domnului? Sau cine a fost sfetnicul Lui? 35 Cine I-a dat ceva întâi, ca sã aibã de primit înapoi?"


Romani, 11

36 Din El, prin El, ºi pentru El sunt toate lucrurile. A Lui sã fie slava în veci! Amin.

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
Elder draga ,te-am mai intrebat,daca Duhul Sfant e o persoana,Domnul Isus ,s-a nascut de la Duhul Sfant ,de ce nu se numeste Fiul Duhului SFANT???

elder ce zici tu aici e cea mai mare absurditate si blasfemie ,nici un om cu o logica elementara nu poate afirma absurditatea,aceasta ,sunt totusi doua persoane distincte ,si ele sunt una
Laughing ,filozofie satanica.

În Vechiul Testament, DOMNUL Dumnezeu este Mântuitorul, Rãscumpãrãtorul, Împãratul, Pãstorul, etc. În Noul Testament toate aceste atribute au fost împlinite pentru mântuirea noastrã, în Fiul, care a devenit punctul central al planului de mântuire: „Nimeni nu vine la Tatãl decât prin Mine!“[b], ºi „Cine M-a vãzut pe Mine, a vãzut pe Tatãl!“[/b]

Cine nu vede pe Dumnezeu în Hristos, acela nu L-a recunoscut cu adevãrat. Dupã ce a vorbit aºa de mult despre Tatãl, Isus a spus: „›Dacã M-aþi fi cunoscut pe Mine, aþi fi recunoscut ºi pe Tatãl Meu. S¸i de-acum încolo Îl veþi cunoaºte; ºi L-aþi ºi vãzut.‹ ›DOAMNE‹, i-a zis Filip, ›aratã-ne pe Tatãl, ºi ne este de ajuns.‹ Isus i-a zis: ›De atâta vreme sunt cu voi, ºi nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a vãzut pe Mine, a vãzut pe Tatãl. Cum zici tu dar: ,Aratã-ne pe Tatãl‘?‹“ (Ioan 14:7-9). Acesta este un rãspuns clar din gura DOMNULUI.

›De atâta vreme sunt cu voi, ºi nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a vãzut pe Mine, a vãzut pe Tatãl.

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
ady a scris:
Romani, 1

22 S-au fãlit cã sunt înþelepþi, ºi au înnebunit;

23 ºi au schimbat slava Dumnezeului nemuritor într-o icoanã care seamãnã cu omul muritor, pãsãri, dobitoace cu patru picioare ºi târâtoare.

24 De aceea, Dumnezeu i-a lãsat pradã necurãþiei, sã urmeze poftele inimilor lor; aºa cã îºi necinstesc singuri trupurile; 25 cãci au schimbat în minciunã adevãrul lui Dumnezeu, ºi au slujit ºi s-au închinat fãpturii în locul Fãcãtorului, care este binecuvântat în veci! Amin. [Romani 1 ]

deci concluzia ta este ca Dumnezeu este o biata fiinta?


Si ce legatura este intre "fiinta" si versetele pe care le-ai dat tu??? Defapt ce mai conteaza, important e sa scrii cat mai multe versete, nu? Ca apoi sa spui ca "mi-ai dat 100 de versete" si eu nu ti-am dat nici unul Shocked

Ti-am dat chiar si definitii din DEX-ul limbii romana si tu continui sa te faci ca nu intelegi? Cuvantul "fiinta" il poate desemna atat pe Dumnezeu, cat si pe oameni sau alte vietati care "au viata si se misca".

ady a scris:
elder ,Domnul Isus este creat ,sau este creator,este nascut sau creat?
deci concluzia ta este ca Dumnezeu este o biata fiinta?


Stii care e culmea ghinionului? Sa faci pe prostul si sa ramai asa!
Eu n-am spus ca Domnul Iesus e o Fiinta creata. Asta e doar imaginatia ta bogata. El este Fiinta suprema, Cel ce are viata prin sine Însusi, inceputul si sfarsitul, si oricum mai vrei sa-I spui. Deci nu te mai preface ca nu întelegi ca s-ar putea ca pana la urma sa te obisnuiesti cu ideea...
Eu nu am spus ca Dumnezeu este o "biată" fiinţă. O biată fiinţă este, de exemplu, omul. Dar Dumnezeu este Cel veşnic, Cel ce are viaţa prin Sine, deci este Fiinţa supremă.
Si nu-mi mai rastalmaci vorbele si nu te mai preface ca-ţi vine să râzi pt ca nu-ţi stă bine si nu dai deloc dovada ca Cristos locuieste in tine, din contra...
Situatia nu e deloc comica atunci cand ironizezi si faci acuzatii de hula cu o usuratate demnă de un adevărat fariseu. Situatia e chiar demnă de plâns atunci cand te consideri asemenea fariseului de la templu. Înaintea lui Dumnezeu o atitudine ca cea a vameşului este cu mult mai valoroasă decat îngâmfarea şi înălţarea de sine a fariseului.

