BluePink BluePink
XHost
Oferim servicii de instalare, configurare si monitorizare servere linux (router, firewall, dns, web, email, baze de date, aplicatii, server de backup, domain controller, share de retea) de la 50 eur / instalare. Pentru detalii accesati site-ul BluePink.

Pagina de start a forumului Angelteam
Angelteam
Putem sluji fãrã iubire, dar nu putem iubi fãrã slujire
Raspunde la subiect
Dovezi despre Vechiul Testament
anadi
Incepator
Incepator

Data inscrierii: 03/Apr/2006
Mesaje: 51
Locatie: Germania
Raspunde cu citat (quote)
Distrugerea scrierilor ebraice

In anul 1607, la mai mult de un secol de la ordonarea distrugerii scrierilor ebraice (Tanakul)...scrise de evrei pentru evrei, urmată de distrugerea fanaticä a acestora, regele James a publicat un set de reguli pentru a rescrie "Biblia", biblie care a devenit celebră sub numele de KJV (King James Version).

Întradevăr există traduceri facute inainte de anul 1607...care nu diferă prea mult de traducerea King James Version (care însă nu mai pot fi comparate cu originalele ebraice) ... Acest lucru se datorează faptului că traducerile bisericii creştine care a urmat sectele timpurii ale învătăturilor lui Pavel, seamnănă destul de mult între ele, conţinănd aceeasi doctrină pavelinistă, si aproape aceleaşi “fraude pioase”, ... dar nu există originale ebraice, ci doar fragmente.

In 1415 Biserica de Roma a fäcut pasul extraordinar de a distruge cunoaşterea din două cärti ebraice din secolul al doilea, despre care se spune cä de fapt conţineau numele adevärat al lui Isus.
Benedict XIII a hotărât condamnarea unui tratat latin secret numit “Mar Yesu” si a publicat instrucţiuni pentru a distruge toate copiile cärtii lui Elxai. Fraternitatea Rabinilor privea aceste mansuscrise, care au fost distruse, cu mare reverenţă, pentru cä ele erau evidenţe originale care povesteau viata Rabinului Isus.

Mai tärziu Alexandru VI a ordonat ca toate copiile Talmudului sä fie distruse.
In incercarea bisericii de a îndepärta informatiile rabinilor care dărâmau mitul despre Cristosul mäntuitorul, in anul 1490 Inchizitia a ars 12 000 de volume ale Talmudului, dintre care celebrul Torquemada insuşi a distrus 6000 de volume in Salamanca.Solomon Romano (1554) este de asemenea celebru, prin arderea a multor mii de suluri ebraice.

Astel şansa de a exista o scriere ebraică a Tanak –ului este pänä acum nulä.
In schimb există o scriere ne-evreiascä, dar in limba ebraicä a asa numitei “Biblii ebraice” care acum este în mod greşit identificatä cu Tanak-ul, si ea ne este furnizatä de scrierile masorete, copii ale unor manuscripte bisericesti modificate conform doctrinei paveliniste, care incepänd cu anul 300 e.c. se impusese prin teroare, odatä cu instaurarea acesteia ca religie de stat de cätre celebrul tiran, Impäratul Constantin.

Existä suluri partiale masorete cu datäri dupä anul 500 e.c., considerändu-se cä munca de copiere si editare trebuie sa fi avut loc intre 500 si 1000 cänd apar primele texte masorete complete.
Cele mai vechi traduceri ale INTREGII Biblii masorete par sä provinä din Codexul Leningrad din 1008 (e.curenta).
Nimic inainte de secolul 10 e.c. nu contine toate cärtile "Bibliei in ebraicä".
Cele mai vechi texte masorete complete folosite sunt din secolul 10 – 11 e.c.

Scrierile masorete sunt datate in variantä completä la sfärsitul secolului 10 inceputul secolului 11 e.c.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatViziteaza site-ul autorului
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
anadi tu crezi ca Dumnezeu e un om ,care nu poate sa-si protejeze cea ce a scris ,si astazi Dumnezeu are originalul si-a permis ca oamenii sa poata asculta mesajul Evangheliei originale prin oameni insarcinati de El ,nu de o anumita biserica,.....anadi nu-l face pe Dumnezeu neputincios,caci EL vegeaza asupra Cuvantului sau zi si noapte si nu poate fi distrus de satan prin vasele lui.

Ieremia1;11. Cuvântul Domnului mi-a vorbit astfel: ,Ce vezi, Ieremio? Eu am rãspuns: ,Vãd un veghetor.
12. ªi Domnul mi-a zis: ,Bine ai vãzut; cãci Eu veghez asupra Cuvântului Meu, ca sã-l împlinesc.”

