bancuri, glume, imagini, video, fun, bancuri online, bancuri tari, imagini haioase, videoclipuri haioase, distractie online Pe HaiSaRadem.ro vei gasi bancuri, glume, imagini, video, fun, bancuri online, bancuri tari, imagini haioase, videoclipuri haioase, distractie online. Nu ne crede pe cuvant, intra pe HaiSaRadem.ro ca sa te convingi.

Pagina de start a forumului Angelteam
Angelteam
Putem sluji fãrã iubire, dar nu putem iubi fãrã slujire
Raspunde la subiect
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
ady_maris a scris:
1CORINT 2;

4. ªi învãþãtura ºi propovãduirea mea nu stãteau în vorbirile înduplecãtoare ale înþelepciunii, ci într-o dovadã datã de Duhul ºi de putere,
5. pentru ca credinþa voastrã sã fie întemeiatã nu pe înþelepciunea oamenilor, ci pe puterea lui Dumnezeu.
6. Totuºi ceea ce propovãduim noi printre cei desãvârºiþi, este o înþelepciune; dar nu a veacului acestuia, nici a fruntaºilor veacului acestuia, care vor fi nimiciþi.
7. Noi propovãduim înþelepciunea lui Dumnezeu, cea tainicã ºi þinutã ascunsã, pe care o rânduise Dumnezeu, spre slava noastrã, mai înainte de veci,[b]

20. Cãci Împãrãþia lui Dumnezeu nu stã în vorbe, ci în putere.

1CORINT 3;

11. Cãci nimeni nu poate pune o altã temelie decât cea care a fost pusã, ºi care este Isus Hristos.
12. Iar dacã clãdeºte cineva pe aceastã temelie, aur, argint, pietre scumpe, lemn, fân, trestie,
13. lucrarea fiecãruia va fi datã pe faþã: ziua Domnului o va face cunoscut, cãci se va descoperi în foc. ªi focul va dovedi cum este lucrarea fiecãruia.
14. Dacã lucrarea ziditã de cineva pe temelia aceea, rãmâne în picioare, el va primi o rãsplatã.


[/b]


Frate ady, vezi ca iei biblia selectiv? De ce nu intelegi si partea subliniata de mine? De ce n-ai ingrosat si aceasta parte? Oare e mai putin importanta? Dar cred ca asta e cea mai importanta fraza din citatul dat de tine. Noi tr sa propovaduim, sa invatam pt ca numai asa cladim pe aceasta Temelie. Cand cineva ne intreaba despre o chestiune biblica, noi ii raspundem la intrebare, nu-i spunem ca Duhul ii va descoperi. Credinta biblica e accesibila tuturor, nu doar celor intelepti. Defapt Dumnezeu a ales lucrurile slabe ale lumii, ca sa le faca de rusine pe cele tari. Fiecare poate sa primeasca Cuvantul, si sa-l inteleaga, daca acesta este propovaduit si daca lumina pe care o avem o lasam sa lumineze, pt ca asta e datoria noastra.

Matthew 5:15 Şi oamenii n'aprind lumina ca s'o pună supt obroc, ci o pun în sfeşnic, şi luminează tuturor celor din casă.

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
frate elder,am raspuns la toate intrebarile tale prin versete,nu prin explicatie,fiecare intrebare biblica are un raspuns biblic,nu teologic,teologia sau explicatia este ceva intelectual,nu duhovnicesc,intelectul este ptr, oamenii firesti,iar Duhul SFANT ,nu poate invata pe cineva care nu este nascut din nou din duh si apa.(Ioan 3;3-10)

EFES 1;

17. ªi mã rog ca Dumnezeul Domnului nostru Isus Hristos, Tatãl slavei, sã vã dea un duh de înþelepciune ºi de descoperire, în cunoaºterea Lui,
18. ºi sã vã lumineze ochii inimii, ca sã pricepeþi care este nãdejdea chemãrii Lui, care este bogãþia slavei moºtenirii Lui în sfinþi,


spre deosebire de tine ,eu am raspuns biblic la toate intrebarile,iar tu ai evitat toate intrebarile mele biblice,15 la numar.

