BluePink BluePink
XHost
Gazduire site-uri web nelimitata ca spatiu si trafic lunar la doar 15 eur / an. Inregistrare domenii .ro .com .net .org .info .biz .com.ro .org.ro la preturi preferentiale. Pentru oferta detaliata accesati site-ul BluePink

Pagina de start a forumului Angelteam
Angelteam
Putem sluji fãrã iubire, dar nu putem iubi fãrã slujire
Raspunde la subiect
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
SI CARE ESTE NUMELE ?

FATA TE INVARTI IN JURUL COZII ,raspunde la intrebare?

Caci porunca Domnului A FOST CLARA ;BOTEZATII IN NUMELE.....


CARE ESTE NUMELE ?


TATA nu este nume ,Fiu NU ESTE NUME ,NICI DUH SFANT NU ESTE NUME ,......sper ca intelegi limba romana,daca nu ....imi pare rau ,tu repeti o formula ca papagalul ,fara sa ai rezolvarea.


Fiul a venit în Numele Tatãlui (Ioan 5:43a) ºi El însuºi a împlinit prin botez ceea ce trebuia împlinit (Mat. 3). Cine nu-L primeºte pe El, chemând Numele Lui, îl primeºte pe »celãlalt«, cu titlurile lui mãreþe, dar care vine întotdeauna în numele lui propriu (Ioan 5:43b). ÃŽn Ioan 17 este redatã rugãciunea Marelui nostru Preot: „Am fãcut cunoscut Numele Tãu oamenilor, pe care Mi i-ai dat din lume.“ (vers. 6), cãci aºa a fost prezis în Psalm 22:22: „Voi vesti Numele Tãu fraþilor mei, ºi Te voi lãuda în mijlocul adunãrii.“ EL s-a rugat: „Sfinte Tatã, pãzeºte, în Numele Tãu, pe aceia pe care Mi i-ai dat … EU le-am fãcut cunoscut Numele Tãu, ºi li-L voi mai face cunoscut …“ (Ioan 17:11+26) - Nume pe care El l-a primit ca moºtenire (Evrei 1:4). Deci, Numele Fiului este Numele Tatãlui!

Petru, bãrbatul primului ceas, cel cãruia DOMNUL i-a dat cheile ÃŽmpãrãþiei cerului, deci o împuternicire divinã atotcuprinzãtoare, a deschis taina botezului în ziua întemeierii Bisericii Dumnezeului celui viu, de Rusalii, poruncind: „Pocãiþi-vã, ºi fiecare din voi sã fie botezat în Numele lui Isus Hristos …“ (Fap. 2:38). Biserica nou-testamentarã este legatã pentru totdeauna de acest model original.

ÃŽn creºtinismul primar ºi imediat dupã timpul apostolilor, numai cei deveniþi credincioºi erau botezaþi, dupã cum se poruncise în Marcu 16: „Cine va crede ºi se va boteza, va fi mântuit.“

Acesta avea loc printr-o singurã scufundare ºi doar în Numele DOMNULUI Isus Hristos (Fap. 2:38 - Petru la Ierusalim; Fap. 8:16 - Filip în Samaria; Fap. 19:5 - Pavel în Efes; etc.)

Nu s-a fãcut nici un botez în formula trinitarã, dupã cum mãrturisesc, în unamitate, toate lucrãrile de istorie ale bisericii.

Ioan Botezãtorul a predicat pocãinþa poporului ºi toþi cei ce se pocãiau de pãcatele lor, se lãsau botezaþi în râul Iordan (Mat. 3:1-12). El a fãcut-o într-un loc unde era apã multã, aºa se accentueazã (Ioan 3, 23), adicã unde locul era suficient de adânc pentru a-l scufunda pe cel botezat.

Pentru aceasta apa trebuia sã fie cel puþin pânã la coapse. S¸i Mântuitorul s-a lãsat botezat ca exemplu pentru mântuiþii Lui. Despre Filip ºi famen se spune în Fapte 8: „… s-au pogorât amândoi în apã, ºi Filip a botezat pe famen.“ (vers. 39). Nu este scris nicãieri: „… ºi sã-i stropiþi sau sã-i udaþi pe cei botezaþi.“

ARGUMENTATIILE TEOLOGICE NU AU LOC ,in fata CUVANTULUI SCRIS A LUI DUMNEZEU !!!!

EU VREAU SA FIU GRESIT cum a gresit toti APOSTOLII ,decat sa fiu corect ca paganii trinitari,care si-au luat numele de crestini ,pe nedrept ,caci nu sunt trecuti pe NUMELE DOMNULUI ISUS HRISTOS prin botez!!!