2Petru 3;

3. Înainte de toate, sã ºtiþi cã în zilele din urmã vor veni batjocoritori plini de batjocuri, care vor trãi dupã poftele lor,
4. ºi vor zice: „Unde este fãgãduinþa venirii Lui? Cãci de când au adormit pãrinþii noºtri, toate rãmân aºa cum erau de la începutul zidirii!”
5. Cãci înadins se fac cã nu ºtiu cã odinioarã erau ceruri ºi un pãmânt scos prin Cuvântul lui Dumnezeu din apã ºi cu ajutorul apei,
6. ºi cã lumea de atunci a pierit tot prin ele, înecatã de apã.
7. Iar cerurile ºi pãmântul de acum sunt pãzite ºi pãstrate, prin acelaºi Cuvânt, pentru focul din ziua de judecatã ºi de pieire a oamenilor nelegiuiþi.
8. Dar, preaiubiþilor, sã nu uitaþi un lucru: cã, pentru Domnul, o zi este ca o mie de ani, ºi o mie de ani sunt ca o zi.
9. Domnul nu întârzie în împlinirea fãgãduinþei Lui, cum cred unii; ci are o îndelungã rãbdare pentru voi, ºi doreºte ca nici unul sã nu piarã, ci toþi sã vinã la pocãinþã.

1Petru 1;
23. fiindcã aþi fost nãscuþi din nou nu dintr-o sãmânþã, care poate putrezi, ci dintr-una care nu poate putrezi, prin Cuvântul lui Dumnezeu, care este viu ºi care rãmâne în veac.
24. Cãci orice fãpturã este ca iarba, ºi toatã slava ei, ca floarea ierbii. Iarba se usucã ºi floarea cade jos,
25. dar Cuvântul Domnului rãmâne în veac. ªi acesta este Cuvântul, care v-a fost propovãduit prin Evanghelie.

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
anadi
Incepator
Incepator

Data inscrierii: 03/Apr/2006
Mesaje: 51
Locatie: Germania
Raspunde cu citat (quote)
ady_maris a scris:
anadi tu crezi ca Dumnezeu e un om ,care nu poate sa-si protejeze cea ce a scris ,si astazi Dumnezeu are originalul si-a permis ca oamenii sa poata asculta mesajul Evangheliei originale prin oameni insarcinati de El ,nu de o anumita biserica,.....anadi nu-l face pe Dumnezeu neputincios,caci EL vegeaza asupra Cuvantului sau zi si noapte si nu poate fi distrus de satan prin vasele lui.

Ieremia1;11. Cuvântul Domnului mi-a vorbit astfel: ,Ce vezi, Ieremio? Eu am rãspuns: ,Vãd un veghetor.
12. ªi Domnul mi-a zis: ,Bine ai vãzut; cãci Eu veghez asupra Cuvântului Meu, ca sã-l împlinesc.”

2Petru 3;

3. Înainte de toate, sã ºtiþi cã în zilele din urmã vor veni batjocoritori plini de batjocuri, care vor trãi dupã poftele lor,
4. ºi vor zice: „Unde este fãgãduinþa venirii Lui? Cãci de când au adormit pãrinþii noºtri, toate rãmân aºa cum erau de la începutul zidirii!”
5. Cãci înadins se fac cã nu ºtiu cã odinioarã erau ceruri ºi un pãmânt scos prin Cuvântul lui Dumnezeu din apã ºi cu ajutorul apei,
6. ºi cã lumea de atunci a pierit tot prin ele, înecatã de apã.
7. Iar cerurile ºi pãmântul de acum sunt pãzite ºi pãstrate, prin acelaºi Cuvânt, pentru focul din ziua de judecatã ºi de pieire a oamenilor nelegiuiþi.
8. Dar, preaiubiþilor, sã nu uitaþi un lucru: cã, pentru Domnul, o zi este ca o mie de ani, ºi o mie de ani sunt ca o zi.
9. Domnul nu întârzie în împlinirea fãgãduinþei Lui, cum cred unii; ci are o îndelungã rãbdare pentru voi, ºi doreºte ca nici unul sã nu piarã, ci toþi sã vinã la pocãinþã.

1Petru 1;
23. fiindcã aþi fost nãscuþi din nou nu dintr-o sãmânþã, care poate putrezi, ci dintr-una care nu poate putrezi, prin Cuvântul lui Dumnezeu, care este viu ºi care rãmâne în veac.
24. Cãci orice fãpturã este ca iarba, ºi toatã slava ei, ca floarea ierbii. Iarba se usucã ºi floarea cade jos,
25. dar Cuvântul Domnului rãmâne în veac. ªi acesta este Cuvântul, care v-a fost propovãduit prin Evanghelie.



Iată evidenţe despre Septuagintă:
În cartea sa “Forever Settled”, Jack Moorman scrie că Paul Kahle (un faimos învăţat al “Vechiului Testament”), care a depus o muncă exhaustivă privind originea Septuagintei, nu crede că ar fi existat o versiune veche originală şi ca urmare manuscriptele aşa numitei Septuaginte nu pot fi regăsite în nici un arhetip dinaintea erei creştine, ci la două-trei secole după crearea Noului Testament, creat conform ideologiei “paveliniste”

Peter Ruckman (în Broşura creştinului despre Evidenţa Manuscriptelor) a luat o poziţie similară. Argumentele sale pot fi sumarizate în felul următor:

Scrisoarea lui Aristeas este doar o invenţie frauduloasă (Paul Kahle o numeşte o fabricaţie) neexistând nici o dovadă istorică după care un grup de învăţaţi evrei ar fi tradus o parte din cărţile ebraice antice în limba greacă între 250 - 150 î.e.c.)

