BluePink BluePink
XHost
Servere virtuale de la 20 eur / luna. Servere dedicate de la 100 eur / luna - servicii de administrare si monitorizare incluse. Colocare servere si echipamente de la 75 eur / luna. Pentru detalii accesati site-ul BluePink.

Pagina de start a forumului Angelteam
Angelteam
Putem sluji fãrã iubire, dar nu putem iubi fãrã slujire
Raspunde la subiect
Despre asa zisa "evanghelia lui Iuda (Iscarioteanul)!!
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
Acum a aparut pe piata de minciuni a inselatorului,vrajmasul lui Dumnezeu,satan,o noua inselatorie,identica cu celelalte ,vezi "codul lui da vinci","codul bibliei"etc.
Doresc sa dezbatem putin ,si se vedem scopul ,acestei noi inselatorii,si cine le produce ,si de ce ?

Holywoodul religiei ,astazi este vaticanul,acolo se produc scenarii pe banda rulanta,devieri ,si rastalmaciri ale Cuvantului lui Dumnezeu,exista o intreaga armata de oameni ,care se ocupa cu aceste subtile,scenarii deviante ptr. a induce oamenii intr-o si mai mare confuzie religioasa,decat au avut-o pana acum.MEDIA,este controlata de aceasta institutie religoasa,si poate f.rapid sa introduca ,pe calea televiziunilor,presa scrisa,internet,tot felul de baliverne,si nascociri diabolice despre adevarul lui Dumnezeu,intocmite f.evlavios,si subtil aranjate,presarate chiar si cu citate biblice,satan intotdeauna vine cu 99,9% adevar ,cu "este scris"dar nu spune tot adevarul 100%,aici e marea tragedie,este intotdeauna la tema ,dar nu la esenta temei!!!!

Bun,sa ne intoarcem la Evanghelia lui Iuda.

Scopul ,este de a pregati terenul beatificarii lui(sfintirii)iuda,fiul pierzarii,tradatorul Domnului.

Aceasta miselie,care se spune ca a aparut in sec II D.H ,si este scrisa de Iuda iscarioteanul,deoarece exista o epistola scrisa de IUDA,fratele de mama a Domnului Isus,care nu este acelasi cu Iuda iscarioteanul,vrea sa scoata in evidenta ,ca Iuda nu era de fapt un tradator(vanzator),ci ca Domnul ISUS l-a pus sa-l tradeze,si sa-l scoata de sub blestem,ptr.ai pregatii o iertare vesnica ptr. a devenii,sfant post mortem.

Acum vreau prin ajutorul Cuvantului lui Dumnezeu sa va fac sa intelegeti ,ce s-a spus despre Iuda iscarioteanul in Evangheliile,scrise de catre cei 4 evanghelisti.

Se pune urmatoarea intrebare pertinenta;cand a scris Iuda evanghelia ,deoarece el dupa ce a tradat sa spanzurat?

Iata ce zice Scriptura ;
Matei 26;
23. Drept rãspuns, El le-a zis: „Cel ce a întins cu Mine mâna în blid, acela Mã va vinde.
24. Negreºit, Fiul omului Se duce dupã cum este scris despre El. Dar vai de omul acela prin care este vândut Fiul omului! Mai bine ar fi fost pentru el sã nu se fi nãscut!”
25. Iuda, vânzãtorul, a luat cuvântul, ºi I-a zis: „Nu cumva sunt eu, ÃŽnvãþãtorule?” „Da” , i-a rãspuns Isus, „tu eºti!”

MATEI 27;
3. Atunci Iuda, vânzãtorul, când a vãzut cã Isus a fost osândit la moarte, s-a cãit, a dus înapoi cei treizeci de arginþi, i-a dat preoþilor celor mai de seamã ºi bãtrânilor,
4. ºi a zis: „Am pãcãtuit, cãci am vândut sânge nevinovat.” „Ce ne pasã nouã?” i-au rãspuns ei. „Treaba ta.”
5. Iuda a aruncat arginþii în Templu, ºi s-a dus de s-a spânzurat.

lUCA 22;
21. „Dar iatã cã mâna vânzãtorului Meu este cu Mine la masa aceasta.
22. Negreºit, Fiul omului Se duce, dupã cum este rânduit. Dar vai de omul acela prin care este vândut El!”

IOAN 13;
26. Isus a rãspuns: „Acela, cãruia îi voi întinge bucãþica, ºi i-o voi da.” ªi a întins o bucãþicã, ºi a dat-o lui Iuda, fiul lui Simon, Iscarioteanul.
27. Cum a fost datã bucãþica, a intrat Satana în Iuda. Isus i-a zis: „Ce-ai sã faci, fã repede.”

IOAN 13;
2. În timpul cinei, dupã ce diavolul pusese în inima lui Iuda Iscarioteanul, fiul lui Simon, gândul sã-L vândã,

IOAN 17;
12. Când eram cu ei în lume, îi pãzeam Eu în Numele Tãu. Eu am pãzit pe aceia, pe care Mi i-ai dat; ºi nici unul din ei n-a pierit, afarã de fiul pierzãrii, ca sã se împlineascã Scriptura.

DEUTERONOM 21;
22. Dacã se va omorîun om care a sãvârºit o nelegiuire vrednicã de pedeapsa cu moartea, ºi l-ai spânzurat de un lemn,
23. trupul lui mort sã nu stea noaptea pe lemn; ci sã-l îngropi în aceeaºi zi, cãci cel spânzurat este blestemat înaintea lui Dumnezeu, ºi sã nu spurci þara pe care þi-o dã de moºtenire Domnul, Dumnezeul tãu.

Dragi cititori va rog sa trageti singuri concluzia ,pe cine sa credem,o fabulatie bine ticluita,sau Scriptura?

Tot ce a aparut scris dupa Scriptura ,e sub blestem,indiferent cine a scris-o sau a adaugat-o (ma refer la cartea lui mormon).(sau apocrife)

Trebuie sa luam in considerare si respect ce scrie la sfarsitul cartii Apocalipsa 22;

18. Mãrturisesc oricui aude cuvintele prorociei din cartea aceasta cã, dacã va adãuga cineva ceva la ele, Dumnezeu îi va adãuga urgiile scrise în cartea aceasta.
19. ªi dacã scoate cineva ceva din cuvintele cãrþii acestei proorocii, îi va scoate Dumnezeu partea lui de la pomul vieþii ºi din cetatea sfântã, scrise în cartea aceasta.”
20. Cel ce adevereºte aceste lucruri, zice: „Da, Eu vin curând.” Amin! Vino, Doamne Isuse!
21. Harul Domnului Isus Hristos sã fie cu voi cu toþi! Amin.

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
Despre asa zisa "evanghelia lui Iuda (Iscarioteanul)!!
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Ora este GMT + 2 ore  
Pagina 1 din 1  

  
  
 Raspunde la subiect