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
Citat:
Iov, 36

25 Orice om le priveºte, fiecare muritor le vede de departe.

26 Iatã ce mare e Dumnezeu! Dar noi nu-L putem pricepe, numãrul anilor Lui nimeni nu l-a pãtruns. 27 Cãci El trage la El picãturile de apã, le preface în abur ºi dã ploaia,

28 pe care norii o strecoarã, ºi o picurã peste mulþimea oamenilor. 29 ªi cine poate pricepe ruperea norului, ºi bubuitul cortului Sãu? [Iov 36 ]

Romani, 11

33 O, adâncul bogãþiei, înþelepciunii ºi ºtiinþei lui Dumnezeu! Cât de nepãtrunse sunt judecãþile Lui, ºi cât de neînþelese sunt cãile Lui!

34 ªi în adevãr, "cine a cunoscut gândul Domnului? Sau cine a fost sfetnicul Lui? 35 Cine I-a dat ceva întâi, ca sã aibã de primit înapoi?"


Corect, sunt de-acord cu asta, Dumnezeu este de nepătruns şi de necuprins şi de neexplicat cu mintea noastra. Dar tocmai aceste versete tu ady nu pari a le băga în seamă deloc. Tu vrei sa laşi impresia ca deţii adevărul absolut despre Dumnezeu (de revăzut atitudinea ta cand am spus ca este o Fiinţă).

Citat:
Elder draga ,te-am mai intrebat,daca Duhul Sfant e o persoana,Domnul Isus ,s-a nascut de la Duhul Sfant ,de ce nu se numeste Fiul Duhului SFANT???


Vezi, tocmai îmi dădeai versete ca Dumnezeu e de necuprins şi de neexplicat si acum mă întrebi de ce aşa şi nu invers.

Luke 1:35 Îgerul i-a răspuns: ,,Duhul Sfînt Se va pogorî peste tine, şi puterea Celui Prea Înalt te va umbri. De aceea Sfîntul care Se va naşte din tine, va fi chemat Fiul lui Dumnezeu.

Se numeşte aşa pentru că aşa scrie. Punct.

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
ady a scris:
elder ce zici tu aici e cea mai mare absurditate si blasfemie ,nici un om cu o logica elementara nu poate afirma absurditatea,aceasta ,sunt totusi doua persoane distincte ,si ele sunt una


Vezi, aici e problema, pentru ca tu incerci sa-L explici pe Dumnezeu PRIN LOGICA ta, dar astfel nu faci altceva decat sa-L cobori pe Cel Prea Inalt la nivelul tau de gandire. La fel, crucea lui Cristos era o nebunie pentru greci, pentru ca ei se bazau pe LOGICA LOR. Si daca ne bazam pe asa-zisa "logica elementara" invocata de tine, am spune ca zamislirea Domnului Iesus de la un duh (in cazul nostru, Duhul Sfant) este o absurditate (sau nebunie - vorba grecilor). In cazul acesta ajungem din nou la versetele date de tine dar care le aplici doar in cazul meu:

ady a scris:
Iov, 36

25 Orice om le priveºte, fiecare muritor le vede de departe.

26 Iatã ce mare e Dumnezeu! Dar noi nu-L putem pricepe, numãrul anilor Lui nimeni nu l-a pãtruns. 27 Cãci El trage la El picãturile de apã, le preface în abur ºi dã ploaia,

28 pe care norii o strecoarã, ºi o picurã peste mulþimea oamenilor. 29 ªi cine poate pricepe ruperea norului, ºi bubuitul cortului Sãu? [Iov 36 ]

Romani, 11

33 O, adâncul bogãþiei, înþelepciunii ºi ºtiinþei lui Dumnezeu! Cât de nepãtrunse sunt judecãþile Lui, ºi cât de neînþelese sunt cãile Lui!

34 ªi în adevãr, "cine a cunoscut gândul Domnului? Sau cine a fost sfetnicul Lui? 35 Cine I-a dat ceva întâi, ca sã aibã de primit înapoi?"
]

Curat murdar! Rolling Eyes

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
2 Corinteni, 3

6 care ne-a ºi fãcut în stare sã fim slujitori ai unui legãmânt nou, nu al slovei, ci al Duhului; cãci slova omoarã, dar Duhul dã viaþa. 7 Acum, dacã slujba aducãtoare de moarte, scrisã ºi sãpatã în pietre, era cu atâta slavã încât fiii lui Israel nu puteau sã-ºi pironeascã ochii asupra feþei lui Moise, din pricina strãlucirii feþei lui, mãcar cã strãlucirea aceasta era trecãtoare, [2 Corinteni 3 ]

2 Corinteni, 3

16 Dar ori de câte ori vreunul se întoarce la Domnul, marama este luatã.




17 Cãci Domnul este Duhul; ºi unde este Duhul Domnului, acolo este slobozenia. [[/b] ºi unde este Duhul Domnului, acolo este slobozenia. [

Cãci Domnul este Duhul;

scrie elder cumva ,Domnul este o persoana?si duhul este o alta persoana? cãci slova omoarã, dar Duhul dã viaþa.