Pentru a explica de ce “originalele” evangheliilor sunt în greaca koine, unii presupun cā apostolii ar fi vorbit limbajul koine sau aşa numita greacă biblică.

Chiar dacă ar fi adevărat că aşa zişii apostoli ar fi vorbit koine (ceea ce e puţin probabil), din 350 de citate din cărţile religiei iudaice, ei nu ar fi citat în evangheliile atribuite lor, de 300 de ori dintr-o traducerea în greacă ,(vestita Septuagintă), care mai târziu va constitui baza cărţii cunoscută sub numele de Vechiul Testament, pentru că

1. Ei nu erau învăţaţi în scripturi.

2. Septuaginta este o traducere mai târzie a anumitor cărţi ale Tanachului, traducere făcută de creştini, deşi creştinii propun apariţia Septuagintei intre 285-246 î.e.c.

Pe ce se bazează această datare a Septuagintei?

În primul rând ei presupun că limba greacă se răspândise şi se instituise ca limbă de circulaţie largă în nordul Africii, Asia Mică şi Mijlocie, datorită cuceririlor făcute de Alexandru Macedon. Acest lucru pare însă foarte puţin plauzibil, deoarece Alexandru Macedon a domnit doar 12 ani, fiind aproape tot timpul ocupat în campanii militare, care dau puţină credibilitate introducerii culturii şi limbii cuceritorului, în teritoriile ocupate într-un timp atât de scurt chiar şi pentru mijloacele mediale moderne.


Conform versiunii creştine se afirmă că Septuaginta a fost tradusă intre 285-246 î.e.curente, în timpul domniei lui Ptolemy II Philadelphus de Alexandria, în Egypt. Bibliotecarul său, Demetrius din Phalerum, l-ar fi convins pe Philadelphus să facă rost de o traducere a Scripturilor ebraice.

Apoi o parte a scrierilor evreieşti antice (cel puţin de la Geneză până la Deuteronom) au fost traduse în limba greacă pentru evreii din Alexandria (ceea ce iar nu poate fi adevărat, pentru că evreii nu renunţă niciodată la limba lor, şi nici nu predică scripturile lor la ne-evrei).

Această s-ar baza pe afirmaţiile istoricului bisericesc Eusebius (260-339 e.c.).

Argumentul de bază al bisericii în demonstraţia ei că o parte a scripturilor ebraice (Tanachul) fuseseră traduse în greacă înainte de Isus, îl reprezintă aşa numita Scrisoare a lui Aristeas. Scriitorul se prezintă ca un apropiat al regelui Philadelphus, şi pretinde că l-ar fi convins pe Eleazar, marele preot, să trimită împreună cu el 72 de învăţaţi evrei de la Ierusalim la Alexandria, în Egipt. Dar de vreme ce atât scripturile căt şi învăţaţii se aflau în Ierusalim, pentru ce era nevoie să-i trimită în Alexandria ca să traducă ?

Nu numai atât, autorul scrisorii pretinde

- că ar fi fost un oficial al curţii regelui Philadelphus
- că ar fi fost trimis la cererea lui Demetrius, să-i ceară pe cei mai buni învăţaţi ai Izraelului, să ia cu ei o (una) copie a scripturilor ebraice (din care să traducă 72 de învăţaţi) pentru a începe proiectul creării Septuagintei.

- că ar cunoaşte numele tuturor acelor învăţaţi, deşi multe din numele enumerate aparţin unor învăţaţi din era Macabeilor, 75 de ani prea tarziu; iar multe nume sunt grecesti, care în mod evident nu se potrivesc unor învăţaţi evrei.

De asemenea există dovezi că această scrisoare aparţine unei perioade diferite, şi a fost falsificată.

Scrisoarea citează spusele lui Demetris la sosirea învăţaţilor evrei, afirmănd că e minunat că au sosit la sărbătorirea victoriei navale împotriva lui Antigonus (Aristeas 7 :14) dar singura victorie navală egipteană cunoscută, a avut loc la mulţi ani de la moartea lui Demetris.

Ceilalţi autori antici se referă sau adaugă la această istorie, care arată că, afirmaţia bisercii că Septuaginta ar fi fost scrisă înainte de Isus este falsă.

În ciuda tuturor acestora, propaganda creştină a continuat şi continuă să citeze scrisoarea lui Aristeas ca dovadă a existenţei Septuagintei înainte de Isus, pentru a explica de exemplu de ce există peste 300 de citate din Septuagintă în Evanghelii, despre care biserica susţine că ar fi de origine ebraică, apostolică.

Cercetările lui Paul Kahle arată că nu a existat vre-o Septuagintă LXX. precreştină, care să fi produs o copie a cărţilor evreieşti care au fost numite de propaganda creştină în mod megaloman Vechiul Testament.

În cartea sa magistrală “Problema Textelor” Peter S Ruckman Ph.D. (doctor) listează cele 4 manuscripte greceşti din care a provenit Septauginta. Detalii scurte:

A- "Alexandrinus:" scrisă la mai mult de 300 de ani de la fabricarea “Noului Testament”.
Sunt omise Geneza 14:14-17; 15:1-6, 16-19, 16:6-10, Leviticul 6:19-23, 1 Samuel 12:17-14:9, 1 Regii 3-6 şi Psalmii 69:19-79:10.