Stiam ca nu vei raspunde ,deoarece aceste intrebari au fost puse tuturor teologilor,din generatia noastra ,si nu au putut da un raspuns favorabil ptr. doctrinele pe care le sustin,ba dimpotriva au negat versetele biblice ,ptr. a favoriza dogma lor,atunci se pune intrebarea ,zic eu pertinenta, ce este mai important ce zice Scriptura (Dumnezeu)sau ce zice dogma (parerea omeneasca),de cine sa ascultam de dogma ,sau de Cuvantul scris si nerastalmacit ,a lui Dumnezeu??

La Dumnezeu nu merge ,cu ,"cred ca ",a se parea ca","poate ca ","noi am ajuns la conluzia ca"",doctrina noastra spune ca ",aceste fraze nu au trecere in fata lui Dumnezeu ,doar "ESTE SCRIS", e singura care are valabilitate in fata lui Dumnezeu,elder.

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
Vom continua aici discutia despre Sabat cu privire la necesitatea pazirii lui inceputa pe topicul "Ce e pacat si ce nu e pacat a se face in ziua Sabatului".

Dupa cum aratam pe celalalt topic, Isus a zis ca El a venit nu sa strice Legea sau proorocii, ci El a venit sa implineasca Legea.
Dupa cum am vazut si pe celalalt topic, sunt multi care incearca sa spuna ca Isus defapt NU A PAZIT SABATUL (LEGEA). Cred ca pe acesti oameni Satan i-a adus EXACT acolo unde vroia El. Cum poate cineva sa vorbeasca mai rau despre Isus decat sa spuna ca El nu a pazit Legea? Cu toate ca ssunt astfel de 'crestini', nu vreau sa fac acuzatii de blasfemii sau hule desi as fi pe deplin indreptatit sa fac asta pentru ca situatia e de asa natura. Sper ca cei care au astfel de 'idei' despre Isus sa suporte o transformare grabnica din partea Duhului Sfant ca sa nu mai creada astfel de 'erezii'. Isus a venit pe acest pamant pentru a pazi/implini Legea, pentru ca noi nu am fost in stare.
Fiecare miel si fiecare animal sacrificat ca jertfa pentru pacat - de la jertfa lui Abel si pana la ultima jertfa de animal - trebuia sa fie FARA CUSUR, pentru ca numai astfel acel animal il putea simboliza pe 'Fiul lui Dumnezeu' care avea sa se sacrifice pe El Insusi ca jertfa de ispasire pentru noi. Mantuitorul nostru a dus o viata fara de pacat - desi ispitit in toate ca si noi - si astfel El a fost un veritabil 'Miel' FARA CUSUR.

Hebrews 4:15 Căci n'avem un Mare Preot, care să n'aibă milă de slăbiciunile noastre; ci unul care în toate lucrurile a fost ispitit ca şi noi, dar fără păcat.

Intreb eu acum pe cei care sustin ca Isus ar fi calcat Sabatul: cum a putut El sa fie fara pacat, daca nu a implinit Legea?

Cred ca cei care sunt intr-o astfel de ratacire, - una dintre cele mai mari posibile - spunand ca Isus nu a pazit Sabatul (Legea) nu stiu ce inseamna 'pazire a Sabatului'.
Deci fratilor iubiti, Isus nu a calcat Sabatul, in schimb El a calcat DATINA BATRANILOR. Ei ingradisera Sabatul cu tot felul de aberatii si pusesera astfel asupra poporului o "sarcina greu de purtat". Isus nu a facut altceva decat sa redea lumina asupra Sabatului, lumina care fusese 'eclipsata' de traditia inventata de farisei. Sabatul a ajuns atat de plin de 'restrictii' incat el nu mai putea fi o desfatare pentru nimeni. Ori Sabatul tocmai pentru asta a fost facut, pentru a fi o desfatare.