2 Timotei, 2

19 Totuºi temelia tare a lui Dumnezeu stã nezguduitã, având pecetea aceasta: "Domnul cunoaºte pe cei ce sunt ai Lui"; ºi: "Oricine rosteºte Numele Domnului, sã se depãrteze de fãrãdelege!"

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
dellicu
Nou venit
Nou venit

Data inscrierii: 03/Apr/2006
Mesaje: 14
Raspunde cu citat (quote)
din cate imi amintesc se vb de in Numele cui terbuie sa fim botezati nu cum.dak vrei sa incepi cu un subiect despre asta fa un topic ce include botezul cum si ce....iar eu tiam pus niste intrebari si inca nu miai raspuns....am si eu o mica intrebare:dak il dai pe Isus ca ex...in Numele cui a fost EL botezat?
si te rog nu mai devia asa de mult de la subiect...nu uita de unde sa plecat k?
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
nigno
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 16/Aug/2005
Mesaje: 78
Raspunde cu citat (quote)
temporar nu prea am posibilitatea sa postez dar am posibilitatea sa citesc ce se posteaza aici. de aceea vreau sa'i amintesc lui ady_maris ca este pe punctul de a pierde dreptul de a mai posta pe acest forum. nimeni nu doreste asta dar vom fi obligati sa o facem. ady_maris, te rog sa respecti fiecare topic, sa nu te mai abati atat de mult de la subiectul initial !!!

_________________
Resurse crestine on-line pe www.caleasprecasa.uv.ro ! Visit and... vote it! ;)
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatViziteaza site-ul autoruluiCodul Yahoo MessengerCodul MSN Messenger
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
dar am fost intrebat ,si provocat la o explicatie biblica,fata a zis ceva despre botez,trebuia sa-i raspund ,nu?>

scuze ptr.off topic,orice nelamurire ,se poate citii pe topicele deja existente!!!

daca vreti sa ma interziceti ,eu nu am nimic impotriva ,dar va demascati singuri ,prin ceea ce doriti sa intelegeti,se vede ca ,CUVANTUL LUI DUMNEZEU nu-l prea suportati,si nici pe cei care-l vestesc fara compromis ;

Ioan, 17

14 Le-am dat Cuvântul Tãu; ºi lumea i-a urât, pentru cã ei nu sunt din lume, dupã cum Eu nu sunt din lume. [Ioan 17 ]

Ioan, 15

18 Dacã vã urãºte lumea, ºtiþi cã pe Mine M-a urât înaintea voastrã.

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
nigno
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 16/Aug/2005
Mesaje: 78
Raspunde cu citat (quote)
mi'as dori sa am dreptate cand spun ca ady_maris nu a mai postat doar pt ca nu doreste sa ofere vreun motiv pt a fi banat. pt daca nu asta este realitatea, inseamna ca inca nu a putut gasi un raspuns la intrebarea "in numele cui a fost botezat Domnul Isus?", lucru care ar demonstra ceva, nu tocmai pe placul lui.. ady_maris, va invit sa raspundeti pe topicul corespunzator, "Botezul biblic".

_________________
Resurse crestine on-line pe www.caleasprecasa.uv.ro ! Visit and... vote it! ;)
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatViziteaza site-ul autoruluiCodul Yahoo MessengerCodul MSN Messenger
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
nu am raspuns ptr. simplul motiv,ca am crezut ,doar ca ati citit SCRIPTURILE ,si acolo este scris despre botezul lui IOAN ;

Matei, 3

13 Atunci a venit Isus din Galilea la Iordan, la Ioan, ca sã fie botezat de el. 14 Dar Ioan cãuta sã-l opreascã. "Eu", zicea el, "am trebuinþã sã fiu botezat de Tine, ºi Tu vii la mine?"

15 Drept rãspuns, Isus i-a zis: "Lasã-Mã acum, cãci aºa se cade sã împlinim tot ce trebuie împlinit." Atunci Ioan L-a lãsat. [Matei 3 ]

nu s-a chemat nici un NUME ,deoarece EL ERA DOMNUL DOMNILOR,ALFA SI OMEGA,nu putea IOAN sa cheme un NUME ,peste CEL DINTAI,SI CEL DE PE URMA!!

Ioan, 17

6 Am fãcut cunoscut Numele Tãu oamenilor, pe care Mi i-ai dat din lume. Ai Tãi erau, ºi Tu Mi i-ai dat; ºi ei au pãzit Cuvântul Tãu.

Ioan, 17

26 Eu le-am fãcut cunoscut Numele Tãu, ºi li-L voi mai face cunoscut, pentru ca dragostea cu care M-ai iubit Tu, sã fie în ei, ºi Eu sã fiu în ei."

CONCLUZIE,intrebarea a fost naiva si ispititoare,si concluzia e una singura ;NUMELE TATATLUI E SI NUMELE FIULUI!!!