Aleph-"Sinaiticus:" scrisă la mai mult de 200 de ani de la fabricarea “Noului Testament”. Sunt omise Geneza 23:19-24:46, Numerii 5:27-7:20, 1 Chronici 9:27-19:17, tot Exodul, Joshua, 1 şi 2 Samuel, 1 and 2 Regi, Hosea, Amos, Micah, Ezekiel, Daniel şi Judecătorii. Conţine însă apocrife ale “Noului Testament”.

C- "Codes Ephraemi
:" scrisă la mai mult de 300 de ani de la fabricarea “Noului Testament”. Sunt omise Geneza, Exodul, Leviticul, Numberii, Deuteronomul, Joshua, Judecătorii, 1 şi 2 Samuel, 1 şi 2 Regii şi toţi profeţii majori şi minori!

B -"Vaticanus:" Sunt omise Geneza 1:1 - 46:28, Psalmii 105:26-137:6, şi părţi din 1 Samuel, I Regi şi Nehemiah. Conţine cărţi ale “Noului Testament” care sunt considerate apocrife.

Ruckman continuă:
"Cei interesaţi în mai multe evidenţe dărâmătoare vor observa că fiecare manuscris pe papyrus care să aibă o parte din (fabricaţia bisericească numită) Vechiul Testament, în el a fost scris după “reînviere”, cu excepţia unei bucăţi mici de papirus, care conţine aproape 6 capitole din deutoronom.

Papirusuri găsite ale "Septuagintei" (noi le-am listat pe toate cele 23 cu tot ceea ce conţin şi datele când au fost scrise, Broşura creştinului despre Evidenţa Manuscriptelor paginile 48-51, publicată in 1970) au fost scrise între 60 până la 500 de ani, după fabricarea aşa zisei Apocalipse a lui Ioan.

De fapt Septuaginta citează din “Noul Testament” şi nu invers, (aşa cum se crede de obicei), sau cu alte cuvinte Vechiul Testament, sub forma Septuagineti a fost fabricat în aşa fel încât să fie conform cu ideologia pavelinistă exprimată în proaspăt fabricatul Nou Testament.

Nu există copii ale Vechiului Testament în greacă, înainte de şcoala lui Origen din Alexandria, o sută de ani după ce se terminase fabricarea Noului Testament.

Septuaginta nu poate fi datată mai devreme decât sursa ei evidentă: Hexapala lui Eusebius şi Origen.

Mai mult în limba engleză:
http://www.dccsa.com/greatjoy/LXXHOAX.htm

Bisericismul creştin nu cunoaşte realitatea noţiunii de sunet transcendental.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatViziteaza site-ul autorului
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
anadi,hai ca esti un copil citit,si istet,raspunde la urmatoarea intrebare;

Dupa ce etalon va judeca Dumnezeu lumea ,ce carte va sta pe masa lui Dumnezeu ,si cine va fi avocatul tau in ziua aceea mare si infricosata,buda ,mahomed,shiva ,brahma,platon,seneca,...xyz, tu crezi ca Dumnezeu va cere parerea ta sau a mea ptr. felul Lui judecata,sau pe fiecare -l va judeca dupa religia lui?


anadi tu crezi ca Dumnezeu e un om ,care nu poate sa-si protejeze cea ce a scris ,si astazi Dumnezeu are originalul si-a permis ca oamenii sa poata asculta mesajul Evangheliei originale prin oameni insarcinati de El ,nu de o anumita biserica,.....anadi nu-l face pe Dumnezeu neputincios,caci EL vegeaza asupra Cuvantului sau zi si noapte si nu poate fi distrus de satan prin vasele lui.

Ieremia1;11. Cuvântul Domnului mi-a vorbit astfel: ,Ce vezi, Ieremio? Eu am rãspuns: ,Vãd un veghetor.
12. ªi Domnul mi-a zis: ,Bine ai vãzut; cãci Eu veghez asupra Cuvântului Meu, ca sã-l împlinesc.�

2Petru 3;

3. Înainte de toate, sã ºtiþi cã în zilele din urmã vor veni batjocoritori plini de batjocuri, care vor trãi dupã poftele lor,
4. ºi vor zice: �Unde este fãgãduinþa venirii Lui? Cãci de când au adormit pãrinþii noºtri, toate rãmân aºa cum erau de la începutul zidirii!�

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
anadi
Incepator
Incepator

Data inscrierii: 03/Apr/2006
Mesaje: 51
Locatie: Germania
Raspunde cu citat (quote)
ady_maris a scris:
anadi,hai ca esti un copil citit,si istet,raspunde la urmatoarea intrebare;

Dupa ce etalon va judeca Dumnezeu lumea ,ce carte va sta pe masa lui Dumnezeu ,si cine va fi avocatul tau in ziua aceea mare si infricosata,buda ,mahomed,shiva ,brahma,platon,seneca,...xyz, tu crezi ca Dumnezeu va cere parerea ta sau a mea ptr. felul Lui judecata,sau pe fiecare -l va judeca dupa religia lui?