1 Corinthians 15:57 Dar mulţămiri fie aduse lui Dumnezeu, care ne dă biruinţa prin Domnul nostru Isus Hristos! AMIN!

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
elder te ratacesti tot mai mult .....eu nu am afirmat ca Domnul Isus a calcat sabatul ,si daca l-ar fi incalacat El este insusi Dumnezeu ,si nu-l tragi tu pe El la raspundere,nu elder ?Romani, 9

18 Astfel, El are milã de cine vrea ºi împietreºte pe cine vrea. 19 Dar îmi vei zice: "Atunci de ce mai bagã vinã? Cãci cine poate sta împotriva voii Lui?" 20 Dar, mai degrabã, cine eºti tu, omule, ca sã rãspunzi împotriva lui Dumnezeu? Nu cumva vasul de lut va zice celui ce l-a fãcut: "Pentru ce m-ai fãcut aºa?" 21 Nu este olarul stãpân pe lutul lui, ca din aceeaºi frãmântãturã de lut sã facã un vas pentru o întrebuinþare de cinste, ºi un alt vas pentru o întrebuinþare de ocarã? [Romani 9 ]


Citat:
elder a zis Intreb eu acum pe cei care sustin ca Isus ar fi calcat Sabatul: cum a putut El sa fie fara pacat, daca nu a implinit Legea?

vezi elder ptr. tine e simplu ISUS , DAR PTR. MINE E DOMNUL ISUS , aici e diferenta ,......sa-ti zic ceva poate ca nu stii ,dar numai Iuda iscariotenul nu i-a zis niciodata Domnul ,ci doar invatatorul (rabi),ptr, ca iuda era din samanta lui cain,si nu avea descoperirea ca El ERA DOMNUL DUMNEZEU,ASTAZI E LA FEL!!!SUNT DOUA SEMINTE! .....Una care invata la seminar ,iar alta care primeste prin revelatie cine e Domnul ?

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
ady a scris:
elder te ratacesti tot mai mult .....eu nu am afirmat ca Domnul Isus a calcat sabatul


tot ady, dar pe un alt topic a scris:
frate elder,intrebarea este naiva.......farisei tocmai il condamnau ca nu respecta sabatul,nu eu zic ,ci ei spuneau.....si asa era,

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
ady a scris:
vezi elder ptr. tine e simplu ISUS , DAR PTR. MINE E DOMNUL ISUS , aici e diferenta ,......sa-ti zic ceva poate ca nu stii ,dar numai Iuda iscariotenul nu i-a zis niciodata Domnul ,ci doar invatatorul (rabi),ptr, ca iuda era din samanta lui cain,si nu avea descoperirea ca El ERA DOMNUL DUMNEZEU,ASTAZI E LA FEL!!!SUNT DOUA SEMINTE! .....Una care invata la seminar ,iar alta care primeste prin revelatie cine e Domnul ?


Frate ady, propun sa ramanem in limitele bunului simt si te rog sa nu-mi atribui 'crezuri' pe care nu le am. Si eu cred cu toata convingerea ca Isus este DOMNUL DUMNEZEU, si pentru asta nu e nevoie de nici un seminar sau scoala teologica. Dar faptul ca-mi atribui astfel de crezuri poate că vorbeşte un pic despre relaţia ta cu DOMNUL Isus. Deci nimic din ce ai scris tu mai sus nu e adevarat.
Se pare însă ca 'revelatia' nu ti-a descoperit inca ADEVARATUL NUME pe care l-a primit Fiul (Domnul nostru), din moment ce continui sa-i spui Isus desi consideri numele la fel de sfant ca Dumnezeu ÃŽnsuşi. Vezi, pentru asta e buna o şcoală teologica sau un seminar.

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
din pacate ptr. tine ,El este un al doilea Domn ,daca sustii ca sunt 2 persoane distincte si nascute in vesnicie ,....de aceea nu este bine sa mergi la un seminar ,caci acolo este "samanta sarpelui cel vechi ",adica rastalmacirea.El este renumitul teolog ,care a invatat-o pe eva ,indoiala si neascultarea,printr-o singura rasucire a Cuvantului,elder i-a seama!!!!