SI NUMELE DUHULUI SFANT E NUMELE FIULUI SI A TATALUI ; UNUL SINGUR ....DOMNUL ISUS HRISTOS!!

Faptele apostolilor, 4

12 În nimeni altul nu este mântuire: cãci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor, în care trebuie sã fim mântuiþi."

Coloseni, 3

17 ªi orice faceþi, cu cuvântul sau cu fapta, sã faceþi totul în Numele Domnului Isus, ºi mulþumiþi, prin El, lui Dumnezeu Tatãl.

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
dellicu
Nou venit
Nou venit

Data inscrierii: 03/Apr/2006
Mesaje: 14
Raspunde cu citat (quote)
ady_maris crezi in Sfanta Treime? ca sunt trei Persoane ela Dumnezeirii:Tatal, Fiul si Duhul Sfant( Dumnezeu Tatal, Isus Hristos ca Fiu si Duhul Sfant?)
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
CREDINTA!
ionescu_pop
Nou venit
Nou venit

Data inscrierii: 02/Aug/2006
Mesaje: 18
Locatie: BUCURESTI
Raspunde cu citat (quote)
dellicu, ady_maris nu crede in Sfanta Treime asa cum credem noi cei 2 miliarde de crestini catolici,ortodocsi,adventisti,penticostli,baptisti!Practic el nu accepta conceptele de Persoana,nu intelege Nasterea din veci a Fiului din Tatal.Cel mai important text biblic rerefrior la Treime este de la I Ioan I,5.
citeste mai mult la:
http://www.crestinortodox.ro/Sfanta_Treime_in_Vechiul_Testament_si_Noul_Testament-33-6734.html

http://www.profamilia.ro/sftreime.asp?cbc
argumentul celor 2 miliarde de crestini de pe Terra care cred in Sfanta Treime este unul decisiv!
Domnul sa ne lumineze![/b]
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
dellicu
Nou venit
Nou venit

Data inscrierii: 03/Apr/2006
Mesaje: 14
Raspunde cu citat (quote)
ca rezultat a ceea ce a spus ionescu_pop, ady _maris degeaba spun eu versetul din matei 28,19 referitor la cele trei Persoane ale Dumnezeirii dak tu nu crezi....si nu accepti....accepta tot ceea ce scrie in Biblie si nu folosi ca versete numai pe cele care iti plac sau care convin tie pt argumentare...cred ca nu mai am nimic de zis in privinta botezului...am spus destule....roaga-te ca sa crezi in tot ceea ce spune Biblia....si cerceteaza mai mult citind si acceptand orice verset, nu numai pe alese....
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
Pentru marea majoritate a oamenilor din cadrul creºtinismului, învãþãtura tradiþionalã despre „trinitate“ este ceva »de la sine înþeles«, ba chiar mai mult: cine nu o recunoaºte, bineînþeles, nu este recunoscut. Pentru iudei, dimpotrivã, aºa ceva este inacceptabil, cãci ei pot crede numai ceea ce a spus Dumnezeu ºi proorocii Lui. Pentru ei, monoteismul strict, credinþa în Unul, Singurul Dumnezeu, în afara Cãruia ºi lângã care nu mai existã altul, este prima ºi cea mai înaltã poruncã pe care nu are voie s-o calce nici unul dintre ei. Invãþãtura despre »mai-multe-persoane în dumnezeire« este o încãlcare grosolanã a primei porunci adresatã lor ieºitã din gura lui Dumnezeu. Pentru musulmani, gândul cã Dumnezeu, pe care ei ÃŽl numesc Allah, ar avea un fiu în ceruri, reprezintã cea mai înjositoare hulã care existã pe pãmânt. Cea mai importantã mãrturie de credinþã din islam sunã astfel: „Nu existã nici un Dumnezeu în afarã de Allah!“


. Dar dacã aceasta exprimã faptul cã Dumnezeul Cel Veºnic a dat naºtere unei a doua ºi a treia persoane ale dumnezeirii ºi cei trei sunt una în toate, atunci ar trebui sã cercetãm ºi sã întrebãm mai întâi: „Unde scrie aºa ceva în Biblie?“ Acestei întrebãri trebuie sã i se rãspundã cu: „Nicãieri!“ Apoi vrem sã vedem cum, prin cine ºi când s-a ajuns la modul acesta de gândire ºi la interpretarea aceasta nebiblicã. Scrierile pe aceastã temã abundã în »absurditãþi« pe care nu le putem prezenta pe fiecare în parte. Ne este foarte clar cã noþiunile ºi denumirile nebiblice nu pot avea un conþinut biblic.