Ceea ce spun eu nu este o parere, ci se bazează pe revelatia antica vedica.
Carţile pe care te bazezi tu sunt masluite, dupa cum am demonstrat ?n postarile anterioare.

In ceea ce priveste "Judecata" iata ce spune revelatia antica vedica:

http://spirituality.forumup.de/about451-spirituality.html

Ce crezi că se va ?nt?mpla, c?nd vei muri?

Mai ?nt?i eu ştiu ce nu sunt. Eu nu sunt corpul ăsta.
Corpul ăsta va muri. Moarte este ultima transformare a corpului.

Nu eu sunt cel care cu adevărat moare, ci corpul.
Ceea ce nu se transformă asemenea corpului,
Şi este adevăratul Eu, se numeşte Suflet.

Corpul este material, şi tot ceea ce este material nu este etern,
Ci se transformă tot timpul ?n altceva.
Sufletul, adevăratul Eu,nu este transformat de natura materială, sufletul este etern.
Ceea ce este etern, este spiritual.

?n al doilea r?nd: ce ?l poartă pe Suflet ?n Existenţa următoare?
Cine este acest vehicol? Cunoaşterea Vedică spune că este Conştinţa.

Deci, pentru a ?nţelege unde te duci tu, după ce ai părăsit corpul, trebuie să ?nţelegi natura minţii.
C?nd spun tu, mă refer la adevăratul Tu, Sufletul, care acum este prizonier ?ntr-un corp numit Mathews.

Ce este Mintea? Mintea este asemenea unui recipient subtil, ?n care curg informaţiile culese de organele de simţ. Această maşină subtilă are trei funcţiuni:
1. A g?ndi ? ?nseamnă a compara ... informaţiile tocmai primite de la organele de simţ cu cele stocate ?n memorie.
2. A simţi ? ?nseamnă să percepi forţele de atracţie sau respingere ale obiectelor ce transmit tot felul de informaţii. Această percepere este uneori mai mult, iar alteori mai puţin exprimată prin anumite simptome de bucurie sau suferinţă vizibile ?n corpul material.
3. A dori ? ?nseamnă a te hotăr? să te laşi purtat de aceste forţe de atracţie sau respingere, pentru a poseda, sau a fi ?n asociaţia obiectelor atrăgătoare, sau pentru a distruge, sau a te ?ndepărta obiectele respingătoare.

Suma tuturor acestor stări se numeşte conştinţă, sau ?nclinaţie interioară sau tendinţă interioară.

Tocmai această Conştinţa e cea care te poartă ?n viaţa următoare, ?n momentul ?n care părăseşti corpul.

1. Dacă ai o conştinţă materială, adică G?ndirea, Simţirea şi Dorinţele sunt ?ndreptate ?n planul material, iluzoriu, te ?ntorci ?napoi, ?ntr-o formă sau alta ?n lumea materială iluzorie, pentru că atracţia ta sau repulsia ta sunt legate de această lumea iluzorie, şi prin această legătură eşti mai departe prizonier ?n această lume, şi nu atingi starea de eliberare.
Iar ?n acest sens formele pe care le poţi lua ?n această lume depind de doi factori:
- Dorinţele ne?mplinite, care aşteaptă să fie ?mplinite şi te leagă de lumea iluzorie
- Reacţiunile propriilor tale acţiuni, pe care ?ncă nu le-ai primit, şi te aşteaptă.

Conform acestor doi factori te vei ?ncorpora ?ntr-una din nenumăratele specii:
- Pe planetele infernului, pentru a primi o pedeapsă temporară pentru faptele tale deosebit de rele.
- Pe planetele păm?nteşti unde suferinţa şi bucuria temporară nu sunt deosebite.
- Pe planetele paradisiace, pentru a primi răsplata pentru faptele deosebit de bune săv?rşite, răsplată care aşteaptă

Dar nici ?Iadul?, nici ?Raiul? şi nici ?Păm?ntul?, nici una dintre aceste trei lumi nu sunt un loc etern pentru suflet. Totul este temporar ?ntr-o lume iluzorie.

2. Dacă ai o conştinţă spirituală, adică ai atins starea ?n care G?ndirea, Simţirea şi Dorinţa sunt direcţionate ?n mod EXCLUSIV asupra planului spiritual, atunci şi numai atunci ajungi ?n lumea spirituală. Exclusiv ?nseamnă că atracţia pentru familie, prieteni (care-i schimbi viaţă după viaţă) sau repulsia pentru duşmani de aici (care-i schimbi viaţă după viaţă) este absolut nulă.
Aceasta ?nseamnă că interesul tău pentru orice fel de activităţi din această lume iluzorie este nul.
Aceasta ?nseamnă că eşti tot timpul absorbit ?n g?nduri despre lumea spirituală, p?nă la atingerea totalei absorbiri ?Samadhi.
C?nd eşti absorbit ?n meditaţie asupra lumii spirituale, şi realizezi această lume, devii extatic.
?n această stare extatică, singura to dorinţă e să ajungi ?n lumea spirituală.
Gustul tău pentru obiectele lumii materiale a dispărut complet.

Lumea spirituală are de asemenea lumi diferite.
Acestea sunt lumi ale gusturilor iubirii adevărate, adică ale iubirii pentru Dumnezeu.