. Dar dacã aceasta exprimã faptul cã Dumnezeul Cel Veºnic a dat naºtere unei a doua ºi a treia persoane ale dumnezeirii ºi cei trei sunt una în toate, atunci ar trebui sã cercetãm ºi sã întrebãm mai întâi: „Unde scrie aºa ceva în Biblie?“ Acestei întrebãri trebuie sã i se rãspundã cu: „Nicãieri!“ Apoi vrem sã vedem cum, prin cine ºi când s-a ajuns la modul acesta de gândire ºi la interpretarea aceasta nebiblicã. Scrierile pe aceastã temã abundã în »absurditãþi« pe care nu le putem prezenta pe fiecare în parte. Ne este foarte clar cã noþiunile ºi denumirile nebiblice nu pot avea un conþinut biblic.

Iar când cineva se ocupã în mod critic de aceastã temã, poate desigur, sã întrebe dacã reprezentanþii învãþãturii trinitare au, de fapt, vreo imagine despre »un Dumnezeu în trei persoane«.


Permiteþi-ne sã mai citãm câteva lucrãri istorice care se ocupã de aceastã temã. Acestea vor ajuta pe fiecare sã reflecteze puþin ºi poate îi va scoate pe mulþi din siguranþa de sine. ÃŽn lucrarea istoricã The paganism in our Christianity, este scrisã o afirmaþie demnã de amintit: [b]»Aceastã noþiune ›trinitate‹ îºi are originea numai în pãgânism.«[/b]

ÃŽn Encyclopaedia of Religion este scris: »Teologii de astãzi sunt de acord cã învãþãtura trinitarã nu este de gãsit în Biblia ebraicã.« Mai departe gãsim mãrturia: »Teologii sunt de aceeaºi pãrere ºi anume, cã nici Noul Testament nu conþine o învãþãturã clarã despre trinitate.«


ÃŽn New Encyclopaedia Britannica se face observaþia: »Nici cuvântul ›trinitate‹ ºi nici învãþãtura despre aceasta nu este de gãsit în Noul Testament.«

ÃŽn Encyclopaedia of Religion and Ethics este scris: »La început, credinþa creºtinã nu a fost trinitarã. … Nu a fost aºa nici în timpul apostolilor ºi nici în perioada urmãtoare lor, dupã cum rezultã din Noul Testament ºi din alte scrieri ale creºtinilor de la început.«

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
nigno
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 16/Aug/2005
Mesaje: 78
Raspunde cu citat (quote)
ady_maris, cine sunt autorii celor mentionate de tine? (The paganism in our Christianity, Encyclopaedia of Religion, New Encyclopaedia Britannica, Encyclopaedia of Religion and Ethics). Poti demonstra ca respectivii autori au inteles care este voia lui Dumnezeu si ca au trait in conformitate cu aceasta? Daca nu poti, eu personal n-o sa pot da crezare acelor texte ca fiind obiective.

_________________
Resurse crestine on-line pe www.caleasprecasa.uv.ro ! Visit and... vote it! ;)
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatViziteaza site-ul autoruluiCodul Yahoo MessengerCodul MSN Messenger
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
Luca, 16

30 ,Nu, pãrinte Avraame', a zis el; ,ci dacã se va duce la ei cineva din morþi, se vor pocãi.' 31 ªi Avraam i-a rãspuns: ,Dacã nu ascultã pe Moise ºi pe prooroci, nu vor crede nici chiar dacã ar învia cineva din morþi." [Luca 16

Profesorul Emil Brunner s-a ocupat de aceastã temã în lucrarea »Dumnezeul trinitar«. Urmeazã câteva pasaje din aceastã carte, cap. 16, pag. 208-244: »Iudaismul, islamismul ºi teismul raþional sunt unitare. Pe de altã parte, trebuie sã recunoaºtem sincer cã trinitatea nu a fost nici tema vestirii bisericii creºtine primare-nou-testa-mentare ºi nici conþinutul central al învãþãturii bisericii creºtine din vreo epocã. Deci, trinitatea este centrul teologiei creºtine, dar nu al credinþei creºtine? Este posibilã o astfel de discrepanþã între teologie ºi credinþã? Sau se bazeazã pe o evoluþie greºitã a întregii învãþãturi bisericeºti?«