Iar când cineva se ocupã în mod critic de aceastã temã, poate desigur, sã întrebe dacã reprezentanþii învãþãturii trinitare au, de fapt, vreo imagine despre »un Dumnezeu în trei persoane«.


Permiteþi-ne sã mai citãm câteva lucrãri istorice care se ocupã de aceastã temã. Acestea vor ajuta pe fiecare sã reflecteze puþin ºi poate îi va scoate pe mulþi din siguranþa de sine. ÃŽn lucrarea istoricã The paganism in our Christianity, este scrisã o afirmaþie demnã de amintit: »Aceastã noþiune ›trinitate‹ îºi are originea numai în pãgânism.«

ÃŽn Encyclopaedia of Religion este scris: »Teologii de astãzi sunt de acord cã învãþãtura trinitarã nu este de gãsit în Biblia ebraicã.« Mai departe gãsim mãrturia: »Teologii sunt de aceeaºi pãrere ºi anume, cã nici Noul Testament nu conþine o învãþãturã clarã despre trinitate.«


ÃŽn New Encyclopaedia Britannica se face observaþia: »Nici cuvântul ›trinitate‹ ºi nici învãþãtura despre aceasta nu este de gãsit în Noul Testament.«

ÃŽn Encyclopaedia of Religion and Ethics este scris: »La început, credinþa creºtinã nu a fost trinitarã. … Nu a fost aºa nici în timpul apostolilor ºi nici în perioada urmãtoare lor, dupã cum rezultã din Noul Testament ºi din alte scrieri ale creºtinilor de la început.«

ÃŽn Encyclopaedia Americana gãsim aceastã exprimare plinã de miez: »ÃŽnvãþãtura trinitarã a sec. al-IV-lea nu oglindeºte corect învãþãtura primilor creºtini despre natura lui Dumnezeu; dimpotrivã, ea a deviat de la aceastã învãþãturã.«

Istoricul Will Durand a fãcut urmãtoarea observaþie: »Creºtinismul nu a distrus pãgânismul, ci l-a preluat în sine. … ÃŽnchipuirile despre o trinitate divinã provin de la egipteni.«

ÃŽn cartea The Symbolism of Hindhu Gods and Rituals, se spune despre o trinitate a hinduºilor care a existat cu multe secole înainte de Hristos: »Unul dintre dumnezeii trinitãþii este Shiva; el este distrugãtorul. Ceilalþi doi dumnezei sunt Brahma, creatorul ºi Vishnu, susþinãtorul.«

New Schaff-Herzog Encyclopaedia of Religious Knowledge confirmã: »ÃŽnvãþãtura logos ºi trinitarã a fost formulatã de pãrinþii greci ai bisericii, care … au fost influenþaþi, direct sau indirect, de filozofia platonicã.«


Ce mãrturie puternicã din diferite surse! Fie ca aceste mãrturii limpezi sã-l aducã pe fiecare cititor sã reflecteze.


de ce nu s-au botezat apostolii in formula trinitara?

deoarece ei nu au primit porunca acesta ci au primit o porunca corecta ;BOTEZATII IN NUMELE ........nu la plural ci la singular....tata ,fiu si dh sfant nu sunt nume ci calitati sau atribute ale aceuiasi UNIC DUMNEZEU (ELOHIM)......CARE ESTE NUMELE TATALUI SI FIULUI SI DUHULUI SFANT???

RASPUNSUL IL GASIM IN BIBLIE (FAPTE 2;38. 8;16 10;48 19;5)

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
dellicu
Nou venit
Nou venit

Data inscrierii: 03/Apr/2006
Mesaje: 14
Raspunde cu citat (quote)
ady nu te lega de patru texte biblice cand sunt multe altele care zic contrariul.....si nu imi veni cu paragrafe din n carti pt k nu reusesti sa ma convingi asa....in versetele in care Isus spune ca va voi da un Mangaietor? sau cand Isus se ruga in gradina Ghetsemani Tatalui...vrei sa spui k nu exista mai multe Persoane ale Dumnezeirii?de ce spune ca nimeni nu L-a vazut pe Tatal decat Fiul?de ce in geneza 1,2 spune si Duhul lui Dumnezeu se plimba deasupra apelor?
exista trei Persoane ale Dumnezeirii si ele impreuna Lucreaza pt acelasi scop...salvarea noastra...citeste si tu mai atent Biblia si nu evita unele texte doar pt k nu sunt in corcodanta cu ceea ce spun teologii citati de tine....
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
TOTUSI SUNTEM MAI MULTI!
ionescu_pop
Nou venit
Nou venit

