BluePink BluePink
XHost
Gazduire site-uri web nelimitata ca spatiu si trafic lunar la doar 15 eur / an. Inregistrare domenii .ro .com .net .org .info .biz .com.ro .org.ro la preturi preferentiale. Pentru oferta detaliata accesati site-ul BluePink

Pagina de start a forumului Angelteam
Angelteam
Putem sluji fãrã iubire, dar nu putem iubi fãrã slujire
Raspunde la subiect
Pastele - il vrem noi sau il vrea Dumnezeu?
nigno
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 16/Aug/2005
Mesaje: 78
Raspunde cu citat (quote)
Intreaga lume crestina este cuprinsa de "isteria" sarbatorii Pastelui. Si totusi... de ce sarbatoresc crestinii Pastele? Se afla Pastele in legatura directa cu moartea si invierea Domnului Hristos? Si, mai mult decat atat, credeti ca este dorinta lui Dumnezeu ca crestinii sa aiba aceasta sarbatoare? A impus Dumnezeu aceasta sarbatoare?

Majoritatea bisericilor crestine practica impartasania (numita si Cina Domnului, Sfanta Cina). Nu este oare suficienta aceasta practica pentru comemorarea mortii lui Hristos?

Căci am primit dela Domnul ce v'am învătat; şi anume că, Domnul Isus, în noaptea în care a fost vîndut, a luat o pîne. Şi, după ce a multămit lui Dumnezeu, a frînt-o, şi a zis: ,,Luati, mîncati; acesta este trupul Meu, care se frînge pentru voi; să faceti lucrul acesta spre pomenirea Mea.`` Tot astfel, după cină, a luat paharul, şi a zis: ,,Acest pahar este legămîntul cel nou în sîngele Meu; să faceti lucrul acesta spre pomenirea Mea, oridecîte ori veti bea din el.`` Pentrucă, oridecîteori mîncati din pînea aceasta şi beti din paharul acesta, vestiti moartea Domnului, pînă va veni El. (1Corinteni 11:23-26)

_________________
Resurse crestine on-line pe www.caleasprecasa.uv.ro ! Visit and... vote it! ;)
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatViziteaza site-ul autoruluiCodul Yahoo MessengerCodul MSN Messenger
Pastele - il vrem noi sau il vrea Dumnezeu?
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Ora este GMT + 2 ore  
Pagina 1 din 1  

  
  
 Raspunde la subiect