»Biserica creºtinã primarã trãieºte pentru cã are pe Tatãl prin Fiul ºi este legatã cu Tatãl ºi Fiul prin Duhul Sfânt.«
»Aºa cum proorocul face cunoscut Cuvântul lui Dumnezeu care a venit la el ºi-l scoate în evidenþã, aºa este Isus însuºi Cuvântul care a venit.«
»EL, care este adevãratul chip al lui Dumnezeu, este Cel care ne transformã în acest chip al lui Dumnezeu.«
»Fiul este descoperirea Tatãlui; prin faptul cã ÃŽl chemãm pe Isus ca DOMN, îl chemãm pe Cel care este singurul DOMN din veºnicie, pe care noi însã ÃŽl cunoaºtem în Isus numai cum vrea El sã-L cunoaºtem ºi sã-L avem aºa cum vrea El sã ni se dea.«
»De aceasta depinde: ca noi sã-L avem pe Tatãl în Fiul ºi numai în El, numai prin El sã primim Duhul Sfânt, sã-L cunoaºtem pe Tatãl numai prin Fiul ºi sã devenim pãrtaºi ai Duhului.«
»Noþiunea ›Dumnezeu trinitar‹ nu face parte din mãrturia, din vestirea creºtinismului primar.«
»ÃŽn Isus Hristos, Dumnezeul descoperit se întâlneºte cu noi împãciuitor, mântuitor ºi sfânt-milos; El face prin Duhul Sfânt dintr-o situaþie istoricã o experienþã interioarã, pentru care ne-a ºi deschis inima.«
»Numai dacã este adevãrat cã Dumnezeu - El însuºi era în Hristos, atunci este adevãrat cã El ne-a împãcat cu Sine.«
»Numai prezenþa persoanei lui Dumnezeu care vorbeºte ºi procedeazã în mod personal, este descoperire ºi împãcare desãvârºitã, ºi aceasta a avut loc în Isus Hristos.«
»Deci, un Fiu existã numai de la întrupare. De aceea este El Dumnezeul adevãrat. Prin aceasta Hristos devine un fel de teofanie ºi însuºi Dumnezeu, Tatãl, merge în suferinþa morþii …« Profesorul Brunner a ºtiut cu siguranþã mãrturia lui Pavel: „Dumnezeu era în Hristos împãcând lumea cu Sine.“ (2 Cor. 5:19). Astfel de argumente potrivite, minunate, provin de la un profesor de teologie care face parte din tabãra trinitarã!

Permiteþi-ne sã mai citãm câteva lucrãri istorice care se ocupã de aceastã temã. Acestea vor ajuta pe fiecare sã reflecteze puþin ºi poate îi va scoate pe mulþi din siguranþa de sine. ÃŽn lucrarea istoricã The paganism in our Christianity, este scrisã o afirmaþie demnã de amintit: »Aceastã noþiune ›trinitate‹ îºi are originea numai în pãgânism.«

ÃŽn Encyclopaedia of Religion este scris: »Teologii de astãzi sunt de acord cã învãþãtura trinitarã nu este de gãsit în Biblia ebraicã.« Mai departe gãsim mãrturia: »Teologii sunt de aceeaºi pãrere ºi anume, cã nici Noul Testament nu conþine o învãþãturã clarã despre trinitate.«

Iezuitul Fortmann scrie în cartea sa The Triune God: »Scriitorii Noului Testament … nu ne spun nimic despre o învãþãturã trinitarã formalã sau formulatã, despre o învãþãturã clarã cã într-un Dumnezeu sunt trei persoane divine la fel de mari. … Nimic nu ne aratã cã vreun scriitor al Bibliei ar fi presupus o trinitate în dumnezeire.«



tu poti nigno demonstra ca tertulian ,a fost un crestin biblic,si El a fost nascut din nou ,prin revelatie?

totusi Scriptura demonstreaza prin mii de versete ca Dumnezeu este UNUL singur ,si nu exista un al doilea ,sau al treilea?

eu nu demonstrez nimic,eu pur si simplu cred ce este scris in Biblie ,nu in crezul niceean,sau o dogma religioasa,inventata de oameni rataciti cu duhul,aparute dupa secole!!!