Data inscrierii: 02/Aug/2006
Mesaje: 18
Locatie: BUCURESTI
Raspunde cu citat (quote)
unii oamenii cred ce vor.ady,lasa-ne si pe noi sa credem ceea ce cred 2 miliarde de oameni adica:TATAL FIUL SI SFATUL DUH ESTE UN DUMNZEU!ASTA E TAINA CRESTINATATII!NOI SUNTEM LIMITATI IN TIMP, SPATIU INTELEGERE!e mai bine sa ne rugam lui Dumnzeu pentru binele lumii,pentru pace in lume,pentru ca sa nu ne pedepseasca dupa rautatea si egoismul nostru!Nu uita ca nu versetele si discutiile teologice te mantuie,ci credinta izvorata dintr-o inima curata,plina de iubire fata de aproapele!
Dumnezeu sa ne ajute!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
« Unde stã scris în Biblie cã în ceruri, Dumnezeu a nãscut în veºnicie o altã persoanã a Dumnezeirii, un Fiu? Binenþeles cã nicãieri! Un astfel de gând nu este doar în totalitate nebiblic, ci este chiar împotriva raþiunii. Pânã acum numai mamele au nãscut copii zãmisliþi de taþii lor. Naºterea Fiului, a lui Mesia, care este Unsul, a fost înºtiinþatã în tot Vechiul Testament, începând cu prima fãgãduinþã datã în Genesa 3:15, dupã ce avusese loc cãderea în pãcat, din grãdina Eden. Naºterea a avut loc, aºa cum a fost prezis în Mica cap. 5 ºi cum este relatat în Evanghelii, aici pe pãmânt, la »Betleem«, care înseamnã »Casa pâinii«. EL este Pâinea vie care s-a coborât din cer (Ioan 6:48-58). S¸i în ceea ce-L priveºte pe Fiul lui Dumnezeu trebuie sã rãmânem nu numai la temã, ci ºi la adevãrul Cuvântului lui Dumnezeu.

7. Dacã m-aþi fi cunoscut pe Mine, aþi fi cunoscut ºi pe Tatãl Meu. ªi de acum încolo ÃŽl veþi cunoaºte; ºi L-aþi ºi vãzut.”
8. „Doamne” , i-a zis Filip, „aratã-ne pe Tatãl, ºi ne este de ajuns.”
[b]9. Isus i-a zis: „De atâta vreme sunt cu voi, ºi nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a vãzut pe Mine, a vãzut pe Tatãl. Cum zici tu dar: ,Aratã-ne pe Tatãl?

10. Nu crezi cã Eu sunt în Tatãl, ºi Tatãl este în Mine? Cuvintele, pe care vi le spun Eu, nu le spun de la Mine; ci Tatãl, care locuieºte în Mine, El face aceste lucrãri ale Lui.

Aºa cum Dumnezeu S-a fãcut de cunoscut în chip vizibil ca »DOMNUL« în Vechiul Legãmânt, tot aºa a venit El în trup omenesc în Noul Legãmânt. „… ci Mi-ai pregãtit un trup … vin sã fac voia Ta, Dumnezeule.“ (Ps. 40:8; Evrei 10:5-10). Abia din acest moment îl vedem pe Fiul lângã Tatãl. EU SUNT este acum ºi »Tu eºti«, al doilea Adam (1 Cor. 15:45-49), începutul noii creaþii a lui Dumnezeu (Apoc. 3:14), Cel dintâi nãscut dintre mai mulþi fraþi (Rom. 8:29), la fel ºi Cel dintâi nãscut dintre cei morþi (Col. 1:18; Apoc. 1:5) etc. Toate acestea s-au întâmplat din cauza noastrã. EL a trebuit sã fie Mielul lui Dumnezeu care ridicã pãcatul lumii (Ioan 1:29); EL a trebuit sã fie Marele Preot care a intrat în Locul prea sfânt ceresc cu însuºi sângele Lui (Evrei 9:11-12); EL a trebuit sã devinã Mijlocitor între Dumnezeu ºi oameni (1 Tim. 2:5); EL trebuia sã rãmânã Avocat (1 Ioan 2:1) la Tatãl pânã la desãvârºirea celor rãscumpãraþi.

Tot ce a fost scris în Vechiul Testament referitor la Fiul, era atunci la viitor:

„… totuº din tine ÃŽmi va ieºi Cel ce va stãpâni peste Israel, ºi a cãrui obârºie se suie pânã în vremuri strãvechi, pânã în zilele veºniciei. De aceea îi va lãsa, pânã în vremea când va naºte cea care are sã nascã …“ (Mica 5:2-3).

„EU îi voi fi Tatã ºi el ÃŽmi va fi fiu …“ (2 Sam. 7:14; Evrei 1:5).