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
Citat:
Eu n-am spus ca Domnul Iesus e o Fiinta creata. Asta e doar imaginatia ta bogata. El este Fiinta suprema, Cel ce are viata prin sine Însusi, inceputul si sfarsitul, si oricum mai vrei sa-I spui. Deci nu te mai preface ca nu întelegi ca s-ar putea ca pana la urma sa te obisnuiesti cu ideea...
Citat:


elder nu le mai schimba ca la braila,......caci ai zis ca Isus era nascut in vesnicie,langa tatal,....pai era nascut sau creat?

SI daca era nascut inseamna ca este doar o biata creatura,si totusi cine era mama lui din cer ,daca a fost nascut in cer?

Iar daca a fost creat,atunci de ce marturiseste Scriptura ,ca El a facut toate lucrurile;EL s-a creat pe El,sau cum vine ,elder fa-ma sa inteleg acest mister la trinitati,caci e o mare harababura pagana.

si ziceai ca Domnul Isus este Imparatul Imparatilor,si Domnul Domnilor,si asa este ,dar daca El ESTE DOMNUL DOMNILOR,si sunt 2 persoane ,atunci Isus este Domnul lui Dumnezeu ,caci El este Domnul Domnilor!!!

Psalmii, 47

7 Cãci Dumnezeu este împãrat peste tot pãmântul: cântaþi o cântare înþeleaptã!

8 Dumnezeu împãrãþeºte peste neamuri, Dumnezeu stã pe scaunul Lui de domnie cel sfânt.
[Psalmii 47 ]

elder in aceste versete despre care din cei trei Dumnezei vb. psalmistul,primul al doilea sau al treilea,....ai dreptul la doua incercari!! Laughing

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
ady a scris:
scrie elder cumva ,Domnul este o persoana?si duhul este o alta persoana?


Dar scrie cumva ca Iesus si Tatal si Duhul Sfant sunt o singura persoana??

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
ady a scris:
Iar daca a fost creat,atunci de ce marturiseste Scriptura ,ca El a facut toate lucrurile;


Dar cine a zis ca Domnul Iesus a fost creat, stimabile?? Shocked

ady a scris:
SI daca era nascut inseamna ca este doar o biata creatura,si totusi cine era mama lui din cer ,daca a fost nascut in cer?


Ai uitat deja versetele citate de tine? Hai sa ti le reamintesc:

Citat:
Iov, 36

25 Orice om le priveºte, fiecare muritor le vede de departe.

26 Iatã ce mare e Dumnezeu! Dar noi nu-L putem pricepe, numãrul anilor Lui nimeni nu l-a pãtruns. 27 Cãci El trage la El picãturile de apã, le preface în abur ºi dã ploaia,

28 pe care norii o strecoarã, ºi o picurã peste mulþimea oamenilor. 29 ªi cine poate pricepe ruperea norului, ºi bubuitul cortului Sãu? [Iov 36 ]

Romani, 11

33 O, adâncul bogãþiei, înþelepciunii ºi ºtiinþei lui Dumnezeu! Cât de nepãtrunse sunt judecãþile Lui, ºi cât de neînþelese sunt cãile Lui!

34 ªi în adevãr, "cine a cunoscut gândul Domnului? Sau cine a fost sfetnicul Lui? 35 Cine I-a dat ceva întâi, ca sã aibã de primit înapoi?"


Vrei sa stii cine e mama Lui in cer?? Nu crezi ca te aventurezi pe meleaguri "interzise" mintii umane?
"Cat de neintelese sunt caile Lui!" Si totusi tu ady vrei sa le intelegi cu "logica" ta?

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
ady a scris:
Psalmii, 47

7 Cãci Dumnezeu este împãrat peste tot pãmântul: cântaþi o cântare înþeleaptã!

8 Dumnezeu împãrãþeºte peste neamuri, Dumnezeu stã pe scaunul Lui de domnie cel sfânt. [Psalmii 47 ]

elder in aceste versete despre care din cei trei Dumnezei vb. psalmistul,primul al doilea sau al treilea,....ai dreptul la doua incercari!! Laughing


Crezi ca ai fi mai intelept sau mai bun daca ai sti asta? Sau ai fi mai "sfant", sau mai "mantuit"? De ce "cantaresti argint pentru un lucru care nu hraneste"?

Ecclesiastes 12:13 Să ascultăm dar încheierea tuturor învăţăturilor: Teme-te de Dumnezeu şi păzeşte poruncile Lui. Aceasta este datoria oricărui om.

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
Dumnezeirea
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Ora este GMT + 2 ore  
Pagina 2 din 4  

  
  
 Raspunde la subiect