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
ady a scris:
de aceea nu este bine sa mergi la un seminar ,caci acolo este "samanta sarpelui cel vechi ",adica rastalmacirea


1 Thessalonians 5:21 Ci cercetaţi toate lucrurile, şi păstraţi ce este bun.

Daca te lasi invatat de Duhul, vei vedea adevarul chiar daca iti este prezentat ca minciuna.

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
Daca vrei sa-ti mai raspund la postarile despre Dumnezeire, le vei scrie la topicul corespunzator.

As vrea sa redau ceva peste care s-a trecut cu prea mare usuratate:


ady a scris:
elder te ratacesti tot mai mult .....eu nu am afirmat ca Domnul Isus a calcat sabatul


tot ady, dar pe un alt topic a scris:
frate elder,intrebarea este naiva.......farisei tocmai il condamnau ca nu respecta sabatul,nu eu zic ,ci ei spuneau.....si asa era,


Si pana la urma tot n-am inteles: Isus a calcat sau nu Sabatul??

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
»Aºa cum proorocul face cunoscut Cuvântul lui Dumnezeu care a venit la el ºi-l scoate în evidenþã, aºa este Isus însuºi Cuvântul care a venit.«
»EL, care este adevãratul chip al lui Dumnezeu, este Cel care ne transformã în acest chip al lui Dumnezeu.«
»Fiul este descoperirea Tatãlui; prin faptul cã ÃŽl chemãm pe Isus ca DOMN, îl chemãm pe Cel care este singurul DOMN din veºnicie, pe care noi însã ÃŽl cunoaºtem în Isus numai cum vrea El sã-L cunoaºtem ºi sã-L avem aºa cum vrea El sã ni se dea.«


elder ,e foarte simplu daca imi raspunzi la intrebarea mea ,atunci si voi raspunde cu da sau nu la intrebarea ta.

Botezul in Numele Domnului Isus Hristos (fapte 2;38 8;16 10 ;48 19;5 romani 6;3) era de la oameni sau de la Dumnezeu?

Apostolii au gresit cand au botezat biblic peste 3000 de oameni ,acei oameni au fost mantuiti sau nu ?

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
ady, e foarte simplu: la topicul despre Sabat vorbim despre Sabat, iar la topicul despre botez vorbim despre botez.
Nu vorbim despre botez la topicul despre Sabat si nu vorbim despre Sabat la topicul despre botez. Deci logic, intrebarile despre botez le pui pe topicul despre botez iar intrebarile despre Sabat le pui pe topicul despre Sabat Wink

Iar despre intrebarea daca a calcat Isus Sabatul sau nu, tu pe un topic ai zis ca da, fariseii aveau dreptate cand ÃŽl acuzau de calcare de Sabat, iar pe un alt topic cand am 'contrazis' aceasta idee tu ai zis ca ma ratacesc rau de tot, pt ca tu nu ai spus niciodata ca Isus a calcat Sabatul Shocked Prin astfel de 'manifestari' risti sa-ti pierzi credibilitatea, daca nu ai pierdut-o deja...

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
pai elder,eu nu am nici o credibilitate,eu recunosc lucrul acesta,doar Scriptura are credibilitate,crede Scriptura ,elder draga,nu ce zic eu sau altul ,tu verifica intotdeauna cu Scriptura,........Domnul Isus era Domnul Sabatului era insusi Sabatul pe doua picioare,Sabatul personificat,intrebarea este fara sens,daca a incalacat Domnul SABATULUI ,sabatul . Laughing Ioan, 5

39 Cercetaþi Scripturile, pentru cã socotiþi cã în ele aveþi viaþa veºnicã, dar tocmai ele mãrturisesc despre Mine. [Ioan 5 ]

Invatatorii legii de atunci erau rataciti ca cei de astazi,nu aveau descoperirea ca Domnul vechiului testament,este acelasi cu Domnul noului legamant,nu o aveau tocmai caci se credeau mai intelepti si mai neprihaniti ca Domnul,si prin teologia lor ,erau mai departe de Dumnezeu ,deoarece era doar litera moarta,fara descoperire,litera omoara ,duhul da viata!!!!