„TU eºti Fiul Meu, astãzi Te-am nãscut.“ (Ps. 2:7; Fap. 13:33; Evrei 1:5; 5:2). Veºnicia nu are un »astãzi« sau un »mâine«. Conform Evrei 4:7 ºi altor texte, »astãzi« este »ziua mântuirii«, »timpul harului« (2 Cor. 6:2).

„Da, Tu m-ai scos din pântecele mamei, …“ (Ps. 22:10; Luca 1:26-38).

„De aceea DOMNUL însuº vã va da un semn: Iatã fecioara va rãmânea însãrcinatã, va naºte un fiu, ºi-i va pune numele Emanuel (Dumnezeu este cu noi).“ (Isa. 7:14; Mat. 1:18-25).

„Cãci un Copil ni s-a nãscut, un Fiu ni s-a dat, ºi domnia va fi pe umãrul Lui; ÃŽl vor numi: ,Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Pãrintele veºniciilor, DOMN al pãcii.‘“ (Isa. 9:5; Luca 1:31-35).

„EL ÃŽmi va zice: ,TU eºti Tatãl meu, Dumnezeul meu ºi Stânca mântuirii mele!‘ Iar Eu îl voi face întâiul nãscut.“ (Ps. 89:26-27).

ÃŽmplinirea tuturor acestor texte biblice care se referã la naºterea Fiului lui Dumnezeu poate fi cititã de oricine în evanghelii. Luca relateazã: când Maria a primit din gura îngerului Gavril înºtiinþarea despre naºterea Fiului, a fost foarte surprinsã ºi a zis: „,Cum se va face lucrul acesta, fiindcã eu nu ºtiu de bãrbat?‘ ÃŽngerul i-a rãspuns: ,Duhul Sfânt Se va pogorî peste tine, ºi puterea Celui Prea ÃŽnalt te va umbri. De aceea Sfântul care Se va naºte din tine, va fi chemat Fiul lui Dumnezeu.‘“ (Luca 1:34-35).

Nu un Tatã din cer L-a nãscut pe Fiul, ci fecioara, aici, pe pãmânt. Acesta este adevãrul curat. Tatãl este Cel ce a zãmislit ºi astfel Fiul a fost nãscut din pântecele mamei; de aici accentul pus pe credinþa în »singurul Fiu zãmislit ºi nãscut al lui Dumnezeu« (Ioan 3:16-18).

Fiul fãgãduit a fost zãmislit ºi nãscut numai o singurã datã, ºi anume, aici, pe pãmânt. Nu existã doi fii, aºa cum nu existã nici o dublã paternitate. ÃŽnainte sã aparã ca »Fiu«, El a fost Cuvântul, Logosul, »DOMNUL« care a luat chip de rob. „Dupã ce a vorbit în vechime pãrinþilor noºtri prin prooroci, în multe rânduri ºi în multe chipuri, Dumnezeu, la sfârºitul acestor zile, ne-a vorbit prin Fiul, pe care L-a pus moºtenitor al tuturor lucrurilor, ºi prin care a fãcut ºi veacurile.“ (Evrei 1:1-2).

ÃŽnvãþãtorii bisericii care au venit din pãgânitate, au rãmas la temã, dar nu ºi la singurul adevãr mãrturisit în întreaga Scripturã. Cu concepþiile lor babiloniene, egiptene ºi greceºti despre zei, ei au produs o greºealã de neiertat, care nu a mai putut fi corectatã niciodatã ºi care a ajuns regulã de învãþãturã adoptatã de aproape toate bisericile. Ei au stabilit teza paradoxalã, dar total nebiblicã, cã Fiul a existat deja în cer ca persoanã divinã individualã ºi cã Fiul preexistent a fost nãscut apoi pe pãmânt. Unde este scris acest lucru în Biblie? Desigur, nicãieri! Din aceasta a rezultat mai departe, prin amestecul cu mitologia orientalã-mesopotamianã, expresia »mama lui Dumnezeu« folositã pentru Maria. Aºa a fost ea declaratã de Conciliul din Efes (431 d. Hr.), dar pentru care nu existã nici mãcar o singurã dovadã în Biblie.

De multe ori se argumenteazã cu trimiterea Fiului, fãrã sã se înþeleagã cã Fiul a fost înainte Cuvântul, Logosul. Nu este scris: „La început era Fiul …“, ci: „La început era Cuvântul … S¸i Cuvântul s-a fãcut trup.“

ÃŽn tot Vechiul Testament, Dumnezeu a trimis slujitorii ºi proorocii Sãi. Moise a fost un bãrbat trimis de Dumnezeu: „DOMNUL Dumnezeul evreilor, m-a trimis la tine, sã-þi spun: ,Lasã poporul Meu sã plece…‘“ (Exod 7:16).