Cea mai de jos lume spirituală este lumea Luminii lui Dumnezeu - lumea spirituală impersonală, unde ajung anumite sufletele datorită ?nclinaţiei lor deosebite pentru linişte şi pace, neg?nd totodată calităţile personale ale lui Dumnezeu.

Superioară acestei lumi, este cea lumilor extraordinarei opulenţei, unde diferite forme ale Domnului, guvernează maiestetic asupra dragilor Săi devoţi.
Datorită iubirii pure devoţii ?i servesc Domnului ?n forma Zeităţii. Ei nu ?i servesc direct, deoarece ei cred că fiind perfect, Domnul nu are nevoie de nimic.

Superioară acestor lumi sunt lumile extraordinarei dulceţi, unde Domnul Suprem leapădă formele Sale maiestetice, opulente, pentru a lua forme simple, dulci şi pline de iubire, pentru a intra cu devoţii Săi ?n relaţii intime de iubire.
Aceste relaţii de iubire ?ncep cu relaţia de iubire ?n servitudine intimă.
Superioară acestei relaţii este cea a iubirii intime prieteneşti cu Domnul Suprem. ?n această relaţie devotul vede ?n Domnul Suprem doar pe prietenul şi egalul său, şi Domnul Suprem se comportă cu el ?n aceeaşi manieră.
Superioară acestei relaţii este cea a dulcii iubiri părinteşti. ?n această relaţie de iubire Domnul acceptă să ia un rol subordonat, sub forma unui copil sau a unui t?năr pentru a se da ?n grija devoţilor săi.
Superioară acestei relaţii este cea a dulcii iubiri erotice. Ca ?ntotdeauna Domnul este Obiectul Iubirii, iar ?n acest caz El apare asmenea unui t?năr extraordinar de dulce şi frumos care fearmăcă orice fată ce se apropie de El. Devoţii Săi care-şi doresc acest fel de relaţie meditează asupra propriilor forme spirituale feminine deosebit de atrăgătoare, c?t şi asupra Domnului Suprem ?n această formă ?nc?ntătoare şi a jocurilor sale legate de iubirea erotică.

Deci, ?n funcţie de tipul de meditaţie adoptat atingi o anumită destinaţie.
Meditaţia semnifică dorinţa ta arzătoare, iar Domnul e at?t de bun că ne ?ndeplineşte toate dorinţele, chiar şi pe cele negative, deşi sub forma sa de Suprasuflet, ?ncearcă prin inteligenţă să ne ?ntorcă de la asmenea dorinţe.

At?ta timp c?t te ocupi de problemele acestui corp iluzoriu şi alte probleme ale acestei lumi materiale, care este ca şi cum n-ar fi, atingi ?n viaţa următoare tot această lume. Primeşti un anumit fel de corp material, pe un anumit tip de planetă, ?ntr-o anumită familie potrivită pentru tine şi primeşti de asemenea anumite calităţi, pe care le moşteneşti din vieţile anterioare.
Ai atins toate acestea datorită activităţilor tale anterioare şi a dorinţelor ne?mplinite, care toate ?mpreună au fost adunate ?ntr-un pachet numit destin.

Dacă meditezi ?n mod exclusiv asupra lumii spirituale, despre o anumită formă a Domnului Suprem, despre o anumită formă spirituală proprie, despre o anumită relaţie cu Domnul, atunci atingi toate acestea.
Mintea este cheia şi uşa.
Mintea ta controlată este prietenul tău, iar mintea fără control este duşmanul tău.
Procesul ?ncepe cu fapte pioase, care sunt ?ndreptate spre lumea spirituală, cum ar fi asocierea cu locurile spirituale, cu zilele spirituale, cu personalităţile sfinte... care toate amintesc de formele, calităţile şi jocurile Domnului.
Procesul se termină cu Meditaţia exclusivă ?ntr-un loc retras, sf?nt, despre lumea spirituală, despre o anumită formă a Domnului Suprem, despre o anumită formă spirituală proprie, despre o anumită relaţie cu Domnul.

Această cunoaştere provine din literatura Vedică antică şi reprezentanţii ei vii.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatViziteaza site-ul autorului
anadi
Incepator
Incepator

Data inscrierii: 03/Apr/2006
Mesaje: 51
Locatie: Germania
Raspunde cu citat (quote)
ady_maris a scris:
anadi,hai ca esti un copil citit,si istet,raspunde la urmatoarea intrebare;

Dupa ce etalon va judeca Dumnezeu lumea ,ce carte va sta pe masa lui Dumnezeu ,si cine va fi avocatul tau in ziua aceea mare si infricosata,buda ,mahomed,shiva ,brahma,platon,seneca,...xyz, tu crezi ca Dumnezeu va cere parerea ta sau a mea ptr. felul Lui judecata,sau pe fiecare -l va judeca dupa religia lui?



Ceea ce spun eu nu este o parere, ci se bazează pe revelatia antica vedica.
Carţile pe care te bazezi tu sunt masluite, dupa cum am demonstrat ?n postarile anterioare.