Ioan, 10

31 Atunci Iudeii iarãºi au luat pietre ca sã-L ucidã. 32 Isus le-a zis: "V-am arãtat multe lucrãri bune, care vin de la Tatãl Meu: pentru care din aceste lucrãri aruncaþi cu pietre în Mine?" 33 Iudeii I-au rãspuns: "Nu pentru o lucrare bunã aruncãm noi cu pietre în Tine, ci pentru o hulã, ºi pentru cã Tu, care eºti un om, Te faci Dumnezeu."

Vezi elder ,El nu se facea ca este Dumnezeu ,El era Dumnezeu in forma umana ,de aceea a putut spune ;

Ioan, 11

25 Isus i-a zis: "Eu sunt învierea ºi viaþa. Cine crede în Mine, chiar dacã ar fi murit, va trãi. 26 ªi oricine trãieºte, ºi crede în Mine, nu va muri niciodatã. Crezi lucrul acesta?" [Ioan 11 ]

Domnul Isus nu este un al doilea Domn ,ci singurul Domn Adeavarat si Viata VESNICA!!

1 Ioan, 5

20
1 Ioan, 5

20 ªtim cã Fiul lui Dumnezeu a venit, ºi ne-a dat pricepere sã cunoaºtem pe Cel ce este adevãrat. ªi noi suntem în Cel ce este adevãrat, adicã în Isus Hristos, Fiul Lui. El este Dumnezeul adevãrat ºi viaþa veºnicã. [1 Ioan 5 ]

NU UN DUMNEZEU ,CI SINGURUL DUMNEZEU ADEVARAT SI VIATA VESNICA!!!!!!

nu unul mai mic ,sau unul egal cu tatal ,CI SINGURUL DOMN SI DUMNEZEU ADEVARAT!!!!

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
ady a scris:
pai elder,eu nu am nici o credibilitate,eu recunosc lucrul acesta,doar Scriptura are credibilitate,crede Scriptura ,elder draga,nu ce zic eu


Aha, deci asta sa n-o cred:

ady a scris:
frate elder,intrebarea este naiva.......farisei tocmai il condamnau ca nu respecta sabatul,nu eu zic ,ci ei spuneau.....si asa era,


Si ma intreb acum ce altceva sa nu mai cred din ceea ce spui tu Confused Laughing

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
elder .......si asa era ,....inseamna ...ca asa era scris ,ca fariseii i-L condamnau,ca incalca Sabatul,exact ca astazi ,aceeasi farisei astazi condamna la fel ,dar ei nu-l respecta,si nu fac nici 10% din ceea ce cer la altii,.....si e normal ca nu pot sa faca ,deoarece doar cand Domnul Isus Hristos intra in viata cuiva ,acel om ,va putea tine legea prin har ,prin credinta,nu printr-o neprihanire proprie,care nu are nici o valabilitate in fata lui Dumnezeu.

2 Corinteni, 5

17 Cãci, dacã este cineva în Hristos, este o fãpturã (Sau: zidire.) nouã. Cele vechi s-au dus: iatã cã toate lucrurile s-au fãcut noi.

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
Citat:
elder .......si asa era ,....inseamna ...ca asa era scris ,ca fariseii i-L condamnau,ca incalca Sabatul


Cum mai spuneaum eu pe undeva, e foarte greu de raspuns la o intrebare la care nu ai rapuns... Ba a calcat Sabatul, ba fariseii L-au acuzat ca a calcat Sabatul, ba El era Dumnezeu si deci avea dreptul sa-L calce, ca doar nu l-om trage noi la raspundere... Pai astea sunt raspunsuri de om aflat "sub inspiratie"??
Raspunsul corect e unul singur, nu intorsaturi de pe-o parte pe alta: Domnul nostru Iesus Cristos a implinit toata Legea, iar noi tr sa călcăm pe urmele Lui!

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
2 Corinteni, 5

17 Cãci, dacã este cineva în Hristos, este o fãpturã (Sau: zidire.) nouã. Cele vechi s-au dus: iatã cã toate lucrurile s-au fãcut noi.

elder tu esti mantuit,....l-ai intalnit pe Domnul Isus Hristos,prin revelatie,ai trait experienta supranaturala a mantuirii,si uumplerea cu Duhul Sfant (Dumnezeu)?
Daca nu ,roagate ,si asteapta aceasta lucrare,caci altfel nu vei intelege nimic prin propria inteligenta,caci Dumnezeu se descopera cui vrea ,cand vrea ,si sub ce forma vrea!!!