Ioan Botezãtorul a fost trimis de Dumnezeu, dupã cum am amintit deja, ca premergãtor al DOMNULUI: „Iatã, trimit înaintea Ta pe solul Meu, care Îþi va pregãti calea …“ (Mar. 1:2).
S¸i cei doisprezece apostoli au fost trimiºi (Mat. 10:5), la fel ºi cei ºaptezeci (Luca 10:1); Pavel a fost trimis, aºa cum i s-a spus: „Du-te, cãci te voi trimite departe la neamuri …“ (Fap. 22:21).

DOMNUL însuºi a spus: „Adevãrat, adevãrat, vã spun cã, cine primeºte pe acela pe care-l trimit Eu, pe Mine Mã primeºte; ºi cine Mã primeºte pe Mine, primeºte pe Cel ce M-a trimis pe Mine.“ (Ioan 13:20).

AªA VORBEªTE DOMNUL: „Cum M-a trimis pe Mine Tatãl, aºa vã trimit ºi Eu pe voi.“ (Ioan 20:21).
„De aceea, iatã, vã trimit prooroci, înþelepþi ºi cãrturari.“ (Mat. 23:34).

„Ierusalime, Ierusalime, care omori pe prooroci ºi ucizi cu pietre pe cei trimiºi la tine!“ (Mat. 23:37). Toþi aceºtia care au fost trimiºi, au fost nãscuþi aici, pe pãmânt, la fel ca Fiul lui Dumnezeu. Astfel a putut El sã spunã: Tatãl „care M-a trimis, este cu Mine.“ (Ioan 8:16). [/b]

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
dellicu
Nou venit
Nou venit

Data inscrierii: 03/Apr/2006
Mesaje: 14
Raspunde cu citat (quote)
ady_maris, ionescu_pop aici au luat sfarsit comentariile mele... ady_maris am un raspuns pt tine si anume stii de ce ucenicii foloseau denumirea botezul prin Isus Hristos¿ pt a se diferentia de botezul lui Ioan, botezul pocaintei,si prin denumirea aceasta se cunostea ca e vb de un nou botez, cu care a fost botezat si Isus pt k El a lasat un exemplu si anume ca botezul are o alta simnificatie si anume: ingroparea omului vechi si nasterea unui om nou.Isus spune lui Nicodim in Ioan 3,3: drept rapusn Isus i-a zis:adevarat iti spun ca, dak un om nu se naste din nou nu poate vedea Imparatia lui Dumnezeu"aici vb de botez. vreau sa te gandesti la un lucru si anume textul din Ioan 3,16 si anume: fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea k a dat pe singurui lui Fiu, pentru ca orice crede in EL sa nu moara ci sa aiba viata vesnica".
ady_maris datoria mea a fost sa imi spun parerea, sa stii k exista trei Persoane ale Dumnezeirii...dak tu nu vrei sa accepti este problema ta..nu stau acuma sa te fortez sau sa astept sa accepti ceea ce zic pt k nu are sens....am primit un sfat si a fost sa o las balta pt k nu se ajunge la nimik....sunt dovezi si texte in Biblie f evidente de exista a trei Persoane ale Dumnezeirii....e problema ta dak crezi sau nu sau dak accepti sau nu...Dumnezeu vede si judeca si cu asta am incheiat participarea mea aici:|...
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
1 Corinteni, 14

34 Femeile sã tacã în adunãri, cãci lor nu le este îngãduit sã ia cuvântul în ele, ci sã fie supuse, cum zice ºi Legea. 35 Dacã voiesc sã capete învãþãturã asupra unui lucru, sã întrebe pe bãrbaþii lor acasã; cãci este ruºine pentru o femeie sã vorbeascã în Bisericã.

1 Timotei, 2

11 Femeia sã înveþe în tãcere, cu toatã supunerea. 12 Femeii nu-i dau voie sã înveþe pe alþii, nici sã se ridice mai presus de bãrbat, ci sã stea în tãcere. 13 Cãci întâi a fost întocmit Adam, ºi apoi Eva. 14 ªi nu Adam a fost amãgit; ci femeia, fiind amãgitã, s-a fãcut vinovatã de cãlcarea poruncii.

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
Pentru marea majoritate a oamenilor din cadrul creºtinismului, învãþãtura tradiþionalã despre „trinitate“ este ceva »de la sine înþeles«, ba chiar mai mult: cine nu o recunoaºte, bineînþeles, nu este recunoscut. Pentru iudei, dimpotrivã, aºa ceva este inacceptabil, cãci ei pot crede numai ceea ce a spus Dumnezeu ºi proorocii Lui.

Pentru ei, monoteismul strict, credinþa în Unul, Singurul Dumnezeu, în afara Cãruia ºi lângã care nu mai existã altul, este prima ºi cea mai înaltã poruncã pe care nu are voie s-o calce nici unul dintre ei.