In ceea ce priveste "Judecata" iata ce spune revelatia antica vedica:

http://spirituality.forumup.de/about451-spirituality.html

Ce crezi că se va ?nt?mpla, c?nd vei muri?

Mai ?nt?i eu ştiu ce nu sunt. Eu nu sunt corpul ăsta.
Corpul ăsta va muri. Moarte este ultima transformare a corpului.

Nu eu sunt cel care cu adevărat moare, ci corpul.
Ceea ce nu se transformă asemenea corpului,
Şi este adevăratul Eu, se numeşte Suflet.

Corpul este material, şi tot ceea ce este material nu este etern,
Ci se transformă tot timpul ?n altceva.
Sufletul, adevăratul Eu,nu este transformat de natura materială, sufletul este etern.
Ceea ce este etern, este spiritual.

?n al doilea r?nd: ce ?l poartă pe Suflet ?n Existenţa următoare?
Cine este acest vehicol? Cunoaşterea Vedică spune că este Conştinţa.

Deci, pentru a ?nţelege unde te duci tu, după ce ai părăsit corpul, trebuie să ?nţelegi natura minţii.
C?nd spun tu, mă refer la adevăratul Tu, Sufletul, care acum este prizonier ?ntr-un corp numit Mathews.

Ce este Mintea? Mintea este asemenea unui recipient subtil, ?n care curg informaţiile culese de organele de simţ. Această maşină subtilă are trei funcţiuni:
1. A g?ndi ? ?nseamnă a compara ... informaţiile tocmai primite de la organele de simţ cu cele stocate ?n memorie.
2. A simţi ? ?nseamnă să percepi forţele de atracţie sau respingere ale obiectelor ce transmit tot felul de informaţii. Această percepere este uneori mai mult, iar alteori mai puţin exprimată prin anumite simptome de bucurie sau suferinţă vizibile ?n corpul material.
3. A dori ? ?nseamnă a te hotăr? să te laşi purtat de aceste forţe de atracţie sau respingere, pentru a poseda, sau a fi ?n asociaţia obiectelor atrăgătoare, sau pentru a distruge, sau a te ?ndepărta obiectele respingătoare.

Suma tuturor acestor stări se numeşte conştinţă, sau ?nclinaţie interioară sau tendinţă interioară.

Tocmai această Conştinţa e cea care te poartă ?n viaţa următoare, ?n momentul ?n care părăseşti corpul.

1. Dacă ai o conştinţă materială, adică G?ndirea, Simţirea şi Dorinţele sunt ?ndreptate ?n planul material, iluzoriu, te ?ntorci ?napoi, ?ntr-o formă sau alta ?n lumea materială iluzorie, pentru că atracţia ta sau repulsia ta sunt legate de această lumea iluzorie, şi prin această legătură eşti mai departe prizonier ?n această lume, şi nu atingi starea de eliberare.
Iar ?n acest sens formele pe care le poţi lua ?n această lume depind de doi factori:
- Dorinţele ne?mplinite, care aşteaptă să fie ?mplinite şi te leagă de lumea iluzorie
- Reacţiunile propriilor tale acţiuni, pe care ?ncă nu le-ai primit, şi te aşteaptă.

Conform acestor doi factori te vei ?ncorpora ?ntr-una din nenumăratele specii:
- Pe planetele infernului, pentru a primi o pedeapsă temporară pentru faptele tale deosebit de rele.
- Pe planetele păm?nteşti unde suferinţa şi bucuria temporară nu sunt deosebite.
- Pe planetele paradisiace, pentru a primi răsplata pentru faptele deosebit de bune săv?rşite, răsplată care aşteaptă

Dar nici ?Iadul?, nici ?Raiul? şi nici ?Păm?ntul?, nici una dintre aceste trei lumi nu sunt un loc etern pentru suflet. Totul este temporar ?ntr-o lume iluzorie.

2. Dacă ai o conştinţă spirituală, adică ai atins starea ?n care G?ndirea, Simţirea şi Dorinţa sunt direcţionate ?n mod EXCLUSIV asupra planului spiritual, atunci şi numai atunci ajungi ?n lumea spirituală. Exclusiv ?nseamnă că atracţia pentru familie, prieteni (care-i schimbi viaţă după viaţă) sau repulsia pentru duşmani de aici (care-i schimbi viaţă după viaţă) este absolut nulă.
Aceasta ?nseamnă că interesul tău pentru orice fel de activităţi din această lume iluzorie este nul.
Aceasta ?nseamnă că eşti tot timpul absorbit ?n g?nduri despre lumea spirituală, p?nă la atingerea totalei absorbiri ?Samadhi.
C?nd eşti absorbit ?n meditaţie asupra lumii spirituale, şi realizezi această lume, devii extatic.
?n această stare extatică, singura to dorinţă e să ajungi ?n lumea spirituală.
Gustul tău pentru obiectele lumii materiale a dispărut complet.

Lumea spirituală are de asemenea lumi diferite.
Acestea sunt lumi ale gusturilor iubirii adevărate, adică ale iubirii pentru Dumnezeu.

Cea mai de jos lume spirituală este lumea Luminii lui Dumnezeu - lumea spirituală impersonală, unde ajung anumite sufletele datorită ?nclinaţiei lor deosebite pentru linişte şi pace, neg?nd totodată calităţile personale ale lui Dumnezeu.