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
elder
Site Admin
Site Admin

Data inscrierii: 22/Aug/2005
Mesaje: 183
Locatie: Moldavia Rumaneasca
Raspunde cu citat (quote)
Citat:
2 Corinteni, 5

17 Cãci, dacã este cineva în Hristos, este o fãpturã (Sau: zidire.) nouã. Cele vechi s-au dus: iatã cã toate lucrurile s-au fãcut noi.


Foarte frumos verset!

Citat:
elder tu esti mantuit,....l-ai intalnit pe Domnul Isus Hristos,prin revelatie,ai trait experienta supranaturala a mantuirii,si uumplerea cu Duhul Sfant (Dumnezeu)?


Asta de obicei te intreaba un penticostal : "ai primit Duhul Sfant?" ("duhul sfant" insemnand, binenteles, acea 'bolboroseala' in tot felul de 'limbi straine' - atat de straine, incat nu le intelege NIMENI).

Galatians 2:20 Am fost răstignit împreună cu Hristos, şi trăiesc... dar nu mai trăiesc eu, ci Hristos trăieşte în mine. Şi viaţa, pe care o trăiesc acum în trup, o trăiesc în credinţa în Fiul lui Dumnezeu, care m'a iubit şi S'a dat pe Sine însuş pentru mine.

Atata timp cat Domnul Iesus nu traieste in noi, adica daca faptele noastre nu sunt faptele Lui, degeaba ne 'fălim' ca avem adevarul sau ca avem Duhul Sfant, pt ca defapt nu avem nimic. Daca vrem sa aratam ca avem Duhul Sfant, trebuie s-o facem prin fapte nu prin vorbe, pt ca prin vorbe toată lumea are Duhul Sfant... De asemenea, prin cuvinte oricine poate sa spuna ca este mantuit, dar realitatea in acest caz nu e exprimata de ceea ce spui, ci de ceea ce faci Idea

_________________
Hristos a fost tratat asa cum meritãm noi, pentru ca noi sã putem fi tratati asa cum merita El. El a suferit moartea care era a noastrã, ca noi sã putem primi viata care era a Lui.
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privat
ady_maris
Avansat
Avansat

Data inscrierii: 31/Mai/2006
Mesaje: 200
Raspunde cu citat (quote)
corect ,elder , de ceea ce faci ,........atunci de ce nu credeti si faceti cum a facut Pavel botezul biblic,si a crezut intr-un singur Dumnezeu !!!!!

Romani, 6

3 Nu ºtiþi cã toþi câþi am fost botezaþi în Isus Hristos, am fost botezaþi în moartea Lui? [Romani 6 ]

daca nu ai fost botezat in Isus HRISTOS ,NU AI CUM SA FI UN COPIL A LUI DUMNEZEU!!!

Ioan, 1

12 Dar tuturor celor ce L-au primit, adicã celor ce cred în Numele Lui, le-a dat dreptul sã se facã copii ai lui Dumnezeu; [Ioan 1 ]
adicã celor ce cred în Numele Lui,

18 Oricine crede în El, nu este judecat; dar cine nu crede, a ºi fost judecat,[b] pentru cã n-a crezut în Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu. [Ioan 3 ]



Coloseni, 3

17 ªi orice faceþi, cu cuvântul sau cu fapta, sã faceþi totul în Numele Domnului Isus, ºi mulþumiþi, prin El, lui Dumnezeu Tatãl.

ASA E ELDER ,se vede daca esti crestin cu adevarat ,daca faci tot ,ce zice Scriptura!!!![/b]

_________________
Inteleptii sunt aceia,care din eroare in eroare ajung la Adevar!!!!
Vezi profilul utilizatoruluiTrimite mesaj privatCodul MSN Messenger
Crestin... Lege... Sabat...
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Ora este GMT + 2 ore  
Pagina 2 din 2  

  
  
 Raspunde la subiect