Invãþãtura despre »mai-multe-persoane în dumnezeire« este o încãlcare grosolanã a primei porunci adresatã lor ieºitã din gura lui Dumnezeu. Pentru musulmani, gândul cã Dumnezeu, pe care ei ÃŽl numesc Allah, ar avea un fiu în ceruri, reprezintã cea mai înjositoare hulã care existã pe pãmânt. Cea mai importantã mãrturie de credinþã din islam sunã astfel: „Nu existã nici un Dumnezeu în afarã de Allah!“

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
diversitate!
ionescu_pop
Nou venit
Nou venit

Data inscrierii: 02/Aug/2006
Mesaje: 18
Locatie: BUCURESTI
Raspunde cu citat (quote)
ady,se pare ca ai cam ramas singurul care posteaza pe acest forum(in afara de mine).Biblia spune:legea prin Moise a venit si harul si adevarul Prin Iisus Hristos!deci iti propun o logica simpla:crestin inseamna urmas al lui Hristos(vine de la christianus=Hristos).Deci Hristos a fost prezis in Noul Testament,El este implinirea profetiilor!E SIMPLU SI LOGIC!Noi credem suntem cu Hristos!
[/b]
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
dellicu
Nou venit
Nou venit

Data inscrierii: 03/Apr/2006
Mesaje: 14
Raspunde cu citat (quote)
ady_maris mai facut sa rad...ce s-a intamplat cand ai vazut ca am un raspuns pt textul mentionat de tine ai inceput sa te aperi atacandu-ma pe mine? pai bine domnu ady....de ce nu ati zis de la inceput ca dak sunt fata trebuie sa tac si sa nu comentez in fatza lucrurilor pe care le ziceti...? data viitoare faceti-o din timp ca sa stie lumea sa nu isi mai piarda timpul cu dumneavoastra degeaba...
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
problema se puna in felul urmator ......nu poti da lectii ....daca inca nu ai devenit profesor.....dar astazi toti se considera cunoscatori ai SCRIPTURII ,de aceea s-a creat atata confuzie si babilonie religioasa,din cauza teologilor si asa zis "carturarilor",care habar nu au de BIBLIE !!

Marcu, 7

13 ªi aºa, aþi desfiinþat Cuvântul lui Dumnezeu, prin datina voastrã. ªi faceþi multe alte lucruri de felul acesta!"

Matei, 15

8 ,Norodul acesta se apropie de Mine cu gura ºi mã cinsteºte cu buzele, dar inima lui este departe de Mine. 9 Degeaba Mã cinstesc ei, învãþând ca învãþãturi niºte porunci omeneºti." [Matei 15 ]

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
nigno
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 16/Aug/2005
Mesaje: 78
Raspunde cu citat (quote)
Galateni 3:28 Nu mai este nici Iudeu, nici Grec; nu mai este nici rob nici slobod; nu mai este nici parte barbateasca, nici parte femeiasca, fiindca toti sunteti una în Hristos Isus.

ady_maris, cand iti mai trec prin cap asemenea copilarii stupide (cum ca partea femeiasca nu are dreptul sa-si dea cu parerea), te rog sa-ti amintesti de versetul acesta.

ady_maris a scris:
Pentru musulmani, gândul cã Dumnezeu, pe care ei ÃŽl numesc Allah, ar avea un fiu în ceruri, reprezintã cea mai înjositoare hulã care existã pe pãmânt. Cea mai importantã mãrturie de credinþã din islam sunã astfel: „Nu existã nici un Dumnezeu în afarã de Allah!

Dragule ady_maris, hai sa ne apucam de studiat Coranul, poate macar pe ala il vom intelege in acelasi fel! zambet ca si-asa prin replica aia ai cam lasat de inteles ca iti cam plac invataturile lui Mohamed al lor. /zambet

dellicu a scris:
ady_maris, ionescu_pop aici au luat sfarsit comentariile mele

dellicu... nu e deloc o idee buna...

Romani 12:7 Cine este chemat la o slujba, sa se tina de slujba lui. Cine învata pe altii, sa se tina de invatatura.

Timotei 4:2 Propovaduieste Cuvantul, staruieste asupra lui la timp si ne la timp, mustra, cearta, indeamna cu toata blandetea si invatatura.

_________________
Resurse crestine on-line pe www.caleasprecasa.uv.ro ! Visit and... vote it! ;)
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatViziteaza site-ul autoruluiCodul Yahoo MessengerCodul MSN Messenger
Cum au ajuns crestinii sa serbeze duminica
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Ora este GMT + 2 ore  
Pagina 2 din 3  

  
  
 Raspunde la subiect