BluePink BluePink
XHost
Servere virtuale de la 20 eur / luna. Servere dedicate de la 100 eur / luna - servicii de administrare si monitorizare incluse. Colocare servere si echipamente de la 75 eur / luna. Pentru detalii accesati site-ul BluePink.

Pagina de start a forumului Angelteam
Angelteam
Putem sluji fãrã iubire, dar nu putem iubi fãrã slujire
Raspunde la subiect
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
Citat:
si te rog fara jigniri ca nu cunosc Biblia!!!!!!!!!! un pic de respect!


uite domnule preot ionescu ...eu nu zic ca si enohabel ,ca nu o cunosti ,eu zic ca o cunosti ///////

tocmai de aceea te intreb unde scrie in SCRIPTURA de DUMNEZEUL TRINITAR...repet in SCRIPTURA ..nu in catehisme si dogme provenite dupa anul 325 d.h//.......da-mi te rog un verset VECHI TESTAMENTAR si UNUL NOU TESTAMENTAR ...caci PAVEL le-a aratat IUDEIILOR din VECHIUL TESTAMENT pe MARELE ""EU SUNT ""...nu avea noul test ...!!!???

si da-mi te rog un singur verset in care vreun APOSTOL sau CRESTIN a fost botezat in NUMELE TRINITATII?

DACA NU POTI ARGUMENTA BIBLIC O DOGMA ....lasa-te de acea invatatura caci nu este BIBLICA ,este doar un adaos ;

ASTAZI SUNA MESAJUL ACESTA PTR.TOTI CEI SINCERI SI CORECTI IN INIMA LOR;

INAPOI LA SCRIPTURA ,LA INVATATURA PRIMARA APOSTOLICA ,nu la cea niceeana....

cine este corect in inima lui ,va intelege totul corect ;

DUMNEZEU SA TE LUMINEZE ,....sincer iti urez acest lucru ,si din toata inima,cu respect ptr.scoala teologica care ai facut-o!!!!

SCOALA NU -TI DA LUMINA .......ci doar ISUS HRISTOS !!!!!! (IOAN 8;12)

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
anadi
Incepator
Incepator

Data inscrierii: 03/Apr/2006
Mesaje: 51
Locatie: Germania
Raspunde cu citat (quote)
ady_maris a scris:
Citat:
si te rog fara jigniri ca nu cunosc Biblia!!!!!!!!!! un pic de respect!


uite domnule preot ionescu ...eu nu zic ca si enohabel ,ca nu o cunosti ,eu zic ca o cunosti ///////

tocmai de aceea te intreb unde scrie in SCRIPTURA de DUMNEZEUL TRINITAR...repet in SCRIPTURA ..nu in catehisme si dogme provenite dupa anul 325 d.h//.......da-mi te rog un verset VECHI TESTAMENTAR si UNUL NOU TESTAMENTAR ...caci PAVEL le-a aratat IUDEIILOR din VECHIUL TESTAMENT pe MARELE ""EU SUNT ""...nu avea noul test ...!!!???

si da-mi te rog un singur verset in care vreun APOSTOL sau CRESTIN a fost botezat in NUMELE TRINITATII?

DACA NU POTI ARGUMENTA BIBLIC O DOGMA ....lasa-te de acea invatatura caci nu este BIBLICA ,este doar un adaos ;

ASTAZI SUNA MESAJUL ACESTA PTR.TOTI CEI SINCERI SI CORECTI IN INIMA LOR;

INAPOI LA SCRIPTURA ,LA INVATATURA PRIMARA APOSTOLICA ,nu la cea niceeana....



Faptul că existau multe variante ale asa numitelor evanghelii pe timpul scrierii aşa zisei evangheliei după Luca, este confirmat ?n insăsi această scriere, care ?nsă ulterior ?n urma consiliului de la Niceea a fost declarată divină,

?n această scriere care chipurile ar fi după Luca se spune:

Fiindcă multi s'au apucat să alcătuiască o istorisire amănunţită despre lucrurile cari au credibilitate printre noi, (of those things which are most surely believed among us)
după cum ni le-au ?ncredinţat cei ce le-au văzut ( ?!) cu ochii lor de la ?nceput , si au ajuns slujitori ai cuv?ntului, am găsit si eu cu cale, prea alesule Theophilus, după ce am făcut cercetări cu deamănuntul asupra tuturor acestor lucruri de la ob?rşia lor, să ţi le scriu ?n şir unele după altele,

Din această declaraţie de la ?nceputul scrierii se vede că
1. autorul Evanagheliei după Luca nu este Luca,
2. autorul nu a fost un martor ocular al vietii lui Isus şi
3. se adresează unui auditoriu grecesc (Theophilus),
4. la mulţi ani de la moartea lui Isus
5. si nu este pomenit că Luca ar fi fost cel ce ar fi ?ncredinţat oral aceste lucruri.

Asa zisul nou testatment cat si multe schimbari din scrierile mazorete sau septuaginta ca sursa pentru asa zisul vechi testament au aceeasi sursa scoala agnostica pavelinista care s-a impus prin Edictul din Niceea, urcand pe scena politica si distrugand prin teroarea de stat toate celelelalte secte crestine timpurii si orice alte tipuri de religii.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatViziteaza site-ul autorului
Natura Sufletului
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Ora este GMT + 2 ore  
Pagina 2 din 2  

  
  
 Raspunde la subiect