Superioară acestei lumi, este cea lumilor extraordinarei opulenţei, unde diferite forme ale Domnului, guvernează maiestetic asupra dragilor Săi devoţi.
Datorită iubirii pure devoţii ?i servesc Domnului ?n forma Zeităţii. Ei nu ?i servesc direct, deoarece ei cred că fiind perfect, Domnul nu are nevoie de nimic.

Superioară acestor lumi sunt lumile extraordinarei dulceţi, unde Domnul Suprem leapădă formele Sale maiestetice, opulente, pentru a lua forme simple, dulci şi pline de iubire, pentru a intra cu devoţii Săi ?n relaţii intime de iubire.
Aceste relaţii de iubire ?ncep cu relaţia de iubire ?n servitudine intimă.
Superioară acestei relaţii este cea a iubirii intime prieteneşti cu Domnul Suprem. ?n această relaţie devotul vede ?n Domnul Suprem doar pe prietenul şi egalul său, şi Domnul Suprem se comportă cu el ?n aceeaşi manieră.
Superioară acestei relaţii este cea a dulcii iubiri părinteşti. ?n această relaţie de iubire Domnul acceptă să ia un rol subordonat, sub forma unui copil sau a unui t?năr pentru a se da ?n grija devoţilor săi.
Superioară acestei relaţii este cea a dulcii iubiri erotice. Ca ?ntotdeauna Domnul este Obiectul Iubirii, iar ?n acest caz El apare asmenea unui t?năr extraordinar de dulce şi frumos care fearmăcă orice fată ce se apropie de El. Devoţii Săi care-şi doresc acest fel de relaţie meditează asupra propriilor forme spirituale feminine deosebit de atrăgătoare, c?t şi asupra Domnului Suprem ?n această formă ?nc?ntătoare şi a jocurilor sale legate de iubirea erotică.

Deci, ?n funcţie de tipul de meditaţie adoptat atingi o anumită destinaţie.
Meditaţia semnifică dorinţa ta arzătoare, iar Domnul e at?t de bun că ne ?ndeplineşte toate dorinţele, chiar şi pe cele negative, deşi sub forma sa de Suprasuflet, ?ncearcă prin inteligenţă să ne ?ntorcă de la asmenea dorinţe.

At?ta timp c?t te ocupi de problemele acestui corp iluzoriu şi alte probleme ale acestei lumi materiale, care este ca şi cum n-ar fi, atingi ?n viaţa următoare tot această lume. Primeşti un anumit fel de corp material, pe un anumit tip de planetă, ?ntr-o anumită familie potrivită pentru tine şi primeşti de asemenea anumite calităţi, pe care le moşteneşti din vieţile anterioare.
Ai atins toate acestea datorită activităţilor tale anterioare şi a dorinţelor ne?mplinite, care toate ?mpreună au fost adunate ?ntr-un pachet numit destin.

Dacă meditezi ?n mod exclusiv asupra lumii spirituale, despre o anumită formă a Domnului Suprem, despre o anumită formă spirituală proprie, despre o anumită relaţie cu Domnul, atunci atingi toate acestea.
Mintea este cheia şi uşa.
Mintea ta controlată este prietenul tău, iar mintea fără control este duşmanul tău.
Procesul ?ncepe cu fapte pioase, care sunt ?ndreptate spre lumea spirituală, cum ar fi asocierea cu locurile spirituale, cu zilele spirituale, cu personalităţile sfinte... care toate amintesc de formele, calităţile şi jocurile Domnului.
Procesul se termină cu Meditaţia exclusivă ?ntr-un loc retras, sf?nt, despre lumea spirituală, despre o anumită formă a Domnului Suprem, despre o anumită formă spirituală proprie, despre o anumită relaţie cu Domnul.

Această cunoaştere provine din literatura Vedică antică şi reprezentanţii ei vii.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatViziteaza site-ul autorului
anadi
Incepator
Incepator

Data inscrierii: 03/Apr/2006
Mesaje: 51
Locatie: Germania
Raspunde cu citat (quote)
ady_maris a scris:
anadi,hai ca esti un copil citit,si istet,raspunde la urmatoarea intrebare;

Dupa ce etalon va judeca Dumnezeu lumea ,ce carte va sta pe masa lui Dumnezeu ,si cine va fi avocatul tau in ziua aceea mare si infricosata,buda ,mahomed,shiva ,brahma,platon,seneca,...xyz, tu crezi ca Dumnezeu va cere parerea ta sau a mea ptr. felul Lui judecata,sau pe fiecare -l va judeca dupa religia lui?



Ceea ce spun eu nu este o parere, ci se bazeaza pe revelatia antica vedica.
Cartile pe care te bazezi tu sunt masluite, dupa cum am demonstrat ?n postarile anterioare.

In ceea ce priveste "Judecata" iata ce spune revelatia antica vedica:

http://spirituality.forumup.de/about451-spirituality.html
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatViziteaza site-ul autorului
Dovezi despre Vechiul Testament
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Ora este GMT + 2 ore  
Pagina 1 din 1  

  
  
 Raspunde la subiect